OŠČADNICA. Krásna a historicky i architektonicky hodnotná budova obecného úradu, ktorá patrí k najkrajším objektom nielen v samotnej obci, ale aj na Kysuciach, bola podľa vyjadrenia sťažovateľov v žalostnom stave.
Renovácia sa vraj robí necitlivo
„Celá vstupná časť budovy – originálne obojstranné balustrádové schodisko, ktoré nemá na Kysuciach obdobu – je zničená, zbúraná, rozbitá. Nechápeme, ako je také niečo možné. Na základe čoho sa starosta k takémuto skutku odhodlal, kto mu radil po odbornej stránke a ako na to mohli poslanci pristúpiť?“ písalo sa v liste, ktorý sme dostali pred rokom do redakcie.
Podľa názoru sťažovateľov, ak aj mala obec v úmysle objekt, respektíve balustrádové schodisko, ktoré je neodmysliteľnou súčasťou budovy, obnoviť, renovovať, určite nie takýmto barbarským a necitlivým spôsobom. „Dnes sú veľké možnosti a rôzne technológie i materiály na zachovanie pôvodného vzhľadu. Budova má svoju hodnotu, majestátnosť a každopádne sa mala zachovať vo svojej pôvodnej architektonickej podobe. Odborníci a reštaurátori by si s tým určite poradili na adekvátnej odbornej úrovni,“ konštatovali pisatelia.
Po staviteľovi pomenovali centrálne námestie
História hovorí, že budovu postavili v roku 1944. Zásluhu na tom má notár Martin Bernát, ktorý pôsobil v obci v rokoch 1936 – 1948. Počas tohto obdobia sa postavili aj ďalšie historicky zaujímavé budovy v centre Oščadnice. Ako poďakovanie za jeho zásluhy o rozvoj a pozdvihnutie obce dostalo na jeho počesť námestie názov Námestie Martina Bernáta.
„Keď som v roku 2011 nastupoval do funkcie starostu obce, väčšina obecných budov bola po stránke údržby výrazne zanedbaná. Od tej doby sme zahájili trend systematickej obnovy,“ povedal vlani v máji starosta obce Marián Plevko.
Vysvetlil, že prácu notára Martina Bernáta si nesmierne vážia a jeho výraznú stopu, ktorú v obci zanechal, určite nechcú znehodnocovať, ale naopak, zveľaďovať.
„V roku 2016 sme podali žiadosť na získanie dotačných prostriedkov z fondov EÚ na projekt Zvýšenie energetickej efektívnosti pre budovu obecného úradu v Oščadnici. Tento zahŕňa výmenu okien, zateplenie a novú fasádu budovy, riešenie bezbariérového vstupu do objektu, aj rekonštrukciu vstupného schodiska,“ informoval.
K posúdeniu stavu prizvali statika
V septembri 2016 prizvali vzhľadom na šírenie statických chýb schodiska k posúdeniu stavu statika. Ten následne zhodnotil stav ako havarijný a odporučil jeho kompletnú rekonštrukciu. Ako v tom čase informoval starosta na základe posudku sa vypracovala projektová dokumentácia rekonštrukcie schodiska, ktorá v plnej miere zachováva jeho pôvodný tvar a architektúru. „Je potrebné dodať, že do schodiska sa urobilo v minulých obdobiach (t. j. pred rokom 2011) niekoľko neodborných zásahov. Betónová kamenina stupňov sa nahradila obyčajným betónom,“ povedal. V pôvodnom stave zostali podľa jeho informácie iba tri stupne z celkového počtu päťdesiat.

„Prizývať reštaurátorov k rekonštrukcii poškodených betónových stupňov by bolo nielen neefektívne, ale aj zbytočné. Všetky hodnotné časti schodiska, ako kamenný obklad či kaplnka, sa citlivo rozobrali a uschovali na opätovné použitie na svoje pôvodné miesto.“
Práce plánujú ukončiť v júni
V týchto dňoch dostáva obecný úrad nový šat. „Rozpočtové náklady stavebného diela sú 122 403 € vrátane DPH. Projekt sa financuje z Európskeho fondu regionálneho rozvoja a štátneho rozpočtu. Pracuje sa na zateplení budovy, výmene okien a dverí, zateplení strešného plášťa, súčasťou je vybudovanie bezbariérového vstupu do budovy,“ vraví starosta. V minulom roku obec z vlastných zdrojov rekonštruovala staticky narušené vstupné schodisko. „Pri rekonštrukcii sme zachovali prvky, akými sú kamenná kaplnka, kamenný obklad v jej okolí, tvar schodiska aj s jeho špecifickým zábradlím,“ konštatuje. Ďalšie práce začali tento rok v apríli, plánujú ich ukončiť začiatkom júna. „Prínosom bude vytvorenie energetických úspor pri prevádzke budovy obecného úradu, tiež estetický prínos urobením novej fasády,“ dodáva starosta.