Súťažili v krajskom kole SOČ

Štvrtok 5. apríla sa zapíše nielen do povedomia Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste, ktorá hostila krajské kolo SOČ, ale aj do mysle všetkých zúčastnených, ktorí sa podieľali na jeho samotnom slávnostnom priebehu.

Vpravo Milan Valek, riaditeľ ZSŠ Kysucké Nové Mesto, spoločne s ocenenými študentami a vľavo s krajskou predsedníčkou SOČ Annou Trauerovou. Vpravo Milan Valek, riaditeľ ZSŠ Kysucké Nové Mesto, spoločne s ocenenými študentami a vľavo s krajskou predsedníčkou SOČ Annou Trauerovou. (Zdroj: ZSŠ KNM)

Aktivita, originalita, kreativita, húževnatosť a dobrovoľnosť, to všetko sa skĺbilo 5. apríla na jubilejnom 40. ročníku krajského kola SOČ. Tento deň sa stal oslavou mladosti, ktorá nestagnuje a dáva o sebe vedieť, pretože súčasnosť je plná výziev, ktoré nezostanú bez odozvy. Svojou činorodosťou to dokázali tí najlepší z najlepších.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najlepší zo Žilinského kraja

Zišli sa tu úspešní účastníci, ktorí postúpili z okresných kôl celého Žilinského kraja. Prezentovali svoje práce v 17 odboroch – od voľnočasových aktivít, cez prírodovedné či spoločenskovedné odbory, gastronómiu, cestovný ruch, kultúru, zdravotníctvo až po technické disciplíny.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Ocenili najlepších fotografov Čítajte 

Pekný jarný deň slávnostne otvorilo vystúpenie mažoretiek a uchu lahodiace tóny ľudovej hudby so speváckym dievčensko-chlapčenským duetom v podaní tunajších študentov. Úvodné slovo tradične patrilo významným predstaviteľom z odboru školstva, ktorí celú udalosť zastrešovali. Riaditeľ Spojenej školy Milan Valek všetkých prítomných srdečne privítal. Vo svojom príhovore neskrýval hrdosť z opätovnej realizácie podujatia takéhoto rozmeru a zároveň priznal, že SOČ sa u nás teší veľkej popularite medzi žiakmi a učiteľmi. Študentom poprial dostatok odvahy, sebaistoty, pričom vyzdvihol neľahkú úlohu odbornej poroty.

Peter Weber, podpredseda ŽSK, je rád, že podujatie sa konalo na Spojenej škole, ktorá je považovaná za centrum odborného vzdelávania a prípravy pre informačné technológie a priemyselnú informatiku. Zdôraznil dôležitosť odborného vzdelávania a pripomenul, že SOČ je úžasný fenomén. Pomáha rozvíjať tvorivé kompetencie, kritické myslenie, teoretické vedomosti i praktické schopnosti žiakov. Zároveň vyslovil vieru v objavenie nových talentovaných žiakov. Úspech im môže otvoriť dvere k dosiahnutiu vyšších cieľov a dáva možnosť efektívne sa presadiť.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Lábus, Dejdar a Nový zavítali do Čadce Čítajte 

Krajská predsedníčka SOČ Anna Trauerová vyzdvihla význam tejto súťaže, odovzdala pozdrav vedúceho odboru školstva Okresného úradu Žilina a popriala príjemný súťaživý deň. Medzi pozvanými hosťami bola aj Janka Školová, vedúca oddelenia metodiky a športu, a zástupca firmy Schaeffler Kysuce Jaroslav Mikát.

Konkurencia nezaháľala

Konkurencia bola aj tento rok veľmi silná a latka bola nastavená hneď od začiatku v každom z odborov pomerne vysoko. Študenti však aj tentokrát dokázali, že pre rozvoj svojich vedomostí sú ochotní vydať zo seba maximum. Obhajobou svojich prác a následnou diskusiou sa utvrdili vo svojom sebavedomom vystupovaní a so cťou a hrdosťou sa dokázali presadiť v silnom konkurenčnom boji svojich rivalov. Jednotliví účastníci odchádzali s pocitom dobre odvedenej práce, plní skúseností, ktoré určite nejeden z nich využije vo svoj prospech i v prospech spoločnosti.

SkryťVypnúť reklamu

Za viditeľnými výsledkami všetkých účastníkov súťažnej prehliadky stojí nielen ich tvrdá práca, ale aj odborné usmernenie a poradenstvo ich školských pedagógov a konzultantov, ktorí svojich zverencov aktívne podporovali v ich dobrovoľnej a originálnej činnosti od začiatku až po samotný záver. Pred vyhlásením záverečných výsledkov si mali možnosť všetci účastníci pozrieť zaujímavý program, pripravený v spolupráci s finančnou a colnou správou v Žiline. Následne po vyhlásení výsledkov si už mohli vybraní účastníci z jednotlivých súťažných kategórií vychutnávať zaslúžené pocity víťazstva.

Prítomní predstavitelia školstva na čele s Annou Trauerovou a Milanom Valkom úspešným študentom pogratulovali k ich výkonom a odovzdali im hodnotné ceny. Tie do súťaže venovali sponzori, ktorých nezištnosť a výborná spolupráca sa značným dielom podpísali pod úspešnosť akcie. Za ich súčinnosť a sponzorstvo im patrí veľká vďaka.

V závere všetci pozitívne zhodnotili priebeh tohto výnimočného 40. ročníka krajského kola Stredoškolskej odbornej činnosti. Spoločne sa zhodli na tom, že i keď nie každý mohol zvíťaziť, svojím výkonom však šíri dobré meno svojej škole a účasťou potvrdil, že budúcnosť našej krajiny stojí na vzdelaných ľuďoch. Zároveň pevne dúfame, že nie nadarmo bojovali všetci za dobrú a zmysluplnú vec s plným nasadením. Anna Trauerová pozitívne zhodnotila organizáciu a priebeh tohto dňa a rovnako priznala, že konkurencia bola silná a víťazstvom všetkých je samotná účasť na krajskom kole.

SOČ v číslach

V 17 súťažných odboroch pod drobnohľadom 43 odborných učiteľov obhajovalo 212 nadaných stredoškolákov zo 44 stredných škôl Žilinského kraja 158 prác.

Zas a opäť sa potvrdilo, že len systematická práca, nadšenie pre myšlienku a nápadité riešenie sa vypláca, čo dokázali aj víťazi tohtoročného krajského kola SOČ, ktorí sa zaradili k svojim predchodcom a stávajú sa z nich nádejní priekopníci vo viacerých oblastiach života. Prajeme im, nech sú rovnako úspešní aj na celoštátnej prehliadke SOČ, ktorá sa uskutoční v dňoch 24. – 27. apríla 2018 v priestoroch Vedeckého centra Žilinskej univerzity.

Na záver sa utvrďme v pravdivej myšlienke, ktorá vyšla z úst jedného zo súťažiacich: „Kto chce, nájde spôsoby, kto nechce, hľadá dôvody.“ Veríme, že nové spôsoby tvorivej práce sa nájdu aj v ďalších ročníkoch a vnesú opäť nový vietor na akademickú pôdu.

KYSUČANIA POSTÚPILI

  • V odbore chémia a potravinárstvo postup do celoslovenského kola získal za 2. miesto Patrik Körmendy z Gymnázia J. M. Hurbana, Čadca (autokatalytické pokovovanie plastov).
  • V odbore životné prostredie, geografia, geológia získala 1. miesto Daniela Kováčová zo SOŠ drevárskej z Krásna nad Kysucou (Chemikálie a ich zmesi v domácnosti).
  • V odbore strojárstvo, hutníctvo, doprava získali 2. miesto Adam Zelezník a Dávid Užák zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste (Hydraulický bager s elektrickým pohonom).
  • V odbore informatika získali 1. miesto Kristián Hargaš a Martin Zemaník zo Spojenej školy – SPŠ v Kysuckom Novom Meste (android hra s vlastným serverom)
  • V odbore elektrotechnika a hardware získal 1. miesto Peter Mravec zo Spojenej školy – SPŠ z Kysuckého Nového Mesta (robotické rameno). Druhé miesto získal Matúš Ozaniak zo Spojenej školy – SPŠ z Kysuckého Nového Mesta (smart Skleník)
  • V odbore ekonomika a riadenie získala 1. miesto Tatiana Tkadlecová zo SOŠ drevárskej z Krásna nad Kysucou (bezpečnosť používania internetového banovníctva) Druhé miesto: Sofia Wasserbauer a Radoslava Žabková zo Spojene školy v Kysuckom Novom Meste (využitie kariet TIR pri optimalizácii medzinárodnej dopravy)
  • V odbore teória kultúry, umenie, umelecká, odevná výroba získali 1. miesto Valéria Janešíková a Beáta Smažáková z Gymnázia Turzovka (kysucká ľudová pieseň). Druhé miesto v rovnakej kategórii získala Sára Mikolášová z Obchodnej akadémie Čadca (maľovanie na hodváb).

SOČ z pohľadu súťažiacich

  • Študent propagačnej grafiky Peter Bečka zo Spojenej školy v Nižnej sa snažil zaujať porotu s vcelku tabuizovanou témou Exorcizmus. Vo svojej práci zhrnul príznaky či dôvody posadnutia diablom prihliadajúc na dôkazy z oblasti histórie, ktoré nemajú racionálne vysvetlenie. Jeho potreba rozoberať tak vážnu tému, o ktorej sa často mlčí, vychádza z tvrdej reality, pretože aj samotní odborníci z oblasti medicíny sa k nej stávajú veľmi skepticky. On sám má pred úkonom exorcizmu veľký rešpekt. Do tak závažnej problematiky vstupoval od začiatku so strachom, ktorý sa naučil prekonávať.
  • Študentovi SOŠ elektrotechnickej v Liptovskom Hrádku Rolandovi Muráňovi pootvorila jeho práca „Video - animovaná hudba“ virtuálny svet, ktorý je plný nekonečných možností. Jeho snom je pracovať na zdokonaľovaní videových grafických animácií, ktoré môžu byť podnetné pre budúce generácie priaznivcov videovej animácie. Priznáva, že sa pustil do neľahkej úlohy a za dosiahnutým vizuálnym výsledkom stojí niekoľkohodinová práca. K tejto záľube ho priviedla hudba, ktorá mu dáva impulzy byť kreatívnym. Cez svoju záľubu sa pustil už aj do animovania hier a v budúcnosti by uvítal spracovanie animovaného filmu. V jeho zanietenosti ho posúvajú pozitívne ohlasy odberateľov internetových videí.
  • Kristián Hargaš a Martin Zemaník zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste sa podieľali na vývoji vlastnej Android hry s vlastným serverom s názvom Swipy farm, pri ktorej sa nechali inšpirovať inými bežne dostupnými hrami. Ako sami uviedli, s touto hrou majú do budúcna smelé plány a boli by radi, ak by na podobných nápadoch, ktoré sa im už teraz rodia v hlave, mohli aj zarábať. Študenti dokázali svojím presvedčivým výkonom natoľko zaujať porotu, že boli odmenení prvým miestom.
  • Mimoriadne nápaditá práca Damiána Fila, ktorý navštevuje SOŠ elektrotechnickú v Liptovskom Hrádku, nezostala nepovšimnutá ani odbornou porotou, za čo si vyslúžil prvé miesto. Na zostrojenie svojho EEG prístroja, ktorý je porovnateľný s tým, ktorý sa používa v medicíne, zužitkoval vedomosti nadobudnuté v škole a inšpiračným zdrojom bol pre neho aj internet. Vyvíjať nové a nové veci je pre neho nutný krok evolúcie. Rád by produkoval jemu vlastné nápady, ktoré budú pre ľudstvo znamenať značný pokrok.
  • Prácou „S rozprávkou je učenie hrou,“ na ktorej participovali Dominika Brodová, Kristína Mikolášová a Nikola Pápolová zo SOŠ obchodu a služieb v Čadci, priniesli pre verejnosť prostredníctvom prostých rozprávok iný pohľad na vyučovanie nemeckého jazyka a našli kľúč k tomu, ako získať pozitívny vzťah k nemčine. Veľmi nápomocná im bola učiteľka nemčiny. K jednotlivým rozprávkam sa viažu cvičenia zamerané na gramatiku. Samotný text tak žiaci nevnímajú izolovane. Pri výbere jednotlivých rozprávok siahli po najznámejších zberateľoch, bratoch Grimmovcoch.
  • Pre dvojicu Elena Franeková a Annamária Hvorecká z Gymnázia v Bytči bola inšpirujúca téma Kniha – tichá inteligencia. Nelichotivou bola pre nich skutočnosť, že knihy ležia často nepovšimnuté a zabudnuté na poličke v izbe, preto sa to pokúsili aspoň na okamih zmeniť. Podľa ich slov si zaslúžia dôstojnejšie miesto. Knihe sa nič nevyrovná, je našou súčasťou od najútlejšieho veku. Už len pomocou jednoduchého otáčania strán sa rozvíja jemná motorika. Spoločnosť a technika síce napredujú, ale elektronické čítačky nikdy nenahradia knihy. Získané prvé miesto ich posmelilo a dodalo im odvahu.
  • Študentka Jana Zoňová z Gymnázia v Bytči predstavila vo svojej práci, Zrkadlo mojej duše, maľby, ktoré ju privádzajú k naplneniu jej sna. Túži napísať knihu pre dospelých, ktorú by si zároveň aj rada ilustrovala. Za jej zanietenosť jej bolo udelené 2. miesto, ktoré ju veľmi prekvapilo, no o to viac potešilo. Nadanie pre maľbu zdedila po dedkovi a mame, ktorí ju podporujú.

Marek Pupiš zo Spojenej školy v Kysuckom Novom Meste dokázal, že šikovným patrí svet. Pri práci „Vodný prieskumník," ktorý má pre budúcnosť praktické využitie, mu bol nápomocný jeho strýko. Čo sa týka ambícií do budúcnosti, v tých má už teraz jasno a v jeho nápadoch ho nedokáže nik zastaviť. Práca mu dodala veľa odvahy, smelosti a nezaplatiteľných skúseností.
40. ročník SOČ z pohľadu odbornej poroty

  • Podľa slov Marty Hochmalovej (SOŠ elektrotechnická, Liptovský Hrádok) mala aj oblasť matematiky a fyziky čo odbornej porote ponúknuť, i keď súčasní študenti majú k týmto prírodovedným disciplínam veľmi vlažný vzťah. Na to, aby sa situácia zmenila, je potrebné žiakov neustále podnecovať zo strany spoločnosti i pedagógov. No ako sa sama presvedčila, mladé talenty nezaháľajú a sú ochotné prinášať nové a nové nápady. Výraznejším bola najmä matematická práca Alexandry Zavadskej – Číslo pí vo hviezdach. Širším poľom pôsobnosti, kde je možné sa viac realizovať, je však stále odbor fyziky.
  • Magdaléna Gillová (Spojená škola, Nižná ) zdôraznila, že úroveň a tvorivosť žiakov neustále rastú. Aj vo sfére umenia je potrebné apelovať na hlbšie prepojenie teoretickej a praktickej časti, čo zaručuje pocit objektívnosti. Je žiaduce podnecovať žiakov k tvorivosti, ktorá má nielen svoju úžitkovú hodnotu, ale aj svoju odvrátenú stránku, tou sú vysoké finančné náklady. Tie brzdia mládež v ich činorodosti. Táto oblasť by si podľa jej slov zaslúžila finančnú výpomoc, aby výsledok bol naozaj dokonalý. Veľmi motivujúcou zostala pre ňu práca Sáry Mikolášovej z OA v Čadci – Maľovanie na hodváb.
  • Daniela Bubláková (SOŠ Námestovo): Pre budúcu generáciu SOČ-károv má jasný odkaz: „Nepoľaviť vo svojich plánoch a usilovne na sebe pracovať.“
  • Miriama Kasajová (Stredná zdravotnícka škola Žilina) rovnako vyzdvihla vysokú úroveň odbornosti a jedinečnosti prác. Hodnota týchto prác stúpa už len tým, že viacerí súťažiaci na nich pracujú viac ako dva či tri roky. Prekvapujúcou pre ňu je odbornosť a vierohodnosť zistení študentov, ku ktorým dospievajú vďaka intenzívnej spolupráci s významnými odborníkmi nielen domácej, ale aj zahraničnej medicíny. Je evidentné, že študenti išli do svojich výskumných prác s veľkým zanietením. V týchto mladých ľuďoch je skrytý obrovský potenciál a už dnes vedia, ktorým medicínskym smerom sa chcú uberať. Prekvapila ju práca, ktorá bola prezentovaná dokonca aj v Amerike. Je výrazne vidieť, že žiaci na sebe pracujú a sú motivovaní.
  • Iveta Drahnová (Dopravná akadémia, Žilina) ocenila zanietenosť žiakov pre strojárstvo a stavebníctvo. Tieto odbory potrebujú pre súčasnosť i budúcnosť mimoriadne šikovných ľudí. Pozitívne ju nadchla aj práca s ekologickou problematikou. Jednotlivé práce zo stavebnej oblasti sú často napasované na dopyt jednotlivých spoločností, žiaci pracujú s konkrétnymi investormi, prinášajú konkrétne riešenia, ktoré sú užitočné pre prax. To dodáva prezentujúcim väčšiu motiváciu a sebadôveru, vďaka ktorej sa už teraz vedia presadiť.
  • Jana Holbová (Spojená škola, Kysucké Nové Mesto) dodala, že oblasť voľného času ponúka z roka na rok väčšie množstvo nápadov prihliadajúc na jednotlivé trendy, ktoré sú s voľným časom spojené. Z tých extrémnejších tém ju zaujala víťazná práca Le parkour a Freerun od Michala Kavuljaka, ktorý i napriek obmedzenému priestoru poskytol porote malú ochutnávku zo svojho koníčka. Pri výbere víťazov prihliadali na prepojenosť práce s praxou, ktorá je pre prácu SOČ determinujúca.
  • Mária Hrušková (SOŠ obchodu a služieb v Čadci) vysoko pozitívne hodnotí atmosféru, úroveň súťažných prác a rovnako bezchybnú organizáciu. Je preukázateľné, že žiaci sú z roka na rok lepší a aj ich výkony sú presvedčivejšie. S ekonomikou majú žiaci smelé plány, pretože je to oblasť, ktorú je neustále potrebné skvalitňovať.
  • Eva Trnková (SOŠ elektrotechnická, Liptovský Hrádok) prihliadala pri výbere víťazov aj na hodnotiace návrhy jednotlivých účastníkov, ktorých názory im pomohli utvrdiť sa v určení favoritov. Pri obhajobe prác mladým študentom nechýba sebavedomie, ale často je potrebné učiť sa aj sebakritike.

Autor: Zuzana Konštiaková

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Ale že brutálny hráčsky notebook
  3. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  4. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  5. Priesady ako zo škatuľky
  6. Chceš vlastniť nový Galaxy S24, vyskúšaj ho vďaka Try Galaxy?
  7. Každý piaty zomrie
  8. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých
  1. Na zdraví záleží
  2. Prečo cena Bitcoinu rastie? Kam až môže vystúpať?
  3. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe
  4. Jar bez únavy: Aktívny životný štýl ako liek
  5. Rozbieha sa online súboj o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  6. Súťaž Fénix – Kultúrna pamiatka roka štartuje online hlasovanie
  7. Štartuje online hlasovanie o najkrajšiu obnovenú pamiatku
  8. Slováci hlasujú online za najkrajšiu obnovenú pamiatku
  1. Bezstarostný relax? Objavte tieto skvelé hotely pre dospelých 12 131
  2. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? 8 999
  3. Budúcnosť VÚSCH je v špičkovej medicíne a spokojnosti pacientov 8 774
  4. Každý piaty zomrie 8 771
  5. Devínska Kobyla teraz 6x dobrodružnejšia: Tipy, čo neprehliadnuť 3 790
  6. Trúfame si pristáť s lietadlom, ale na toto nám odvaha chýba 3 728
  7. Značka Cupra má na Slovensku už šesť nových Cupra garáží 3 507
  8. Ako sporiť na dôchodok? Radí odborník 2 967
  1. Tupou Ceruzou: RTVS
  2. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  3. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  4. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  5. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  6. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  7. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  8. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 186
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 693
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 647
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 143
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 274
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 459
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Nezvestný Róbert Adamčík

60-ročný Čadčan bol naposledy videný v Banskej Bystrici.


Ilustračné foto.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už v sobotu.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Kvetná nedeľa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

V nedeľu 24. maca zažijete veľkonočné podujatie v duchu ľudových tradícií.


  1. Tupou Ceruzou: RTVS
  2. Richard Sulík: Pár slov ku koncesionárskym poplatkom tak, aby pochopila aj pani Čengel Solčanská
  3. Pavel Macko: Kandidát Pellegrini zaujal tvrdý protislovenský postoj
  4. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 5/11
  5. Jozef Sitko: Pellegrini verzus Kováč (3.)
  6. Slavomír Dzuričko: Vyskúšal som si Apple Vision Pro! Šialený headset za 4 tisíc dolárov
  7. Jozef Stasík: Ivana Korčoka podporujú len promedvedie strany. Môže nato doplatiť
  8. Ivan Mlynár: Ak Ficova čačka Peter Pelllegríni z billboardu sľubuje pokoj, tak sa naježia chlpy slepému analfabetovi.
  1. Elena Antalová: Vídala som iného Danka s ochrankou 25 186
  2. Peter Kysela: BUM. A je to tu. 22 457
  3. Ivan Čáni: Tomáško od Tarabov, aj ja som bol „bezdomovcom zasypaným exekúciami“ ako riaditeľ RTVS. 20 693
  4. INEKO: Ambulantní lekári zarábali v roku 2022 v priemere 4 836 eur – najviac pediatri, gynekológovia a všeobecní pre dospelých, najmenej kožní a internisti 16 647
  5. Marek Mačuha: Problém zvaný Tipos 13 765
  6. Ján Šeďo: V roku 1982 som sa stretol s mechom udretým, on stále žije ? 11 143
  7. Martin Sukupčák: Ako SPP distribúcia okráda občanov 9 274
  8. Ján Šeďo: Súhlasím s Tarabom, problémy začínajú, jeden už nakupuje v L. Mikuláši. 8 459
  1. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  2. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 75. - V roku 1913 objavil Boris Vilkitský posledné súostrovie na Zemi - Severnú Zem
  4. Post Bellum SK: Pri vysídľovaní na nich v Budapešti kričali: vlastizradcovia!
  5. Yevhen Hessen: Založenie kryptomenovej spoločnosti: kľúčové kroky a úvahy
  6. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 74. - Podmorská expedícia Huberta Wilkinsa na severný pól - 1931
  7. Yevhen Hessen: Zákulisie vydávania: požiadavky a postup
  8. Monika Nagyova: Muži s kyticami, kde že ste?

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu