Žilinská župa umiestnila sčítacie zariadenia pri vstupoch do Budatínskeho parku, kde monitorujú pohyb chodcov od leta 2016. „Údaje z nich ukázali, že odvtedy areálom pri hrade prešlo takmer 300-tisíc ľudí (291 089). Vlani zaznamenali 201 282 turistov,“ informuje Renáta Jaloviarová z odboru informácií a zahraničných vzťahov Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK).
Historický park je vyhľadávaným miestom
Najviac ľudí vyhľadalo park počas akcií Považského múzea v Žiline, ktoré spravuje hrad i park. Napríklad počas podujatia venovaného Medzinárodnému dňu detí 27. mája zamierilo doň 5 447 ľudí.

„Historický park je mimoriadne vyhľadávaným a navštevovaným miestom najmä vďaka tomu, že po revitalizácii ho Považské múzeum udržiava, čím prispieva k tomu, aby si aj ľudia zo širokého okolia našli v ňom príjemnú a atraktívnu zónu,“ hovorí riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký. Všetky podujatia v parku sa tešia veľkej obľube návštevníkov. Dodáva, že k návštevnosti prispieva aj jeho bezbariérovosť a to, že je súčasťou cyklotrás.
Rastie v ňom aj Strom roka 2016
Prechádzky, pikniky, stretnutia, športové aktivity, cez zimné mesiace ideálne miesto pre bežkárov. Budatínsky park pri sútoku dvoch riek – Kysuca a Váh, je lákadlom v každom ročnom období. Okrem množstva pozoruhodných domácich i cudzokrajných drevín v ňom rastie Strom roka 2016 – platan javorolistý. Tento titul mu prisúdila verejnosť v ankete, ktorú každoročne organizuje Nadácia Ekopolis.
Podľa informácie Jaloviarovej je park spolu s hradom od roku 1963 národnou kultúrnou pamiatkou. Zatiaľ časť druhého a tretie nadzemné podlažie hradu, ako i baroková kaplnka v jeho areáli, sú po rekonštrukcii otvorené od leta 2016. Na ich obnovu ŽSK čerpal prostriedky z eurofondov, Nórskych fondov i vlastných zdrojov. Od roku 2014 je prístupná verejnosti i hradná veža.
Zrekonštruujú hospodársku budovu
Rekonštrukcia pokračuje i tento rok. K objektom, ktoré nevyhnutne potrebujú obnovu, patrí hospodárska budova, kde sa práce už začali. „Po ich skončení bude v obnovenom objekte expozícia drotárstva. Drotárstvo je súčasťou zbierok Považského múzea, a my, vďaka novým priestorom, budeme môcť verejnosti ukázať predmety doposiaľ ukryté v depozite,“ hovorí Zuzana Mičíková z odboru kultúry ŽSK.
Hospodársku budovu postavili v polovici 18. storočia. Susedí s už zrekonštruovanou kaplnkou. V minulosti sa práve cez ňu vstupovalo do areálu hradu. Bol v nej sklad i miestnosti pre služobníkov, po vojne tam sídlil archív. Posledné roky bola pre havarijný stav zatvorená.
„Žilinská župa, ktorá je zriaďovateľom Považského múzea v Žiline, získala na obnovu hospodárskej budovy 1 milión eur z fondov Európskej únie,“ dodáva Jaloviarová.