Starostovia si hrádzky pochvaľujú, teraz už na ne nemajú peniaze

Búrky spojené s povodňami sú na Kysuciach čoraz častejšie. Obce mali pred živlom uchrániť hrádzky, ktorých financovanie štát zastavil.

Starostovia si takúto ochranu pred povodňami pochvaľujú. Hrádzky sa ukázali byť dobrými pomocníkmi. Ukázali to aj viaceré nedávne povodne.Starostovia si takúto ochranu pred povodňami pochvaľujú. Hrádzky sa ukázali byť dobrými pomocníkmi. Ukázali to aj viaceré nedávne povodne. (Zdroj: MICHAL KRAVČÍK)

ČADCA. Vo viacerých kysuckých obciach vybudovali v minulosti v rámci programu revitalizácie krajiny prehrádzky na malých tokoch. Od roku 2012 už na ne nedostávajú peniaze. Pritom ich účelnosť sa ukazuje najmä v poslednom období, keď je búrok a povodní čoraz viac.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobré skúsenosti majú s nimi aj v Radoli

Aj v Radoli sa v rokoch 2011-12 zapojili do projektu Krajina, v rámci ktorého budovali hrádzky. „Za pomerne malú sumu peňazí, presne 50-tisíc eur, sme urobili slušný kus práce. Pracovalo sa vtedy metódami, ktoré v našich lesoch majú stáročnú tradíciu a dodnes ich využívajú s veľkým úspechom v Alpách,“ hovorí starosta Anton Tkáčik.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa jeho slov mal tento projekt len jednu nevýhodu. „Bol postavený na ľudskej práci a lokálnych materiálových zdrojoch, takže na ňom nemohol nikto zbohatnúť. Potom sa hľadali rôzne é dôvody ako ho stopnúť a neodčerpávať tak finančné zdroje, ktoré mohli byť použité na menej početné, ale zato lukratívne projekty využívajúce množstvo betónu,“ pokračuje.

Je to podľa jeho slov škoda, keďže stratili päť rokov. „Čo je horšie, teraz ani v prípade spamätania sa kompetentných a pridelenia finančných zdrojov na ďalšiu fázu týchto projektov, si neviem predstaviť, kde by sme zohnali ľudí, čo by na nich pracovali. Bol to typický projekt do obdobia ekonomickej krízy so zvýšenou nezamestnanosťou. Dnes nemáme v obciach dostatok ľudí ani na kosenie či čistenie verejných priestranstiev,“ konštatuje. Ako vraví hrádzky a zasakovacie pásy im opakovane pomohli.

SkryťVypnúť reklamu

„Na miestach, kde boli pravidelne problémy počas prívalových dažďov, sme od roku 2012 žiadne nemali.“

Pomohli im aj hrádzky, ktoré sú v Hornom Vadičove a na hornom toku Vadičovského potoka, ktorý napriek prívalovým dažďom s veľkou intenzitou, nedosiahol povodňové stavy, dokonca ani vtedy nie, keď spomínané územie zasiahol prívalový dážď od Terchovej až po Rudinu a Rudinskú,“ dodáva.

Podľa hydrológa sa malo s ich výstavbou pokračovať

Hrádzky na Kysuciach sa postavili zhruba pred šiestimi rokmi s objemom približne 500-tisíc kubíkov vody. Hydrológ a ekológ Michal Kravčík vysvetľuje, že ak by sa v programe budovania vodozádržných opatrení pokračovalo v tomto regióne doteraz, ich kapacita by bola už viac ako tri milióny kubíkov.

V rokoch 2010 – 2012 sa do projektu revitalizácie zapojilo v prvom kole 12 obcí z okresu Čadca a päť z Kysuckého Nového Mesta. V druhom to bolo 14 čadčianskych obcí a štyri z Kysuckého Nového Mesta. Išlo o tvorbu protipovodňových opatrení v lesoch a na poľnohospodárskej pôde.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2013 začali vtedajšie obvodné úrady životného prostredia robiť kontroly, ktoré iniciovalo ministerstvo životného prostredia. Týkali sa naplnenia stavebného zákona pri týchto stavbách. Na základe pokynov vtedajšieho manažmentu robili sa na základe rozhodnutí o územnom využití prostredia, na ktoré začalo ministerstvo pozerať ako na nedostatočné. Podľa kysuckých starostov bol však celý projekt zmysluplný. Dal prácu mnohým nezamestnaným a ako vravia, v žiadnom prípade nemal negatívny vplyv na životné prostredie, práve naopak. Prehrádzky, ako konštatujú po tom, ako ich preverilo počasie, nepomáhajú len pri búrkach, ale aj počas sucha, lebo regulujú celkový prietok vody. Hrádzky si obce môžu stavať aj v súčasnosti. Rozdiel je v tom, že si ich musia zaplatiť z vlastných peňazí.

Obyvatelia Kysuckého Lieskovca neskrývajú nespokojnosť

Kysuce postihli za posledné roky mnohé povodne. Naposledy prišla „veľká voda“ 2. júna, keďna ceste z Kysuckého Lieskovca do Lodna strhlo provizórny most. Lodno zostalo úplne odrezané od sveta.
Miestni obyvatelia hovoria, že most postavili nekvalitne. „Len tak, aby ľudia prešli, ale nikoho nezaujímalo, ako to tu funguje. Čo dokáže spôsobiť voda v prípade prívalových dažďov,“ hovorí miesta obyvateľka. Vysvetľuje, že štyri rúry, ktoré tam inštalovali, nestačia. „Určite by sa tejto katastrofe dalo predísť, keby sa most urobil kvalitne a zodpovedne,“ myslí si.

Kraj tvrdí, že išlo o zanesené koryto

„Provizórny most, ktorý strhla prívalová voda, nestaval Žilinský samosprávny kraj. Dočasné premostenie je súčasťou stavebného projektu, konkrétne stavby nového mosta,“ informuje riaditeľ odboru informácií a zahraničných vzťahov Milan Lukáš. Podľa jeho slov kraj riadne odovzdal stavenisko, za ktoré plne zodpovedá zhotoviteľ stavby.

„Rovnako aj za stavbu a bezpečnosť dočasného premostenia. Spĺňalo podmienky protipovodňového plánu, ktoré určuje ministerstvo životného prostredia, schválili ho dopravný inšpektorát i stavebný dozor. Ku kvalite, či nekvalite sa ŽSK nevie vyjadriť, keďže na to sú kompetentné iné orgány,“ argumentuje.

Prečítajte si tiež: Pocestní predajcovia netrpezlivo čakajú na Petra s Pavlom Čítajte 

V raví, že pri obhliadke priamo na mieste bolo evidentné, že strhnutie vozovky dočasného mosta okrem silného prúdu vody spôsobilo mimoriadne zanesené koryto. „Boli v ňom konáre, celé kmene stromov, stavebný odpad. Práve toto výrazné znečistenie spôsobilo upchatie priepustov, ktoré mali podľa protipovodňového plánu rezervu aj na viac ako storočnú vodu v tejto oblasti,“ dodáva.

ČO STE MOŽNO NEVEDELI

VLANI SI POVODNE VYŽIADALI ĽUDSKÝ ŽIVOT

Záplavy vlani 28. apríla mali aj ľudskú obeť. V Ochodnici spadli do miestneho potoka s terénnym vozidlom Suzuki Samurai dvaja muži vo veku 41 a 60 rokov. Voda ich začala unášať. V snahe o záchranu života z neho vyskočili. Mladšiemu z nich sa zhruba po 250 metroch podarilo zachytiť o vŕby. Po tom, ako kričal o pomoc, ho vytiahli von. Druhý také šťastie nemal. Voda na ďalší deň vyplavila jeho mŕtve telo. Bolo asi 500 metrov od miesta, kde sa zachytil jeho priateľ.

Kysuce postihli za posledné roky mnohé povodne. Pre ilustráciu, len v Novej Bystrici ich v roku 2010 bolo päť. Spôsobili škodu za 1 127 714 eur, obec na záchranné práce vynaložila 57 478 eur. V Povine vyčíslili povodňové škody v spomínanom roku na 40-tisíc eur. V roku 2010 utrhlo v Snežnici hrádzu, ktorú tam postavili rok predtým. Zaujímavosťou je, že jej úlohou bolo pomôcť pri záplavách a pri búrkach zachytávať prebytočnú vodu. Tá však zaplavila desiatky domov, zničila infraštruktúru, čerstvo zrekonštruované cesty. Škody vyčíslili na milión eur.

POZNÁMKA

Juh Slovenska má dnes klímu podobnú severnému Taliansku pred tridsiatimi rokmi a podobná, ako bola pred rokmi v Komárne, je dnes v Žiline. Broskyne a marhule už pestujeme aj na Kysuciach.

Teplo je síce príjemné, musíme si však uvedomiť, že sme strechou Európy a rozvodím medzi Stredozemným morom a Baltom. To znamená, že tu máme iba toľko vody, koľko naprší.Dní so zrážkami je menej a keď prídu, majú charakter prívalového dažďa spojeného s povodňou. Ľudí na dedinách však netrápia iba tie. Intenzívne vnímajú, že vodné zdroje, ktoré dlhé roky používajú, začínajú strácať výdatnosť. Práve hrádzky na horných častiach malých vodných tokov plnia dve úlohy. Zadržiavajú vodu v krajine, zároveň spomaľujú tzv. povodňovú vlnu, čím nás chránia pred povodňami. Keď k tomu pripočítame výrazné odlesnenie krajiny a pred rokmi odstránené medze, máme zarobené na veľký problém s vodou. Dnes skôr s jej nárazovým prebytkom, ale blížia sa časy, kedy nás bude viac znepokojovať jej nedostatok.

Najčítanejšie na My Kysuce

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 405
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 549
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 12 084
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 018
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 723
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 544
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 047
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 243
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Gól Romana postavil celú WERK arénu na nohy.

Rozhodovalo sa až v poslednej tretine.


Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Reprezentanti Balošáková, Majerík a Vakula.

Reprezentácia klubu aj krajiny je pre nich cťou aj vo vyššom veku.


Redakcia MY Kysuce
Oravský hrad.

Na svoje si prídu všetky vekové skupiny.


  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 921
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 673
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 487
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 393
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 388
  6. Juraj Kumičák: Kolaborant 8 364
  7. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 032
  8. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 7 914
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu