Nedeľa, 1. október, 2023 | Meniny má Arnold

Súťažili v krajskom kole SOČ

Štvrtok 5. apríla sa zapíše nielen do povedomia Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste, ktorá hostila krajské kolo SOČ, ale aj do mysle všetkých zúčastnených, ktorí sa podieľali na jeho samotnom slávnostnom priebehu.

Vpravo Milan Valek, riaditeľ ZSŠ Kysucké Nové Mesto, spoločne s ocenenými študentami a vľavo s krajskou predsedníčkou SOČ Annou Trauerovou. Vpravo Milan Valek, riaditeľ ZSŠ Kysucké Nové Mesto, spoločne s ocenenými študentami a vľavo s krajskou predsedníčkou SOČ Annou Trauerovou. (Zdroj: ZSŠ KNM)

Aktivita, originalita, kreativita, húževnatosť a dobrovoľnosť, to všetko sa skĺbilo 5. apríla na jubilejnom 40. ročníku krajského kola SOČ. Tento deň sa stal oslavou mladosti, ktorá nestagnuje a dáva o sebe vedieť, pretože súčasnosť je plná výziev, ktoré nezostanú bez odozvy. Svojou činorodosťou to dokázali tí najlepší z najlepších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepší zo Žilinského kraja

Zišli sa tu úspešní účastníci, ktorí postúpili z okresných kôl celého Žilinského kraja. Prezentovali svoje práce v 17 odboroch – od voľnočasových aktivít, cez prírodovedné či spoločenskovedné odbory, gastronómiu, cestovný ruch, kultúru, zdravotníctvo až po technické disciplíny.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ocenili najlepších fotografov Čítajte 

Pekný jarný deň slávnostne otvorilo vystúpenie mažoretiek a uchu lahodiace tóny ľudovej hudby so speváckym dievčensko-chlapčenským duetom v podaní tunajších študentov. Úvodné slovo tradične patrilo významným predstaviteľom z odboru školstva, ktorí celú udalosť zastrešovali. Riaditeľ Spojenej školy Milan Valek všetkých prítomných srdečne privítal. Vo svojom príhovore neskrýval hrdosť z opätovnej realizácie podujatia takéhoto rozmeru a zároveň priznal, že SOČ sa u nás teší veľkej popularite medzi žiakmi a učiteľmi. Študentom poprial dostatok odvahy, sebaistoty, pričom vyzdvihol neľahkú úlohu odbornej poroty.

Peter Weber, podpredseda ŽSK, je rád, že podujatie sa konalo na Spojenej škole, ktorá je považovaná za centrum odborného vzdelávania a prípravy pre informačné technológie a priemyselnú informatiku. Zdôraznil dôležitosť odborného vzdelávania a pripomenul, že SOČ je úžasný fenomén. Pomáha rozvíjať tvorivé kompetencie, kritické myslenie, teoretické vedomosti i praktické schopnosti žiakov. Zároveň vyslovil vieru v objavenie nových talentovaných žiakov. Úspech im môže otvoriť dvere k dosiahnutiu vyšších cieľov a dáva možnosť efektívne sa presadiť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Lábus, Dejdar a Nový zavítali do Čadce Čítajte 

Krajská predsedníčka SOČ Anna Trauerová vyzdvihla význam tejto súťaže, odovzdala pozdrav vedúceho odboru školstva Okresného úradu Žilina a popriala príjemný súťaživý deň. Medzi pozvanými hosťami bola aj Janka Školová, vedúca oddelenia metodiky a športu, a zástupca firmy Schaeffler Kysuce Jaroslav Mikát.

Konkurencia nezaháľala

Konkurencia bola aj tento rok veľmi silná a latka bola nastavená hneď od začiatku v každom z odborov pomerne vysoko. Študenti však aj tentokrát dokázali, že pre rozvoj svojich vedomostí sú ochotní vydať zo seba maximum. Obhajobou svojich prác a následnou diskusiou sa utvrdili vo svojom sebavedomom vystupovaní a so cťou a hrdosťou sa dokázali presadiť v silnom konkurenčnom boji svojich rivalov. Jednotliví účastníci odchádzali s pocitom dobre odvedenej práce, plní skúseností, ktoré určite nejeden z nich využije vo svoj prospech i v prospech spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Za viditeľnými výsledkami všetkých účastníkov súťažnej prehliadky stojí nielen ich tvrdá práca, ale aj odborné usmernenie a poradenstvo ich školských pedagógov a konzultantov, ktorí svojich zverencov aktívne podporovali v ich dobrovoľnej a originálnej činnosti od začiatku až po samotný záver. Pred vyhlásením záverečných výsledkov si mali možnosť všetci účastníci pozrieť zaujímavý program, pripravený v spolupráci s finančnou a colnou správou v Žiline. Následne po vyhlásení výsledkov si už mohli vybraní účastníci z jednotlivých súťažných kategórií vychutnávať zaslúžené pocity víťazstva.

Prítomní predstavitelia školstva na čele s Annou Trauerovou a Milanom Valkom úspešným študentom pogratulovali k ich výkonom a odovzdali im hodnotné ceny. Tie do súťaže venovali sponzori, ktorých nezištnosť a výborná spolupráca sa značným dielom podpísali pod úspešnosť akcie. Za ich súčinnosť a sponzorstvo im patrí veľká vďaka.

V závere všetci pozitívne zhodnotili priebeh tohto výnimočného 40. ročníka krajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti. Spoločne sa zhodli na tom, že i keď nie každý mohol zvíťaziť, svojím výkonom však šíri dobré meno svojej škole a účasťou potvrdil, že budúcnosť našej krajiny stojí na vzdelaných ľuďoch. Zároveň pevne dúfame, že nie nadarmo bojovali všetci za dobrú a zmysluplnú vec s plným nasadením. Anna Trauerová pozitívne zhodnotila organizáciu a priebeh tohto dňa a rovnako priznala, že konkurencia bola silná a víťazstvom všetkých je samotná účasť na krajskom kole.

SOČ v číslach

V 17 súťažných odboroch pod drobnohľadom 43 odborných učiteľov obhajovalo 212 nadaných stredoškolákov zo 44 stredných škôl Žilinského kraja 158 prác.

Zas a opäť sa potvrdilo, že len systematická práca, nadšenie pre myšlienku a nápadité riešenie sa vypláca, čo dokázali aj víťazi tohtoročného krajského kola SOČ, ktorí sa zaradili k svojim predchodcom a stávajú sa z nich nádejní priekopníci vo viacerých oblastiach života. Prajeme im, nech sú rovnako úspešní aj na celoštátnej prehliadke SOČ, ktorá sa uskutoční v dňoch 24. – 27. apríla 2018 v priestoroch Vedeckého centra Žilinskej univerzity.

Na záver sa utvrďme v pravdivej myšlienke, ktorá vyšla z úst jedného zo súťažiacich: „Kto chce, nájde spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody.“ Veríme, že nové spôsoby tvorivej práce sa nájdu aj v ďalších ročníkoch a vnesú opäť nový vietor na akademickú pôdu.

KYSUČANIA POSTÚPILI

 • V odbore chémia a potravinárstvo postup do celoslovenského kola získal za 2. miesto Patrik Körmendy z Gymnázia J. M. Hurbana, Čadca (autokatalytické pokovovanie plastov).
 • V odbore životné prostredie, geografia, geológia získala 1. miesto Daniela Kováčová zo SOŠ drevárskej z Krásna nad Kysucou (Chemikálie a ich zmesi v domácnosti).
 • V odbore strojárstvo, hutníctvo, doprava získali 2. miesto Adam Zelezník a Dávid Užák zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste (Hydraulický bager s elektrickým pohonom).
 • V odbore informatika získali 1. miesto Kristián Hargaš a Martin Zemaník zo Spojenej školy – SPŠ v Kysuckom Novom Meste (android hra s vlastným serverom)
 • V odbore elektrotechnika a hardware získal 1. miesto Peter Mravec zo Spojenej školy – SPŠ z Kysuckého Nového Mesta (robotické rameno). Druhé miesto získal Matúš Ozaniak zo Spojenej školy – SPŠ z Kysuckého Nového Mesta (smart Skleník)
 • V odbore ekonomika a riadenie získala 1. miesto Tatiana Tkadlecová zo SOŠ drevárskej z Krásna nad Kysucou (bezpečnosť používania internetového banovníctva) Druhé miesto: Sofia Wasserbauer a Radoslava Žabková zo Spojene školy v Kysuckom Novom Meste (využitie kariet TIR pri optimalizácii medzinárodnej dopravy)
 • V odbore teória kultúry, umenie, umelecká, odevná výroba získali 1. miesto Valéria Janešíková a Beáta Smažáková z Gymnázia Turzovka (kysucká ľudová pieseň). Druhé miesto v rovnakej kategórii získala Sára Mikolášová z Obchodnej akadémie Čadca (maľovanie na hodváb).

SOČ z pohľadu súťažiacich

 • Študent propagačnej grafiky Peter Bečka zo Spojenej školy v Nižnej sa snažil zaujať porotu s vcelku tabuizovanou témou Exorcizmus. Vo svojej práci zhrnul príznaky či dôvody posadnutia diablom prihliadajúc na dôkazy z oblasti histórie, ktoré nemajú racionálne vysvetlenie. Jeho potreba rozoberať tak vážnu tému, o ktorej sa často mlčí, vychádza z tvrdej reality, pretože aj samotní odborníci z oblasti medicíny sa k nej stávajú veľmi skepticky. On sám má pred úkonom exorcizmu veľký rešpekt. Do tak závažnej problematiky vstupoval od začiatku so strachom, ktorý sa naučil prekonávať.
 • Študentovi SOŠ elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku Rolandovi Muráňovi pootvorila jeho práca „Video - animovaná hudba“ virtuálny svet, ktorý je plný nekonečných možností. Jeho snom je pracovať na zdokonaľovaní videových grafických animácií, ktoré môžu byť podnetné pre budúce generácie priaznivcov videovej animácie. Priznáva, že sa pustil do neľahkej úlohy a za dosiahnutým vizuálnym výsledkom stojí niekoľkohodinová práca. K tejto záľube ho priviedla hudba, ktorá mu dáva impulzy byť kreatívnym. Cez svoju záľubu sa pustil už aj do animovania hier a v budúcnosti by uvítal spracovanie animovaného filmu. V jeho zanietenosti ho posúvajú pozitívne ohlasy odberateľov internetových videí.
 • Kristián Hargaš a Martin Zemaník zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste sa podieľali na vývoji vlastnej Android hry s vlastným serverom s názvom Swipy farm, pri ktorej sa nechali inšpirovať inými bežne dostupnými hrami. Ako sami uviedli, s touto hrou majú do budúcna smelé plány a boli by radi, ak by na podobných nápadoch, ktoré sa im už teraz rodia v hlave, mohli aj zarábať. Študenti dokázali svojím presvedčivým výkonom natoľko zaujať porotu, že boli odmenení prvým miestom.
 • Mimoriadne nápaditá práca Damiána Fila, ktorý navštevuje SOŠ elektrotechnickú v Liptovskom Hrádku, nezostala nepovšimnutá ani odbornou porotou, za čo si vyslúžil prvé miesto. Na zostrojenie svojho EEG prístroja, ktorý je porovnateľný s tým, ktorý sa používa v medicíne, zužitkoval vedomosti nadobudnuté v škole a inšpiračným zdrojom bol pre neho aj internet. Vyvíjať nové a nové veci je pre neho nutný krok evolúcie. Rád by produkoval jemu vlastné nápady, ktoré budú pre ľudstvo znamenať značný pokrok.
 • Prácou „S rozprávkou je učenie hrou,“ na ktorej participovali Dominika Brodová, Kristína Mikolášová a Nikola Pápolová zo SOŠ obchodu a služieb v Čadci, priniesli pre verejnosť prostredníctvom prostých rozprávok iný pohľad na vyučovanie nemeckého jazyka a našli kľúč k tomu, ako získať pozitívny vzťah k nemčine. Veľmi nápomocná im bola učiteľka nemčiny. K jednotlivým rozprávkam sa viažu cvičenia zamerané na gramatiku. Samotný text tak žiaci nevnímajú izolovane. Pri výbere jednotlivých rozprávok siahli po najznámejších zberateľoch, bratoch Grimmovcoch.
 • Pre dvojicu Elena Franeková a Annamária Hvorecká z Gymnázia v Bytči bola inšpirujúca téma Kniha – tichá inteligencia. Nelichotivou bola pre nich skutočnosť, že knihy ležia často nepovšimnuté a zabudnuté na poličke v izbe, preto sa to pokúsili aspoň na okamih zmeniť. Podľa ich slov si zaslúžia dôstojnejšie miesto. Knihe sa nič nevyrovná, je našou súčasťou od najútlejšieho veku. Už len pomocou jednoduchého otáčania strán sa rozvíja jemná motorika. Spoločnosť a technika síce napredujú, ale elektronické čítačky nikdy nenahradia knihy. Získané prvé miesto ich posmelilo a dodalo im odvahu.
 • Študentka Jana Zoňová z Gymnázia v Bytči predstavila vo svojej práci, Zrkadlo mojej duše, maľby, ktoré ju privádzajú k naplneniu jej sna. Túži napísať knihu pre dospelých, ktorú by si zároveň aj rada ilustrovala. Za jej zanietenosť jej bolo udelené 2. miesto, ktoré ju veľmi prekvapilo, no o to viac potešilo. Nadanie pre maľbu zdedila po dedkovi a mame, ktorí ju podporujú.

Marek Pupiš zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste dokázal, že šikovným patrí svet. Pri práci „Vodný prieskumník," ktorý má pre budúcnosť praktické využitie, mu bol nápomocný jeho strýko. Čo sa týka ambícií do budúcnosti, v tých má už teraz jasno a v jeho nápadoch ho nedokáže nik zastaviť. Práca mu dodala veľa odvahy, smelosti a nezaplatiteľných skúseností.
40. ročník SOČ z pohľadu odbornej poroty

 • Podľa slov Marty Hochmalovej (SOŠ elektrotechnická, Liptovský Hrádok) mala aj oblasť matematiky a fyziky čo odbornej porote ponúknuť, i keď súčasní študenti majú k týmto prírodovedným disciplínam veľmi vlažný vzťah. Na to, aby sa situácia zmenila, je potrebné žiakov neustále podnecovať zo strany spoločnosti i pedagógov. No ako sa sama presvedčila, mladé talenty nezaháľajú a sú ochotné prinášať nové a nové nápady. Výraznejším bola najmä matematická práca Alexandry Zavadskej – Číslo pí vo hviezdach. Širším poľom pôsobnosti, kde je možné sa viac realizovať, je však stále odbor fyziky.
 • Magdaléna Gillová (Spojená škola, Nižná ) zdôraznila, že úroveň a tvorivosť žiakov neustále rastú. Aj vo sfére umenia je potrebné apelovať na hlbšie prepojenie teoretickej a praktickej časti, čo zaručuje pocit objektívnosti. Je žiaduce podnecovať žiakov k tvorivosti, ktorá má nielen svoju úžitkovú hodnotu, ale aj svoju odvrátenú stránku, tou sú vysoké finančné náklady. Tie brzdia mládež v ich činorodosti. Táto oblasť by si podľa jej slov zaslúžila finančnú výpomoc, aby výsledok bol naozaj dokonalý. Veľmi motivujúcou zostala pre ňu práca Sáry Mikolášovej z OA v Čadci – Maľovanie na hodváb.
 • Daniela Bubláková (SOŠ Námestovo): Pre budúcu generáciu SOČ-károv má jasný odkaz: „Nepoľaviť vo svojich plánoch a usilovne na sebe pracovať.“
 • Miriama Kasajová (Stredná zdravotnícka škola Žilina) rovnako vyzdvihla vysokú úroveň odbornosti a jedinečnosti prác. Hodnota týchto prác stúpa už len tým, že viacerí súťažiaci na nich pracujú viac ako dva či tri roky. Prekvapujúcou pre ňu je odbornosť a vierohodnosť zistení študentov, ku ktorým dospievajú vďaka intenzívnej spolupráci s významnými odborníkmi nielen domácej, ale aj zahraničnej medicíny. Je evidentné, že študenti išli do svojich výskumných prác s veľkým zanietením. V týchto mladých ľuďoch je skrytý obrovský potenciál a už dnes vedia, ktorým medicínskym smerom sa chcú uberať. Prekvapila ju práca, ktorá bola prezentovaná dokonca aj v Amerike. Je výrazne vidieť, že žiaci na sebe pracujú a sú motivovaní.
 • Iveta Drahnová (Dopravná akadémia, Žilina) ocenila zanietenosť žiakov pre strojárstvo a stavebníctvo. Tieto odbory potrebujú pre súčasnosť i budúcnosť mimoriadne šikovných ľudí. Pozitívne ju nadchla aj práca s ekologickou problematikou. Jednotlivé práce zo stavebnej oblasti sú často napasované na dopyt jednotlivých spoločností, žiaci pracujú s konkrétnymi investormi, prinášajú konkrétne riešenia, ktoré sú užitočné pre prax. To dodáva prezentujúcim väčšiu motiváciu a sebadôveru, vďaka ktorej sa už teraz vedia presadiť.
 • Jana Holbová (Spojená škola, Kysucké Nové Mesto) dodala, že oblasť voľného času ponúka z roka na rok väčšie množstvo nápadov prihliadajúc na jednotlivé trendy, ktoré sú s voľným časom spojené. Z tých extrémnejších tém ju zaujala víťazná práca Le parkour a Freerun od Michala Kavuljaka, ktorý i napriek obmedzenému priestoru poskytol porote malú ochutnávku zo svojho koníčka. Pri výbere víťazov prihliadali na prepojenosť práce s praxou, ktorá je pre prácu SOČ determinujúca.
 • Mária Hrušková (SOŠ obchodu a služieb v Čadci) vysoko pozitívne hodnotí atmosféru, úroveň súťažných prác a rovnako bezchybnú organizáciu. Je preukázateľné, že žiaci sú z roka na rok lepší a aj ich výkony sú presvedčivejšie. S ekonomikou majú žiaci smelé plány, pretože je to oblasť, ktorú je neustále potrebné skvalitňovať.
 • Eva Trnková (SOŠ elektrotechnická, Liptovský Hrádok) prihliadala pri výbere víťazov aj na hodnotiace návrhy jednotlivých účastníkov, ktorých názory im pomohli utvrdiť sa v určení favoritov. Pri obhajobe prác mladým študentom nechýba sebavedomie, ale často je potrebné učiť sa aj sebakritike.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

 1. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 2. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 3. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 4. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 5. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 7. Všetkým lepí pred voľbami
 8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
 1. Svetový deň srdca v Nemocnici AGEL Košice-Šaca
 2. List moruše bielej pomáha znižovať hladinu cukru v krvi
 3. Zlato z malého futbalu aj plážového volejbalu
 4. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 5. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 6. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 7. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 8. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 22 891
 2. Všetkým lepí pred voľbami 13 361
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí 8 727
 4. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 983
 5. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 5 020
 6. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 879
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 868
 8. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne 4 528

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Po stopách dávnej minulosti I.
 2. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 3. Pavel Macko: Poďakovanie za podporu a spoluprácu
 4. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
 5. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
 6. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
 7. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
 8. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 196
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 126
 3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 232
 4. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 28 660
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 531
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 752
 7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 10 604
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 724
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Radôstka v nedeľnom zápase strelila päť gólov.

Šiesta liga pokračovala ďalším kolom, darilo sa prevažne domácim tímom.


4 h
Turzovka vonku tesne prehrala.

Piata liga pokračovala cez víkend ďalším kolom, naplno bodovalo iba Čierne.


3 h
Volebná miestnosť v obci Čierne. Na Kysuciach ľudia volili Smer.

Kysuce by zvolili aj Republiku.


5 h
Vysledky kandidáti z Kysúc

Najviac hlasov dostal Ján Podmanický.


a 1 ďalší 9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Dominoval SMER, do parlamentu by sa dostala aj Republika.


16 h

K nehode došlo mimo obývanej časti mesta.


3 h

SMER jednoznačne dominoval, OĽANO a priatelia by sa nedostali do parlamentu.


SME.SK 17 h

Jedného mandátu sa bude musieť vzdať.


12 h

Blogy SME

 1. Anton Kaiser: Po stopách dávnej minulosti I.
 2. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 3. Pavel Macko: Poďakovanie za podporu a spoluprácu
 4. Rastislav Puchala: Som občanom Stredozeme
 5. Ján Šeďo: Orbán sa bude ešte Bruselu páčiť ak zbadajú Fica a Blahu.
 6. Jano Richter: Keď ťa hlasovacie zariadenie pripraví o 13 miliónov :-/
 7. Vladimír Hebert: Blood Stained Teeth - Kúpte si nesmrteľnosť!
 8. Anna Miľanová: Volebné právo by mali mať ľudia minimálne s ukončeným učňovským vzdelaním s maturitou.
 1. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 84 196
 2. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 41 126
 3. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 30 232
 4. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 28 660
 5. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 27 531
 6. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď 15 752
 7. Soňa Bulbeck: Umieráčik za Slovensko 10 604
 8. Ján Valchár: Načo je Rusku Sevastopol? 7 724
 1. Jiří Ščobák: V parlamentě jsou mimochodem také dva poslanci Za ľudí
 2. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
 3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
 4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
 5. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
 6. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
 7. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
 8. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu