Zákopčianski žiaci navštívili so svojimi učiteľmi Martin. Toto starobylé mesto je plné historických pamiatok, s ktorými sa spája množstvo dôležitých udalostí. Viaceré sa natrvalo zapísali do slovenských dejín a sú aj súčasťou učiva, či už literárneho, alebo dejepisného, na našich školách. Kvôli lepšiemu pochopeniu udalostí a kvôli názornosti je dobré, ak školy navštívia miesta, o ktorých sa žiaci učia.

Exkurzii hneď od začiatku prialo počasie. Martin bol plný slnka a dobrej nálady. Žiaci najskôr vystúpili na Hostihoru, kde sa v súčasnosti nachádza Národná knižnica. Priestrannú stavbu s výškovou časťou označujú ako tretiu, t. j. najnovšiu budovu Matice slovenskej.
Existujú totiž tri historické matičné budovy. Najstaršiu z nich začali stavať v roku 1864, teda hneď po vzniku Matice slovenskej, druhú alebo aj prostrednú postavili po ukončení prvej svetovej vojny, keď sa v roku 1919 obnovila činnosť MS, a tretiu, najnovšiu, začali budovať v roku 1963, no dokončili ju až v roku 1975. Po výstupe na Hostihoru sa žiaci rozdelili do dvoch skupín. Jedna z nich navštívila pracoviská Matice slovenskej v prostrednej budove so známou sochou Matice na nádvorí od akademického sochára Jána Kulicha. Účastníkov exkurzie po priestoroch sprevádzala pracovníčka MS Zuzana Bukovenová. Druhá skupina žiakov zatiaľ odišla do Domu Jozefa Cígera Hronského, známeho slovenského spisovateľa. Tu im sprievodcu robil bývalý pracovník MS a spisovateľ Milan Gonda. Obidve skupiny sa potom vystriedali.
Po prehliadke historických budov sa spoločne premiestnili na Národný cintorín. Na tomto pietnom mieste odpočinku je pochovaných množstvo vynikajúcich osobností slovenského umeleckého a kultúrneho života, a to spisovateľov, maliarov, literárnych vedcov a historikov, publicistov, hudobných skladateľov, hercov, pedagógov a národných buditeľov, atď. Žiaci si potom mohli pozrieť aj ďalšie zaujímavosti mesta a poprechádzať sa jeho rušnými ulicami. S Martinom sa rozlúčili v popoludňajších hodinách, keď sa autobusom vrátili na Kysuce. Na vydarenú exkurziu budú určite dlho spomínať.
Autor: ZŠ Zákopčie