Rodáčka zo Staškova, žijúca v Bratislave, zavítala na rodné Kysuce 10. apríla. Autorská beseda sa sústredila na jej úspešnú publikáciu rozhovorov s obeťami holokaustu, ktorá vyšla pod názvom „Boli sme len čísla“, ale i na jej poetickú tvorbu v najnovšej zbierke básní „Made in láska“.

V prednáškovej miestnosti knižnice ju privítalo mladé obecenstvo, ktoré si so záujmom vypočulo jej rozprávanie o životných osudoch ľudí, s ktorými sa vo svojej redakčnej a producentskej práci stretla v Izraeli, USA a v Austrálii. Oľga Pohanková, naša úspešná rodáčka, má na svojom konte vyše 50 dokumentárnych filmov, ktorých obsah má nadčasovú hodnotu. Zo svojej bohatej autorskej tvorby vybrala na stretnutie v knižnici dokument o žilinskom rodákovi Martinovi Spitzerovi, ktorý po strastiplnej ceste na úteku pred fašizmom našiel svoj nový domov v ďalekej Austrálii.
Jeho priateľka z Čadce Erika Spirová-Tellemannová prežila peklo siedmich koncentračných táborov. Aj jej meno je zaznamenané v knihe reportáží „Boli sme len čísla“, ktorá prináša čitateľovi autentické a vzácne svedectvá tých, ktorí prežili holokaust. Autorka sa na margo publikácie vyjadrila: „Mojím zámerom bolo vytvoriť literárne dielo s presvedčivou autentickou hodnotou, svedectvami a osobnými vyjadreniami ľudí, ktorí odišli po vojne do zahraničia, najmä do Izraela, aby našli svoj nový domov. Výpovedná hodnota knihy je umocnená dokumentačnými fotografiami, básňami a estetickým grafickým rukopisom. Bolo pre mňa ťažké uniesť a spracovať túto tému vo svojom vnútri, v predstavách, v mysli a citoch. Poézia ako priateľka mi pomáha v dobrých aj horších časoch.“
Všestranná a úspešná umelkyňa je držiteľkou Pamätnej medaily prezidenta SR i Pamätnej medaily Chatama Sofera. Na záver svojej návštevy v Čadci sa stretla i s jedinou žijúcou kysuckou pamätníčkou holokaustu, ktorá zažila útrapy koncentračných táborov, pani Dagmar Dvorskou. Tešíme sa na ďalšie tvorivé umelecké úspechy Oľgy Pohankovej a osobné stretnutia v našej knižnici.
Autor: KK