ČADCA. Na cintoríne U Krkošky je približne tisíc hrobových miest. Pozostalí sa sťažujú, že chýba oplotenie. Zver vraj žerie vence a kvety, dokonca si robí na hroboch ležovisko.
Svoje skúsenosti s tým má aj Monika Ondrašinová z Čadce. Zaslala sťažnosť mestu, ktorú zároveň adresovala aj našej redakcii. Žiada náhradu škody za zničenú kvetinovú výzdobu na hrobe svojej matky.
„V marci sme ju pochovali, na hrob sme dali kvety v hodnote približne 500 eur. Keď sme tam prišli po niekoľkých dňoch, boli sme v šoku,“ sťažuje si. Kvety podľa jej tvrdenia zožrala pravdepodobne zver, keďže oplotenie cintorína v určitých častiach chýba. „Navyše uprostred hrobu bolo ležovisko, vence, z umelých kvetov boli podupané, zablatené.“

Prekáža jej aj nájomné 50 eur za prenájom priestorov domu smútku, ktoré označuje za nevyhovujúce. V miestnosti je podľa nej neuveriteľná zima. Konštatuje, že na cintoríne navyše netečie voda a nepremáva tam ani autobus, čo je pre starších ľudí obrovská nevýhoda.
„V dnešnej dobe, keď sa dbá na životné prostredie, recykluje, my máme plastový cintorín. Živé kvety tam ľudia radšej nedávajú. Pritom stačí len opraviť plot,“ dodáva.
„Vzniknutá situácia nás úprimne mrzí. Uvedomujeme si problém s oplotením. Čiastkové opravy poslúžili len na krátke obdobie. Plánujeme komplexnú obnovu. Takisto máme v pláne aj úpravy v budove domu smútku,“ informoval Marián Kráľ z Mestského úradu v Čadci. Na otázku, kedy dôjde ku komplexnej obnove oplotenia odpovedal, že to bude záležať od poslancov a schváleného rozpočtu.
Problémy boli aj s výkopom hrobových miest
Mestský cintorín v Čadci v podstate kapacitne doslúžil a tak k dispozícii je cintorín U Krkošky, ktorý už od začiatku jeho otvorenia čelí kritike. O tom, že tamojšie parcely neboli práve najvhodnejším miestom sa potvrdilo najmä pri výkope hrobových miest, ale i povodniach. Napriek tomu, že sa neurobil predchádzajúci geologický prieskum, začalo sa tam pochovávať. Nevhodné kamenné podložie robilo veľkú starosť pracovníkom pohrebníctva. Problémy súviseli s ťažkosťami pri výkope hrobových miest, keďže narážali na skaly.
Mesto ešte v roku 2012 požiadalo o pomoc firmu, ktorá pracovala na obchvate Čadce. Tá pomocou mechanizmov rozbila kamenné sloje, nevhodnú zeminu použila pri stavebných prácach, následne inou – vhodnejšou zaplnila niekoľko stokubíkových jám. Išlo o bezplatné výkopové práce, odvoz materiálu a navozenie hliny. Navážkou bolo možné vytvoriť približne 180 hrobových miest.
Podcenili geologický prieskum
Napriek tomu, že spomínaný cintorín sa rozprestiera na ploche bezmála 42-tisíc metrov štvorcových, plocha na pochovávanie bola značne obmedzená. Podstatná časť sa nachádzala v zóne kamenných slojov. To, že na tento cintorín sa roky zabúdalo a neinvestovalo sa dostatočne jeho údržby, vidno aj na nevyhovujúcom stave oplotenia. Pred dvoma rokmi začalo mesto problém s cintorínom riešiť. Prvé prišli na rad zemné práce, ktoré umožnili to, aby sa na ňom dalo vôbec pochovávať. Odťažilo a odviezlo sa viac ako 3000 kubíkov nevhodnej zeminy, ktorú nahradila iná, vhodná pre výkop hrobov.
Riešili aj nevítaných návštevníkov
Mesto v roku 2014 kompletne vymenilo ozvučenie domu smútku, ktoré nevyhovovalo potrebám smútočných obradov. Urobila sa kompletná rekonštrukcia fasády, strechy, kamenných obkladov. Taktiež riešilo problém nevítaných nájomníkov. Kuny si našli domov pod strešným, perodrážkovým obkladom a počas pohrebných obradov značne znepríjemňovali ich priebeh. Súčasným najväčším problémom je spomínané oplotenie. Značnú časť cintorína ohradili v minulosti panelmi. Ich uchytenie rokmi skorodovalo a panelové bloky spadli.