TURZOVKA. Viac ako 230 kusov hasičských prílb je v súkromnej zbierke Jozefa Malika z Turzovky. „Zbieram hasičské prilby, patrónov hasičov Floriánov, modely autíčok, pohľadnice,“ začína rozprávanie Malik, ktorý celý svoj život prežil ako profesionálny hasič na Kysuciach. V súčasnosti je už na dôchodku, no je súčasťou dobrovoľných hasičov z Turzovky.
Veľa storočných prílb
Starožitné veci zbiera aj Malikova manželka, ktorá do múzea dodala staré kočíky. Podľa Malika je jeho zbierka hasičských prílb najväčšou na Slovensku a možno aj v Českej republike.

„Momentálne ich mám dvestotridsaťpať,“ pýši sa zbierkou a ukazuje viacero zaujímavých kusov, medzi ktorými nájdete prilby naozaj z takmer celého sveta.
„Najstaršia pochádza z Francúzska a používali ju okolo roku 1850. Druhá najstaršia je z Nemecka z roku 1852,“ približuje svoju zbierku. Každá historická prilba z jeho zbierky má okolo sto rokov.
„Zo začiatku som niečo dostal, boli to asi prvé dve prilby. Potom som ich začal kupovať v starožitnostiach, na burzách, na aukre,“ hovorí o svojich prvých skúsenostiach so zbieraním Malik, ktorý sa svojej vášni venuje už od deväťdesiatych rokov.
„Neskôr som začal chodiť každé dva roky do Talianska, kde som získaval historické prilby,“ pokračuje v rozprávaní Malik. Ich cena je rôzna, no pre neho má celá zbierka veľkú historickú hodnotu.
Staré žehličky, váhy či bicykle
V rodinnej zbierke nájdete aj patrónov hasičov sv. Floriánov. Malikov strýko Ladislav Dlhopolček má zasa v zbierke množstvo historických váh, starých žehličiek, strúhadiel. V súkromnom múzeu v centre Turzovky však nájdete aj zrenovované bicykle či kopec ďalších vecí s historickou hodnotou. „Od roku 1955 som členom dobrovoľného hasičského zboru v Turzovke,“ začína svoje rozprávanie jeden z najstarších hasičov v Turzovke Ladislav Dlhopolček, ktorý múzeum zriadil.
„Ešte pred pár rokmi tu bola galantéria, no keď sa priestory uvoľnili, zriadili sme tu múzeum. Práve sedíme v mojej rodnej izbe, kde som sa narodil,“ prezrádza. Svojpomocne tak zriadili múzeum, kde umiestnili regály a pomaly začali plniť miestnosti. On sám začal so zbieraním váh len tak pre zábavu.
„Mal som doma dve váhy, ešte boli nenastriekané. Prišiel za mnou kamarát a opýtal sa ma, či zbieram váhy. Ja som mu odpovedal, že nie, no on mi doniesol hneď päť ďalších váh, a tak sa zbierka rýchlo rozširovala,“ spomína.
Jeho vášňou sa stali bicykle a v múzeu nájdete hneď niekoľko kusov zrenovovaných dvojkolesových „tátošov“. Postupne sa teda priestory zaplnili a dnes v historickom tzv. „Hobby múzeu“ nájdete množstvo zaujímavých starožitností.