ČADCA. Čitateľská anketová súťaž Kniha Kysúc 2017, ktorej organizátorom je Kysucká knižnica v Čadci v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom a mediálnymi partnermi, oznámila v pondelok 23. apríla výsledky hlasovania a mená víťazov.

Tohtoročná súťaž zaznamenala rekord v počte hlasujúcich a zapojilo sa do nej vyše 12000 respondentov. V kategórii náučná literatúra s počtom 1878 hlasov získala 1. miesto publikácia „Čierne – dedinka naša, monografia obce“.
Knihu vydalo vydavateľstvo Magma pre obec Čierne. Na rozsiahlej publikácii pracoval početný tím spolupracovníkov. V kategórii beletria získala prvenstvo s počtom 1211 platných hlasov „Zabudnutá záhrada“ akademického maliara Ondreja Zimku. Nádhernú a pestrú záhradu príbehov, obrazov a kresieb zo života umelca zostavila vo vydavateľstve Magma Mária Ščuryová.
Odovzdávanie ocenení, ktoré je každoročnou oslavou regionálnej literárnej tvorby a prehliadkou knižnej žatvy minulého roka, sa uskutočnilo v Kysuckej knižnice v Čadci. Začiatok podujatia patril deťom z folklórneho krúžku pri ZŠ Čierne-Ústredie Lucke Haladejovej a Simonke Najdekovej, ktoré hrou na heligónku symbolicky otvorili podujatie. Ďalej vystúpila hrou na gitare a spevom Bianka Macková, víťazka súťaže Kysuce majú talent.
Viac ako päťdesiat titulov
Koordinátorka kultúrno-výchovnej činnosti knižnice Helena Pagáčová stručne uviedla pravidla súťaže, v ktorej bolo nominovaných 51 knižných titulov, spätých s regiónom Kysúc tematicky alebo osobou autora, a to v textovej či obrazovej časti.
V kategórii náučná literatúra bolo nominovaných 28 titulov. Na prvom mieste s najväčším počtom hlasov 1878 sa umiestnila monografia Čierne – dedinka naša, monografia obce. Knihu vydalo vydavateľstvo Magma pre obec Čierne. Na rozsiahlej publikácii okrem zostavovateľky Márie Ščuryovej a Pavla Gomolu pracoval početný tím spolupracovníkov. Víťazná publikácia získala i celoslovenské ocenenie v súťaži najkrajšia kniha a propagačný materiál o obci Slovenska.
Druhé miesto získala publikácia Dubie. 1367 – 2017. Autorom knihy je Mário Janík a kolektív KNM. Na vydaní sa podieľalo Občianske združenie Dubie a Kysucké múzeum v Čadci. Na treťom mieste v kategórii náučná literatúra sa umiestnila kniha Proti prúdu. Kysuce na starých pohľadniciach. Príťažlivú publikáciu vydala vlastným nákladom autorská dvojica Anton Laš a Karol Masnica. Na odborných textoch sa podieľali aj ďalší autori – Drahomír Velička, Ivan Gajdičiar a Ivana Kontríková Šusteková.
V kategórii beletria bolo nominovaných 23 titulov. Víťazstvo si odniesla Zabudnutá záhrada akademického maliara Ondreja Zimku. Nádhernú a pestrú záhradu príbehov, obrazov a kresieb zostavila vo vydavateľstve Magma Mária Ščuryová. Na fotografickej časti knihy spolupracoval Jaroslav Velička. Druhé miesto získala kniha Temný horizont. Nové prípady Muldera a Scullyovej. Autor Miloš Jesenský ju vydal vlastným nákladom. Na treťom mieste v kategórií beletria sa umiestnila kniha Pamäte Zuzany Vaňousovej-Kronerovej. Herečka. Jej zostavovateľmi sú Juliana Belková, Oldřich Vaňous, Drahomíra Vaňousová, Vladimír Gajdošík. Vydal ju Spolok rodákov Jozefa Kronera v Staškove.
O víťazoch rozhodla výhradne čitateľská verejnosť prostredníctvom hlasovacích anketových lístkov, uverejnených v regionálnej tlači, v Kysuckej knižnici v Čadci a mestských knižniciach v Turzovke, Kysuckom Novom Meste a Krásne nad Kysucou.
Cena in memoriam
Okrem udelených ocenení sa rozhodla Kysucká knižnica v Čadci udeliť i osobitné ocenenie. V tomto roku udelila mimoriadnu cenu za výnimočný literárny počin, za zanietenú etnografickú, výskumnú a publicistickú činnosť pani Márii Húšťavovej in memoriam.
Súťaž má i ďalších víťazov, a to tých, ktorí nelenili a vyplnený anketový lístok poslali alebo osobne doručili na zberné miesta. V závere slávnostného večera boli vylosovaní traja výhercovia, ktorí si môžu v knižnici vyzdvihnúť hodnotné ceny: Mária Mirkovič Čelková, Vladimír Maslík a Mária Poláčková-Hradská.
Autor: KK