ČADCA. Chorí cestujú desiatky kilometrov, len aby sa dočkali vyšetrenia. Ministerstvo zdravotníctva už vyhlásilo verejnú súťaž, a tak trápeniu pacientov z Kysúc, ktorí potrebujú magnetickú rezonanciu, mohol byť koniec.

Najväčší problém je v tom, že ministerstvo zdravotníctva ukončilo prvé kolo výberového konania na prístroje magnetickej rezonancie, kde zaradili aj Kysuckú nemocnicu.
„Čakáme na pokračovanie súťaže v druhom kole formou elektronickej aukcie, kde sa už konkrétne súťaží o prístroj, ktorý je špecifikovaný nemocnicou a posúdený expertnou skupinou ministerstva,“ vysvetľuje riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.
Neúspešné rokovania s poisťovňou
Podmienkou účasti v druhom kole je predložiť písomný predbežný súhlas o zazmluvnenie prístroja od VŠZP. Tu nastal problém.

„Trikrát sme posielali oficiálnu žiadosť do poisťovne, aj sme viackrát rokovali s jej vedením. Ústne nám potvrdili, že súhlas dostaneme, ale na naše písomné žiadosti sme nedostali už dva roky žiadnu písomnú odpoveď,“ sťažuje si riaditeľ.
Podľa jeho slov asi pred mesiacom na poslednom rokovaní ich ubezpečili, že požiadavku nemocnice predložia na najbližšie predstavenstvo VŠZP, aby mohli pokračovať v súťaži. „No doposiaľ to neurobili,“ konštatuje.
Bez tohto písomného predbežného súhlasu sa nemôžu zúčastniť súťaže na MZ. Nemocnica už pripravila priestory, má kompletnú projektovú dokumentáciu na stavebné úpravy, potrebné špeciálne elektromagnetické merania, ktoré vyhovujú všetkým typov prístrojov, ktoré sa predávajú na trhu.
Problémom nie sú ani lekári
Podľa slov riaditeľa majú aj tím lekárov, ktorí prešli školeniami. „Za necelé dva roky, odkedy máme ústny prísľub, sme poctivo odkladali každý mesiac časť finančných prostriedkov z podnikateľskej činnosti, takže máme aj podstatnú časť krytia. Je zarážajúce, že poisťovňa radšej zaplatí súkromnej firme za prepravu pacientov, ako by mala poskytnúť túto službu na mieste,“ sťažuje si Šenfeld.
Najhoršie sú na tom pacienti
Situácia je naozaj vážna, každý deň dovážajú pacientov z Kysúc na vyšetrenia, najmä do Dolného Kubína a Žiliny, no v poslednom čase museli štyroch poslať sanitným vozidlom až do Prievidze.
Predstavte si, že vás naložia do sanitky dopravnej zdravotnej služby, spolu s viacerými pacientmi a ste mimo svojho lôžka takmer celý deň, pretože sanitka postupne zváža a rozváža pacientov po celom kraji.
„Dostanete síce balíček so stravou, ale keďže ide o hospitalizovaných pacientov, väčšinou sú to vážne stavy. Môžete mať poruchy trávenia (vývod), čo je značne nepríjemné, máme veľa diabetikov, ktorí si musia sledovať hladinu cukru a dodržiavať pravidelný režim, pacientov na infúziách, imobilných, ďalších, ktorých treba prebaľovať a podobne. Potom pochopíte, akými útrapami prechádzajú,“ vraví.
Preto sa rozhodli vyvinúť tlak formou petícia, aby si kompetentní konečne uvedomili vážnosť situácie.
„Kysučania si zaslúžia, aby nemuseli dochádzať za odborným vyšetrením magnetickou rezonanciou na Oravu či do Žiliny. Prístroj na vyšetrenie určite zjednoduší liečbu pacientov Kysuckej nemocnice,“ hovorí člen petičného výboru Jozef Pajer.
„Teraz sa nám stalo, že pacient odišiel o pol šiestej ráno na magnetickú rezonanciu do Dolného Kubína a vrátil sa o pol piatej popoludní. To znamená, že bol celý deň preč bez nejakého lekárskeho dozoru,“ vysvetľuje Richard Bobek, námestník Kysuckej nemocnice pre neoperačné odbory.
VŠZP má svoje argumenty
Na situáciu v súvislosti problémom v Kysuckej nemocnici v Čadci, ktorý nastal pre magnetickú rezonanciu, sme sa spýtali aj VšZP. Odpovede nám poskytla hovorkyňa poisťovne Viktória Vasilenková.
Prečo takéto problémy, keď nemocnica má zabezpečené financovanie prístroja a v podstate všetko pripravené na jeho prevádzkovanie?
– VšZP už dlhšiu dobu rokuje s poskytovateľom o možnostiach zazmluvnenia pracoviska magnetickej rezonancie. Žiadosti o vydanie predbežných súhlasov na zazmluvnenie nových pracovísk posudzujeme s ohľadom na regionálnu potrebu v zmysle stratégie nákupu CT a MR vyšetrení.
O akú stratégiu ide?
– VšZP túto stratégiu zaviedla od 1. 5. 2015. Jej súčasťou je optimalizácia a metodika tvorby siete CT a MR pracovísk. Hlavným cieľom je stanoviť kritériá pre dlhodobo udržateľnú a transparentnú sieť CT a MR s ohľadom na:
• Geografickú dostupnosť – poisťovňa posudzuje pásma časovej dostupnosti k najbližšiemu pracovisku CT a MR
• Kapacitnú priepustnosť (porovnanie kapacity prístrojov a potrebného počtu vyšetrení) – poisťovňa posudzuje sieť pracovísk s ohľadom na technologickú úroveň prístrojov, počet návštev, prevádzkovú dobu pracoviska, počet pracovných dní v roku a vypočíta určitú regionálnu potrebu počtu vyšetrení.
Pacienti musia za vyšetrením dochádzať dlhé kilometre. Nie je to neľudské?
– Okres Čadca spadá do pásma dostupnosti (čas dojazdu k najbližšiemu MR pracovisku) do 30 minút a kapacitná priepustnosť, ktorá sa meria pomerom existujúcej kapacity prístrojov k potrebe vyšetrení, je na úrovni 115 % podľa aktuálnych zverejnených máp na web stránke VšZP.
Vyšetrenia potrebuje ročne okolo 4000 pacientov. Chýbajúci prístroj by nemocnici veľmi pomohol.
– VšZP eviduje za 1. štvrťrok 2018 v priemere 39 pacientov v Kysuckej nemocnici Čadca, ktorí potrebovali počas hospitalizácie MR vyšetrenie.
Vyšetrenie potrebuje množstvo pacientov
Kysucká nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre okresy Čadca a Kysucké Nové Mesto, čo predstavuje spádovú oblasť takmer 130-tisíc obyvateľov. Vyšetrenie magnetickou rezonanciou potrebujú tisícky Kysučanov. Vyšetrenie z ich spádovej oblasti potrebuje ročne približne 3 900 pacientov.
Podľa vyjadrenia riaditeľa sa pacientom, ktorí sa liečia prostredníctvom odborného lekára v ambulanciách, predlžuje v súčasnosti čakanie na vyšetrenie magnetickou rezonanciou až na dva mesiace.
Pomáhajú okolité nemocnice
- Nemocnica v Žiline vyšetrí 8 pacientov z Kysúc týždenne.
- Dolnokubínska nemocnica 10 pacientov týždenne.
- Pri urgentných stavoch musia z Kysuckej nemocnice volať aj do zariadení v Prievidzi či Martine.