Témou Svetového dňa zdravia pre rok 2018 je: „Prevencia nadváhy a obezity“.
Nadváha a obezita – je nadmerné ukladanie tuku v tele, ktoré vzniká ako následok energetickej nerovnováhy medzi príjmom a výdajom energie. Je spojená so zníženým pocitom telesnej a duševnej pohody, so zvýšenou úmrtnosťou, chorobnosťou a sociálnou izoláciou.
Podľa najnovšieho výskumu má obezita súvis s 11 rôznymi typmi zhubných nádorov. Hneď po nefajčení, je udržiavanie priemernej hmotnosti druhá najdôležitejšia vec, o ktorú by sme sa mali všetci usilovať, ak chceme znížiť svoje riziko vzniku rakoviny. Ďalej sa obezita uplatňuje aj pri vzniku kardiovaskulárnych, metabolických, gynekologických alebo kožných ochoreniach a ochoreniach pohybového aparátu.
Pre určenie stupňa nadváhy a obezity sa najčastejšie používa hmotnostný index BMI (Body Mass Index) = hmotnosť v kilogramoch/ výška v metroch.

Typy obezity
Z hľadiska zdravotných rizík je dôležité nielen to, koľko tuku je v tele, ale aj jeho rozloženie. Ak je tuk uložený najmä na bruchu a hrudníku, ide o tzv. androidný typ obezity, kedy tvar tela pripomína jablko. Druhým typom, pri ktorom je tuk kumulovaný najmä na bokoch a stehnách je gynoidný typ obezity a telo pripomína tvar hrušky. Rizikovejší je androidný typ obezity, s uloženým tukom centrálne aj medzi brušnými orgánmi.
Výskyt nadváhy a obezity
Epidémia (až pandémia) obezity je jedným z najvýznamnejších celosvetových zdravotníckych problémov. Etiológia obezity je multifaktorálna, hlavná príčina spočíva v prevahe energetického príjmu nad energetickým výdajom.
Celosvetový výskyt obezity sa medzi rokmi 1980 a 2014 viac ako zdvojnásobil. V roku 2014 39 % mužov a 40 % žien vo veku 18+ rokov malo nadváhu (BMI ≥25 kg/m2) a 11 % mužov a 15 % žien malo obezitu (BMI ≥30 kg/m2). Teda takmer dve miliardy dospelých na celom svete má nadváhu, a z nich viac ako pol miliardy má obezitu. Čoraz častejšie sa s nadváhou, alebo obezitou stretávame u detí. V roku 2014 malo nadváhu alebo obezitu 41 miliónov detí mladších ako 5 rokov, čo predstavuje nárast v priebehu 15 rokov o 11 miliónov.
Prevencia vzniku nadváhy a obezity
Účinná prevencia vzniku obezity predstavuje zásah do životného štýlu. V prípade detí je zameraná na edukáciu o zdravom životnom štýle, výchove k pohybu a športu alebo k dietologickej výchove (napr. obmedzenie stravovania vo fast foode). Preventívne opatrenia u dospelých sú podobné ako u detí, prevencia obezity spočíva v pravidelnom pohybe, zdravej výžive a úprave stravovacích návykov.
Pravidelná telesná aktivita má celý rad pozitívnych účinkov. Odporúčaná dávka pohybu, ktorá prináša zdravotné benefity podľa WHO je:
- 10 000 krokov denne; plus 30 minút stredne intenzívnej vytrvalostnej aktivity >5x týždenne (alebo 1 hodina intenzívnej vytrvalostnej aktivity 3-krát týždenne, prípadne priemerná kombinácia stredne intenzívnej a intenzívnej vytrvalostnej aktivity); optimálne v kombinácii so silovým tréningom 2 – 3x týždenne.
Desatoro zdravého taniera:
- Stravujte sa pravidelne, aspoň 5x denne.
- Znižujte postupne príjem soli na 5 gramov denne.
- Obmedzte konzumáciu jedál a nápojov s pridaným cukrom.
- Denne konzumujte ovocie i zeleninu (5 porcií).
- Denne vypite aspoň 2 litre tekutín, uprednostňujte pitnú vodu a nesladené nápoje.
- Jedzte viac vlákniny, celozrnného pečiva, cestovín a celozrnných obilnín.
- Nahraďte stužené tuky (napr. margaríny) panenskými rastlinnými olejmi (napr. slnečnicovým, olivovým).
- Vyberajte si rôznorodé bielkoviny, ktoré zahŕňajú ryby, chudé mäso a hydinu, vajíčka, strukoviny, nesolené orechy a semená.
- Zvýšte príjem nízkotučného mlieka a mliečnych produktov ako sú mlieko, jogurty a syry.
- Vyberajte si menšie porcie jedla.
Zdravá výživa a pohyb nielen odďaľujú vznik nadváhy a obezity, čím predlžujú kvalitný život, ale zároveň dávajú človeku pocit subjektívnej pohody a spokojnosti. (Zdroj www.who.int, www.uvzsr.sk)
Autor: RÚVZ Čadca