Niektorí podomoví obchodníci sa výlučne špecializovali na tovar pre ženy a dievky

Supermarkety, butiky neboli, napriek tomu si Kysučanky dopriali radosť z nakupovania. Nemuseli pritom ani vyjsť z domu. Tovar totiž „prišiel“ priamo k nim.

Trhovníci v Kysuckom Novom Meste. Trhovníci v Kysuckom Novom Meste. (Zdroj: SÚKROMNÝ ARCHÍV IVANY KONTRÍKOVEJ ŠUSTEKOVEJ)

ČADCA. Podomový obchod sa rozšíril s nástupom kapitalizmu. „Na Kysuciach sa vyvíjal ako doplnkové zamestnanie, ktoré odovzdávaním z generácie na generáciu nadobudlo charakter hlavného zdroja obživy mnohých kysuckých mužov,“ približuje históriu etnograf Kysuckého múzea v Čadci Alojz Kontrik

Vďaka podomovému obchodu sa v kysuckom regióne vytvorila osobitá socioprofesijná vrstva, ktorá mala svoje typické pracovné postupy, vlastnú morálku i spôsob rodinného života, ktorý ju v mnohých prípadoch odlišoval od roľníckeho obyvateľstva.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Podomový obchod sa vykonával najmä pešo (zriedkavejšie povozom) z dediny do dediny, z domu do domu. Niektoré jeho druhy, ako drotárstvo, plátenníctvo, čipkárstvo, olejkárstvo, šafraníctvo, brdárstvo a ďalšie, boli známe aj za hranicami Slovenska,“ hovorí.

Ak bol obchodník chorý, mohol požiadať o nosiča

Od polovice 20. rokov 20. storočia sa pri prevádzkovaní podomového obchodu nedovoľovalo používať ťažné zvieratá, ručné vozíky, vozy so zvieracím záprahom, lode a iné plavidlá. Dokonca ani motorové vozidlá, pokiaľ dotyčnému z rôznych príčin neudelili výnimku,“ pokračuje Kontrik.

Prečítajte si tiež: Na Juraja sa vraj zem otvárala Čítajte 

Takto sa podľa jeho slov obmedzil objem tovaru, ktorý zodpovedal fyzickým danostiam podomového obchodníka. Na druhej strane mal možnosť zo zdravotných dôvodov, pre vysoký vek alebo tovar väčších rozmerov a váhy, požiadať o nosiča, ktorý sa zapísal do jeho podomovej knižky. Nosič musel dosiahnuť vek 21 rokov, v chudobných krajoch mohli otcovia so sebou vziať svoje deti, ktoré ukončili školskú dochádzku.

SkryťVypnúť reklamu

Sortiment tovaru bol pestrý

Pôvodne drôtený, plechový a časom aj galantérny tovar sa v priebehu 20. a 30. rokov rozšíril o kuchynský, emailový, hračky, holiace potreby, kefy, drevený, ozdobný a strižný tovar. K plechovému pritom patril plechový riad, lyžice, plechy na pečenie, ale aj formičky na medovníky a podobne.

Medzi galantériu sa radili dámske kabelky, peňaženky, kufre, kožené puzdrá na cigarety, koráliky, drobný tovar sústružnícky, rezbársky, kefársky, košikársky, štetkársky, pisárske a kresliarske potreby, pohľadnice. Do tohto sortimentu patrili aj umelé kvety a vence, jemné toaletné mydlo a iné toaletné potreby, detské hudobné nástroje (trúbky, ústne harmoniky, bubny), vreckové nožíky, nožnice, lacnejšie kuchynské hodiny a vreckové hodinky, dámske rukávniky, slamené klobúky, nite, potreby na šitie a vyšívanie.

SkryťVypnúť reklamu

Krátky tovar sa klasifikoval ako taký, ktorý sa nepredáva podľa miery či váhy, ale len v jednotlivých kusoch alebo tuctoch. „Na základe toho k nemu prináležal tovar gumičkársky, ihliarsky, nitiarsky, priadzový, bavlnený, vlnársky, stužkový, čipkársky, pletený a trikotový. V súvislosti s obuvníckym tovarom sa spomínali šnurovačky, lepidlá, leštidlá na topánky a iné,“ pridáva ďalšie zaujímavosti etnograf.

Ako vraví podomoví obchodníci z Kysúc obvykle predávali viacero druhov tovaru. K špecializácii (napríklad na kefy a štetky) dochádzalo až po 2. svetovej vojne. Napriek tomu sa už v medzivojnovom období najmä mladí podomoví obchodníci delili na tzv. „babských“ (orientovali sa na predaj galantérneho tovaru a ich zákazníkmi boli najmä ženy a dievky) a tzv. „progresívnych“, ktorí počas obchôdzok zisťovali dopyt po jednotlivých druhoch tovaru, zapisovali si objednávky a v budúcnosti už chodili na isto. Do českého pohraničia okrem iného prinášali prútené koše či ďatelinové semeno, ktoré kupovali na dolniakoch. Ich klientelu tvorili prevažne strední a bohatší gazdovia.

Zamestnanie sa „dedilo“

V 1. polovici 20. storočia bol podomový obchod, niekdajšie doplnkové zamestnanie mužov, už hlavným zamestnaním.

„V mnohých prípadoch sa dedil z otca na syna alebo v rámci príbuzenstva (napr. zo strýka či ujca na synovca),“ dodáva Kontrik.

Podomoví obchodníci prejavili záujem združiť sa v organizácii, ktorá by chránila ich záujmy. Tak v roku 1929 vznikol Odborový sväz podomových a trhových obchodníkov a cestujúcich živnostníkov so sídlom v Nesluši. Jeho stanovy schválilo Ministerstvo vnútra ČSR výnosom zo dňa 4. marca 1929.

Zväz poskytoval svojim členom určité zvýhodnenia, ako napríklad zľavu na cestovnom na česko-slovenských železniciach. Zároveň mal obhajovať záujmy podomových obchodníkov – pomáhať v núdzi im aj ich rodinám, vybaviť ubytovanie pre členov a podobne.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  2. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  3. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  4. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  5. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  6. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  7. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  8. Chcete dokonalé zuby? Čo vám reklamy nepovedia
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 102 381
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 21 579
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 11 352
  4. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 8 343
  5. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 6 556
  6. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 248
  7. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 530
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 516
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Jakubko

Nemusíte byť zdravotným klaunom, aby ste niekomu urobili krajší deň.


Stavba železnice na Kysuciach rastie ako z vody.

Modernizácia trate napreduje rýchlo.


Juraj Steiniger trénuje mladých atlétov a zároveň sa zúčastňuje veteránskych súťaží.

Vyhodená guľa sa mu zapáčila.


Najlepším strojárom sa stal Matej Mrmus (tretí zľava).

Matej Mrmus vyhral súťaž Zenit Skills.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu