Vydržia mrazy až do -17 stupňov Celzia. Píšeme o palmách, ktoré sa pokojne hodia aj do exteriérov záhrad na Kysuciach. „Palmy sa dajú pestovať aj v našich podmienkach,“ hovorí Daniel Kucharčík, ktorý sa venuje predaju paliem.

Mrazuvzdorné palmy pochádzajú pôvodne z vysokohorských oblastí Indie a Číny. Začali sa pestovať pomerne hojne aj v strednej časti Európy. „V Španielsku sú plantáže, ktoré sa venujú špeciálne pestovaniu týchto druhov paliem,“ vysvetľuje Kucharčík. Podľa neho sa na genetike paliem pestovaných v Španielsku nič nemení. „Pôvod majú v Himalájach vo výške okolo dvetisíc metrov nado morom,“ pokračuje Kucharčík.
Mrazuvzdornosť paliem je však aj tu limitovaná. „Tie najodolnejšie vydržia do -17 stupňov Celzia. V prípade hrozby väčších mrazov je potreba palmy zazimovať a ochrániť ich pred mrazom,“ dodáva Kucharčík s tým, že u nás na severe sa používajú rôzne ochranné kryty, aby sa topiaci sneh nedostal k rastline a tá ostala v suchu.
O palmy sa inak netreba príliš starať, sú nenáročné a rastú vo všetkých druhoch pôdy. Jediné, čo si vyžadujú, je častejšie prihnojovanie a veľa vody počas slnečných dní.
Kysučania však často podľa Kucharčíka pestujú aj citrusy, ako pomaranče, citrónovníky, mandarínky či grepy.