Čo je dôležité pre Kysučanov pri hľadaní práce?

Kysučania nezriedka odchádzajú za prácou mimo región. Nové možnosti môžu priniesť investori, konkrétne dve spoločnosti, ktorým mesto Čadca predalo časť priemyselného parku.

Ľudí pri hľadaní zamestnania motivujú predovšetkým peniaze. (Zdroj: JÁN KROŠLÁK, SME)

ČADCA. Na Úrade práce v Čadci evidovali k 31. máju za okres Čadca 619 voľných

SkryťVypnúť reklamu

pracovných miest. Vhodných pre absolventov bolo 197 a ľudí so ZP 27. V okrese Kysucké Nové Mesto mali k spomínanému dátumu 364 voľných miest. Absolventi mohli využiť 222 a ľudia so ZP 42.

„Registrujeme, že Kysučania odchádzajú za prácou nielen mimo región, ale aj územia Slovenska, napríklad do Nemecka, Českej republiky. Konkrétne štatistiky však nevedieme,“ hovorí riaditeľ úradu Jozef Cech.

SkryťVypnúť reklamu
Prečítajte si tiež: Magnetická rezonancia v Čadci bude! Čítajte 

Podľa jeho slov každé vytvorené pracovné miesto vnímajú pozitívne. „Ľudia majú záujem zamestnať sa, veľa však závisí od požiadaviek zamestnávateľov, ako aj nastavených kritérií na konkrétne pracovné miesta,“ vysvetľuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Takisto je presvedčený o tom, že v súčasnej dobe sa každý pri hľadaní práce predovšetkým pozerá na výšku mzdy.

„Naši uchádzači majú snahu nájsť si zamestananie. Každého posudzujeme individuálne. Snažíme sa nájsť mu pomoc, ktorá je pre neho šitá na mieru podľa jeho vzdelania, ako aj praxe,“ vraví.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi najčastejšie využívané nástroje aktívnej politiky trhu práce patria rekvalifikačné kurzy. „Verím, že novým investorom, ktorí začnú na Kysuciach fungovať, aj pomocou týchto nástrojov pomôžeme nájsť kvalifikovanú pracovnú silu,“ dodáva.

Stovky nových pracovných miest

V okresnom meste Čadca dlhé roky hľadali veľkých investorov. Mestu Čadca sa vlani podarilo predať veľkú časť priemyselného parku v Čadci-Podzávoze. Dve spoločnosti, pôsobiace v automobilovom priemysle, začínajú v súčasnosti aj prostredníctvom vedenia mesta hľadať zamestnancov. Prácu môže získať viac ako päťsto pracovníkov. K dispozícii budú rôzne pozície.

„Na základe dobrej spolupráce s obidvoma spoločnosťami sme sa rozhodli zriadiť zberné miesto žiadostí o zamestnanie v priestoroch Mestského úradu v Čadci,“ hovorí Milan Gura primátor Čadce. V súčasnosti zariaďujú interiér jednej z dvoch budov spoločnosti Galmm v priemyselnom parku. Tam by si malo nájsť prácu približne šesťdesiat pracovníkov. Spustenie výroby plánujú na jar budúceho roka.

S výstavbou druhej haly začala aj spoločnosť Seoyon E-Hwa Automotive Slovakia (ďalej len Seoyon).

„V prvom kole by mali zamestnať okolo 450 ľudí na rôzne pozície od manažérskych, cez kancelárske, až po výrobné,“ hovorí Marián Kráľ, vedúci kancelárie primátora Čadce. Spoločnosť však do budúcna plánuje rozšíriť výrobu. „Obidve fabriky by mali budúci rok zamestnať okolo päťsto ľudí,“ dodáva Kráľ.
Mesto si od oboch spoločností sľubuje zníženie nezamestnanosti. Spoločnosť Seoyon sa zaoberá výrobou interiérových a exteriérových častí automobilov pre rôzne automobilky. Po celom svete zamestnáva zhruba 16-tisíc ľudí. Ešte pred samotným spustením prevádzky mesto vybuduje novú komunikáciu, aby mali obidve spoločnosti bezproblémovú dopravu.

Ľudia si prácu vyberajú

Investori záujem majú, ľudia si však prácu vyberajú. O záujem investorov nemá núdzu ani priemyselný park v Krásne nad Kysucou. Prvá investícia prišla ešte v čase krízy a žiadosti o zamestnanie, podobne ako v Čadci, zbierali na mestskom úrade. Zozbierali ich asi tritisíc.

„V súčasnosti je ich však málo. Investor, ktorému pred pár rokmi dali dve vrecia žiadostí, rozširuje momentálne výrobu. „No záujem je malý. Možností zamestnať sa je v súčasnej dobe viac a ľudia si už vyberajú,“ vysvetľuje Jozef Grapa, primátor susedného Krásna nad Kysucou. Zamestnávatelia tak musia bojovať aj s konkurenciou. Jedným zo spôsobov sú napríklad lepšie platové podmienky.


NEZAMESTNANOSŤ NA KYSUCIACH K 31. 5. 2018

  • Okres Čadca

Miera evidovanej nezamestnanosti: 4,31 %
Celkový počet uchádzačov o zamestnanie: 2502
Disponibilný počet UoZ: 1952

  • Okres KNM

Miera evidovanej nezamestnanosti: 4,29 %
Celkový počet uchádzačov o zamestnanie: 900
Disponibilný počet UoZ 740

NEZAMESTNANOSŤ K 31. 5. 2017

  • Okres Čadca

Miera evidovanej nezamestnanosti: 5,91 %
Celkový počet uchádzačov o zamestnanie: 3373
Disponibilný počet UoZ: 2697

  • Okres KNM

Miera evidovanej nezamestnanosti:6,37 %
Celkový počet uchádzačov o zamestnanie: 1291
Disponibilný počet UoZ: 1106

(zdroj: denník data)

Viac práce tu ešte nebolo

Počet nezamestnaných Slovákov je na historickom minime. Miera evidovanej nezamestnanosti predstavovala tento rok v máji 5,37 percent.
Disponibilných uchádzačov o prácu bolo podľa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny len 148-tisíc.

Aj pod tri percentá

Celkovo bolo na úradoch práce evidovaných 181,5-tisíc ľudí, teda o 55 440 menej ako vlani v máji. V devätnástich okresoch dokonca klesla miera nezamestnanosti pod tri percentá – miesto si tam tak hľadá len jeden človek z každých tridsiatich troch práceschopných.

Napriek tomu ale stále pretrvávajú výrazné regio-nálne rozdiely. Zatiaľ čo v najlepšom okrese Galanta predstavovala miera evidovanej nezamestnanosti 1,9 percent, v najhoršom okrese Rimavská Sobota to bolo 17,87 percent.

Čo to konkrétne znamená? Že z tamojších 40-tisíc ekonomicky aktívnych obyvateľov nemalo prácu 8,5-tisíc.

Slovensko je vlastne rozdelené na dve časti. Takmer kompletný západ krajiny hlási podpriemernú nezamestnanosť, na východe sú zelené iba Košice.

Kde sme za 20 rokov?

Redakcia My Regióny sa pri tejto príležitosti pozrela na to, ako sa vyvíjal počet ľudí bez práce v posledných viac ako dvoch desaťročiach. A to v každom z okresov krajiny.

Už raz sa z pohľadu pracujúcich darilo Slovensku podobne dobre: a to tesne pred svetovou finančnou krízou v roku 2008.

Miera nezamestnanosti vtedy predstavovala 7,44 percent. A napríklad pod spomínanými tromi percentami bola vtedy v deviatich okresoch Slovenska.
Lenže po vypuknutí americkej hypotekárnej krízy, ktorej následky sa rozliali do celého sveta, začal rásť aj počet ľudí bez práce na Slovensku. V máji 2009 už miera evidovanej nezamestnanosti vystrelila na 11,39 percent.

Takmer 20 percent

Najhoršia situácia ale na slovenskom trhu práce panovala v roku 2000. To miera nezamestnanosti predstavovala 18,59 percent.

Na úradoch práce bolo evidovaných 527 937 Slovákov z vtedajších 2 694 634 práceschopných.

Napríklad v okrese Rimavská Sobota, kde aj vtedy panovala najhoršia situácia, bolo bez práce vyše 36 percent ekonomicky aktívnych ľudí. ⋌(Alx, trš)

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Ilustračné foto.

Prvé kolo prezidentských volieb sa uskutoční už v sobotu.


Lemmy Kilmister a jeho Motörhead bol skutočnou legendou rock&rollu s obrovským zástupom fanúšikov. Po jeho smrti vznikla veľká diera, ktorá našťastie bola rýchlo zaplnená.


Kvetná nedeľa v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke.

V nedeľu 24. maca zažijete veľkonočné podujatie v duchu ľudových tradícií.


Ilustračná fotografia.

Pre plánované práce nahradí vlakové spojenie autobusová doprava.


Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu