ČADCA. Obrazy poľského umelca o hrôzach v tábore smrti vystavia koncom mája aj v Kysuckej knižnici v Čadci. Slová zatvorené v kresbách, aj takto označil svoje obrazy poľský umelec Marian Kołodziej.
„Väzeň č. 432 koncentračného tábora Auschwitz‑Birkenau prežité utrpenie „prepísal“ do obrazov. Výstava poľského umelca o hrôzach v tábore smrti putuje v Žilinskom kraji zo župného úradu do Turčianskej knižnice v Martine a následne do Čadce,“ informuje hovorkyňa Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Martina Remencová.
Prežil ako jeden z mála
Mariana Kołodzieja (*1921 – †2009) priviezli do vyhladzovacieho tábora v prvom transporte väzňov, kde bol do septembra 1944. Ako jeden z mála prežil. Umelec svoje silné osobné zážitky spracoval do kresieb až o 50 rokov neskôr.

„To, čo prežil, nakreslil ako odkaz, aby sa to už nikdy nezopakovalo. Aby sme všetci vedeli, čo to znamená nenávisť i to, keď sú práva všetkých ľudí potlačené nenávisťou," povedal Piotr Samerek z Veľvyslanectva Poľskej republiky v Bratislave.
Ceruzku mu priväzovala k ruke
Umelec po mozgovej príhode stratil takmer úplne schopnosť pohybu a maľovať mohol iba tak, že mu manželka priväzovala ceruzku k ruke. Tak na sklonku svojho života vytvoril silné svedectvo o utrpení v koncentračnom tábore, kde zahynulo vyše jeden milión ľudí.
„Dnes je nám dobre a možno to často ani nevnímame. Lebo to dobro stále porovnáme s tým, ako nám bolo pred dvoma dňami. Ale zabúdame na časy, ktoré prežívali iní ľudia pred vyše 70-timi rokmi. Kiežby táto výstava slúžila ako memento pre budúcnosť, aby sa podobné hrôzy už nikdy nezopakovali," povedala žilinská županka Erika Jurinová.
Spolupracovali s poľským veľvyslanectvom
Výstavu Apokalypsa 20. storočia už prezentovali v priestoroch Národnej rady SR. Po Bratislave bola Žilina ďalším slovenským miestom, kde ju sprístupnili vo vestibule Úradu ŽSK. ŽSK pri jej organizovaní spolupracuje s poľským veľvyslanectvom.
„Je dôležité, že sme našli miesta, kde táto výstava v rámci Žilinského kraja môže byť. S tým, aby ju videlo čo najviac ľudí. Verím, že osloví najmä učiteľov dejepisu a žiakov a využijú príležitosť navštíviť ju. Budeme radi, ak budú v takýchto aktivitách pokračovať aj ostatné kraje,“ dodala Jurinová.
Podľa Remencovej od 27. mája by ju mali z Turčianskej knižnice v Martine premiestniť do Kysuckej knižnice v Čadci. Stála expozícia originálov diel sa nachádza v poľských Harmężiach pri Osvienčime.