ČADCA. Od vlaňajšieho novembra do tohtoročného februára prijali v Kysuckej nemocnici v Čadci piatich mužov s omrzlinami, jedného z nich dokonca dvakrát. Oficiálnym bydliskom jedného bola žilinská charita, ďalší žil v maringotke v Zborove nad Bystricou, v jednom prípade išlo o bezdomovca z Kysuckého Nového Mesta, dvaja ďalší boli takisto „tuláci“. Štyroch z týchto pacientov museli operovať. Išlo o amputácie dolných končatín na rôznych miestach.
Rozhodli sa pre radikálnejšie riešenie
Už tradične si hľadajú bezdomovci strechu nad hlavou aj v Kysuckej nemocnici. V minulosti tam preto začali viaceré vchody zamykať, čo však problém nevyriešilo. Riaditeľ Martin Šenfeld hovorí, že v predchádzajúcich rokoch bola situácia doslova neúnosná. Mali množstvo škodových udalosti, ktoré spôsobili práve ľudia bez domova. Tí v nemocnici nezriedka prespávali, využívali príslušenstvo na chodbách, znečisťovali priestory.
„Rozhodli sme sa pre radikálnejšie opatrenia a zabezpečujeme poriadok prostredníctvom SBS. Odvtedy sa situácia oveľa zlepšila,“ povedal. Bezpečnostná služba sa podľa jeho slov osvedčila najmä v zimnom období, no esbeeskári majú prácu aj počas ostatných mesiacov. „Každý týždeň vyvedú takúto osobu z rôznych častí nemocnice, napríklad zo sociálnych zariadení, chodieb v suteréne, dokonca z požiarneho schodiska.

Akútnu zdravotnú starostlivosť musia poskytnúť každému
Nie všetci sa však chcú v nemocnici len zohriať či využiť komfort sociálneho zariadenia. Mnohých tam privezie záchranka pre ich zdravotný stav.
Akútnu zdravotnú starostlivosť musia poskytnúť každému, bez ohľadu na to či ide o bezdomovca, alebo inú osobu. Tiež sa nerobí rozdiel pri tom, či ide o obyvateľa Slovenska, alebo cudzinca.
„Pokiaľ je zo Slovenska, neodkladnú zdravotnú starostlivosť by mala podľa zákona uhrádzať najväčšia zdravotná poisťovňa,“ vysvetľuje riaditeľ. Problém nastane vtedy, keď sa takýto pacient rozhodne na základe negatívneho reverzu opustiť nemocnicu do 24 hodín od prijatia. „Často sa to stáva, keď sa preberie z opitosti. Vtedy nám za hospitalizáciu nezaplatia. Ďalšie problémy máme, keď ide o bezdomovca z inej krajiny. Vtedy väčšinou nemocnice ťahajú za kratší koniec a nedarí sa im túto zdravotnú starostlivosť kompenzovať,“ dodáva.
Niektorí už mali v ranách larvy červov
Faktom je, že týchto pacientov po tom, ako ich privezú, je často treba najskôr umyť, ostrihať, oholiť, odvšiviť či zbaviť svrabu. Záchranka aj vlani priviezla mnohých s rôznymi úrazmi spôsobenými pádmi, no napríklad aj gangrénou predkolenia, pričom v rane boli larvy červov. Na úrazovej chirurgii hospitalizovali pacientov s omrzlinami, zlomenými rebrami, otrasmi mozgu a ďalšími vážnymi úrazmi hlavy. Na neurologickom oddelení mali zasa takých s epilepsiou, alebo tých, čo utrpeli cievnu mozgovú príhodu.