Mestská knižnica v Kysuckom Novom Meste sa znova s radosťou zapojila do kampane Les ukrytý v knihe. Témou v poradí ôsmeho ročníka projektu boli Príbehy napísané v letokruhoch. Spomenutý ročník celoslovenskej kampane sa tohto roku niesol v znamení 100 rokov československej vzájomnosti s dôrazom na spoločenské, kultúrno-historické a prírodné prepojenie týchto dvoch národov.

Podstatou nadšenia organizovať podujatie zo strany knižnice je pravdepodobne aj výborná spolupráca s lesným pedagógom Jánom Vojtekom, ktorý má program vždy pevne pod kontrolou a do najmenších detailov pripravený. Preto je každý rok aj veľký záujem zo strany škôl sa na ňom zúčastniť. Na pôde mestskej knižnice sa takto vystriedalo takmer šesťdesiat detí zo základných škôl, ktoré absolvovali niekoľkobodový program v priaznivom počasí v záhrade za knižnicou.
Po úvodnom privítaní zo strany lesného pedagóga boli deti informované o niekoľkoročnom úspešnom projekte. Nasledovalo krátke zoznámenie pomocou klbka. Každý, kto rozmotané klbko chytil, odpovedal na otázku, aké miesta pozná v ČR. Po zodpovedaní otázky klbko hodil spolužiakovi, tak vznikla špagátová sieť, pripomínajúca tak trocha prierez kmeňa stromu s letokruhmi.
Deti veľmi zaujala aj činnosť, kedy mali možnosť spočítať letokruhy na odrezanom kmeni stromu. Triedili aj české názvy stromov, rastlín a zvierat od slovenských a dokázali spárovať české a slovenské výrazy. Neodmysliteľnou súčasťou podujatia býva, samozrejme, čítanie príbehu z knihy. Tentokrát sa čítalo z knihy Kremienok a Chocholúšik od Václava Čtvrtka. Nasledovalo spoločné vypracovanie pracovného listu a rodostromu.
Knihovníčky majú každý rok tiež pripravenú jednu časť podujatia. Nechali sa inšpirovať tipmi ponúknutými v stručnom scenári, ktorými bola aj tvorba vlastných príbehov v letokruhoch. Tak do pripravených predtlačených letokruhov deti vpísali vlastný životopis. Tie najkrajšie a najlepšie napísané boli knihovníčkami odmenené trendovými odznakmi.
Autor: Janka Hrubá