VYCHYLOVKA. Máje boli známe už v období staroveku, kedy ich ľudia dávali pred svoje domy ako ochranu pred zlými duchmi a chorobami.
Podľa múzejníkov symbolizovali víťazstvo jari nad zimou, poľnohospodárom mala májová zeleň zasa priniesť dobrú úrodu. Od 15. storočia sa stavali už aj v strednej Európe, v týchto končinách však slúžili ako istý prejav úcty. Od tejto myšlienky sa májová tradícia prirodzene vyvinula do podoby, v akej ju poznáme aj dnes.
„Máj je bezpochyby jeden z najkrajších mesiacov roka. Všetko kvitne, príroda ukazuje svoju krásu a nádheru,“ hovorí Darina Hnidková z Kysuckého múzea v Čadci. Vysvetľuje, že k tomuto mesiace sa viaže množstvo významných udalostí a tradícií. Jednou z nich je stavanie a váľanie májových stromov spojené so spevom, tancom, veselosťou, vravou a zábavou.

„Táto tradícia neobchádza ani náš skanzen. V sobotu 28. apríla nám postavili členovia FS Drevár z Krásna nad Kysucou máj, ktorý treba na konci mesiaca zvaliť. O to sa dnes postará FS Bystrica z Novej Bystrice o 12. 30 hodine pri základnom kameni múzea,“ informuje.
Program bude pokračovať o 13.h svätou omšou na pódiu. Po jej skončení začne kultúrny program. Návštevníci môžu navštíviť aj výstavu zo zbierok Kysuckého múzea v Čadci Čaro modrotlače v stanici Skanzen.
„Počas celého dňa majú možnosť absolvovať jazdu na historickej lesnej úvraťovej železnici a drezíne, ktorá ich vyvezie až na sedlo Beskyd,“ dodáva Hnidková. Organizátori všetkých srdečne pozývajú a prajú veľa pekných zážitkov.