VYSOKÁ NAD KYSUCOU. Miestni obyvatelia v časti Semeteš neveriacky krútia hlavami. Dôvodom je zariadenie bývalého detského domova, ktoré po rekonštrukcii slúži od začiatku tohto roka na resocializáciu maloletých. Za tri mesiace fungovania tam umiestnili jedno dieťa. Ide o samostatný právny subjekt, zriaďovateľom je Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Kapacita je podľa zriaďovacej listiny 30 klientov.
„Momentálne tam pracuje 22 zamestnancov, v prípade naplnenia kapacity sa ich počet zvýši na 31. Predpokladané ročné náklady vrátane personálnych sú približne 443-tisíc eur,“ informovala Jana Lukáčová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Detí v bývalom detskom domove bolo vraj málo
Počet detí umiestnených z rozhodnutia súdu v Detskom domove Bytča, pod ktorý patril objekt vo Vysokej nad Kysucou, časti Semeteš, sa údajne znižoval. „Od 1.1.2017 odišlo 26 detí a mladých dospelých predovšetkým z dôvodu plnoletosti, tiež úspešnej sanácie rodín a predosvojiteľskej starostlivosti,“ povedala Lukáčová.

Na pracovisku Semeteš zostali podľa jej slov dve samostatné skupiny. Vzhľadom na nízky počet detí ich mohol detský domov k 30.6.2017 premiestniť do Horného Kelčova a Bytče. Nevyužité priestory zrekonštruovali a v súčasnosti majú slúžiť pre samostatné špecializované skupiny zamerané na resocializáciu maloletých. Umiestnia ich tam rozhodnutím súdu po absolvovaní liečby z nejakého druhu závislosti. Detský domov Bytča poskytoval ku koncu vlaňajšieho roka starostlivosť pre 78 detí, z toho bolo 57 v samostatných skupinách, 6 v priestoroch pre mladých dospelých a 15 v profesionálnych rodinách.
Kapacity sa budú zapĺňať postupne
Na margo súčasného chodu zariadenia na Semeteši Lukáčová argumentuje, že zatiaľ tam síce umiestnili len jedno dieťa, no v krátkom čase po absolvovaní liečby by mal súd rozhodovať o umiestnení ďalších. „Keďže v tomto prípade ide o úplne nové zariadenie, je logické, že sa jeho kapacity môžu zapĺňať len postupne,“ hovorí.
Podľa jej slov dieťaťu, ktoré umiestnia do akéhokoľvek resocializačného strediska sa poskytuje odborná pomoc v komplikovanej životnej situácii. Trvá dlhší čas, kým proces začne prinášať výsledky, pričom dôležitú úlohu zohráva aj komunita. „Preto by bolo absolútne proti jeho záujmu, ak by sa premiestňovalo zo strediska, v ktorom resocializácia napreduje a plní účel, do novovzniknutého zariadenia len preto, aby sa naplnili jeho kapacity,“ dodáva.