Stabilná dodávka elektriny pre areál, v ktorom pracuje vyše 1 000 ľudí, podporí budúci rozvoj podnikania v regióne a hospodársky rast v oblasti Kysúc.
Nová rozvodňa vznikne pre potreby viac ako 60 firiem odoberajúcich elektrinu v rámci priemyselného areálu bývalého podniku ZVL. Najväčší odberatelia sú OMNIA KLF, tradičný dodávateľ výkovkov a sústružených krúžkov pre automobilový a ložiskový priemysel, výrobca ložísk KINEX BEARINGS alebo producent oceľových guličiek TN SLOVAKIA. Rozvodňa bude fungovať na hladine 110 kV a disponovať celkovým inštalovaným výkonom 15 MW. Investícia dosiahne približne sumu 3,3 milióna eur.

„ČEZ ESCO pre svojich zákazníkov prevádzkuje 1 400 elektrických zariadení a v tomto odvetví máme veľké skúsenosti. Rozvodne na hladine veľmi vysokého napätia 110 kV umožňujú optimalizovať náklady firiem na distribúciu elektriny a dopyt po takýchto službách rastie v Česku aj na Slovensku,“ hovorí generálny riaditeľ ČEZ ESCO Kamil Čermák.
Rozvodňa typu H spĺňa všetky kritériá moderného elektrického zariadenia pre 21. storočie. Tvoria ju dva trojfázové olejové transformátory 110/23 kV 16 MVA. Tieto transformátory napájajú rozvodňu vysokého napätia 22 kV so skriňovým rozvádzačom pozdĺžne deleným a s ochrannými funkciami umožňujúcimi diaľkové ovládanie a signalizáciu ovládacích prvkov.
„Celkový inštalovaný výkon novej rozvodne 15 MW nám umožní zabezpečiť už v krátkodobom horizonte sebestačnosť a bezporuchové dodávky elektrickej energie, rovnako ako dostatočnú rezervu pre súčasné aj budúce podniky v priemyselnej zóne a to aj v prípade, že by rozširovali výrobu,“ hovorí podpredseda predstavenstva KLF-ENERGETIKA Peter Kubík. „Stabilné a spoľahlivé dodávky elektrickej energie sú nutný predpoklad pre rozvoj nášho areálu čoby významného zamestnávateľa kysuckého regiónu. Spoločný podnik s ČEZ ESCO nám zaistí, že túto službu získame skutočne v prvotriednej kvalite.“
Dokončenie výstavby rozvodne a prvá dodávka elektriny sa predpokladajú v druhej polovici roku 2019. „Rozvodňa pre Kysucký priemyselný areál bude prvý krok ČEZ ESCO v tomto segmente na Slovensku a ďalšie budú nasledovať. Ponuku služieb našim firemným zákazníkom a zákazníkom z verejnej správy budeme postupne rozširovať a okrem dodávok elektriny a plynu im ponúkať aj produkty z modernej decentrálnej energetiky,“ dodáva riaditeľ ČEZ Slovensko Igor Nagy.

K rastu trhu elektrických zariadení prispievajú napríklad postupujúca digitalizácia a automatizácia v priemysle, ktoré kladú čoraz vyššie nároky na spoľahlivosť dodávok energií a bezchybnosť prevádzky energetického hospodárstva. Výrobné firmy preto čoraz častejšie uvažujú o vhodných riešeniach a hľadajú služby, ktoré im umožnia zaistiť si kvalitné dodávky energií.
V spoločnom podniku KLF-Distribúcia na výstavbu a prevádzku rozvodne majú ČEZ ESCO aj KLF-ENERGETIKA rovnaký podiel 50 percent.
O ČEZ na Slovensku
ČEZ Slovensko je silný partner s hlbokými skúsenosťami v energetike, s tradíciou a s medzinárodným zázemím. ČEZ Slovensko pôsobí v segmente od maloodberných podnikov až po tie najväčšie spoločnosti a má na Slovensku v tomto segmentu približne 2000 zákazníkov.
ČEZ ESCO (Energy Service Company) se na Slovensku prostredníctvom svojej dcérskej spoločnosti ČEZ Slovensko sústredí na dodávky komodity pre verejnú správu a malé, stredné i veľké podniky. Ponúka také komplexné energetické služby (tzv. ESCO), pokrývajúci energetické potreby firiem, obcí a inštitúcií všetkých veľkostí, zabezpečuje dodávky komodít, energetické audity a energetické poradenstvo, externé dodávky tepla a elektriny, outsourcing prevádzky zákazníkových elektrických zariadení alebo výstavbu kogeneračných jednotiek a inštaláciu fotovoltaických elektrární. Je tiež dodávateľom služieb súvisiacich s verejnou a firemnou elektromobilitou. Do ČEZ ESCO patria firmy AirPlus, AZ KLIMA, ČEZ Bytové domy, ČEZ Energetické služby, ČEZ ENERGO, ČEZ LDS, ČEZ Solární, Easy Power, Energocentrum Vítkovice, ENESA, EVČ, Hormen, KART a ČEZ Slovensko.
Skupina ČEZ má 8 miliónov zákazníkov a trhovú kapitalizáciu 10 miliárd eur, čím sa v oboch kategóriách radí medzi desať najväčších energetík v Európe. Skupina sa skladá zo 124 spoločností a má takmer 27 tisíc zamestnancov. Pôsobí v Česku a na Slovensku, v Nemecku, Francúzsku, Poľsku, Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku a Turecku. Výnosy za rok 2016 dosiahli 204 mld. korún a EBITDA 58 miliárd korún.
O priemyselné zóne Kysucké Nové Mesto: Začiatky výstavby priemyselného areálu v Kysuckom Novom Meste sú spojené s rozhodnutím založenia Závodu valivých ložísk v r. 1948. V priebehu desaťročí sa areál rozrastal do súčasných rozmerov a spoločnosť ZVL sa stala najdôležitejšou hospodárskou jednotkou v rámci regiónu Kysúc. Po zániku spoločnosti ZVL v r. 2001 v areáli vzniklo niekoľko významných spoločnosti regionálneho významu, ktoré zamestnávajú spolu cez 1 000 zamestnancov s tržbami viac ako 130 mil. EUR a orientujú sa svojimi výrobkami hlavne na strojárenské aplikácie. Spoločnosť KLF-ENERGETIKA v rámci tohto priemyselného areálu zabezpečuje dodávku elektrickej energie, plynu, výrobu a distribúciu tepla, výrobu a distribúciu pitnej vody a odkanalizovania splaškových a dažďových vôd, ako i ďalších služieb.
Autor: Roman Gazdík