Vrchol podujatia začal v poobedňajších hodinách, a to slávnostným vztýčením zástav hasičským zborom.
Na svoje si prišli aj tí najmenší
Po ňom si na svoje prišli najmenší. Miro Jaroš svojím vystúpením roztancoval všetky deti. Po ňom sa postupne predstavili Patrik Kováč a Zbojná, folklórny súbor Urpín a Jozef Laufer.

Aj on sa postaral o skvelú zábavu a rozospieval všetkých divákov na Námestí sv. Michala. Starosta obce Ján Podmanický pred samotným aktom zapálenia vatry zvrchovanosti privítal čestných hostí a všetkých návštevníkov Starej Bystrice.
Túto akciu si nenechajú ujsť ľudia z celého Slovenska
„V prvom rade si musíme uvedomiť, že Slovensko nebolo pred 100 rokmi ani na mapách. Za 100 rokov urobilo spomedzi stredoeurópskych národov v podstate najväčší politický a ekonomický progres,“ povedal starosta na margo otázky, čo viedlo obec k tomu, aby pripravovala každoročne veľkolepé oslavy zvrchovanosti Slovenska.
„Myslím si, že pripomínanie dňa slovenskej zvrchovanosti je preto namieste, pretože to bol prvý právny akt, ktorý predchádzal vzniku ústavy a neskôr vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Viac by sme si mali pripomínať to pokojné rozdelenie Československa. Bratský rozchod dvoch národov, Čechov a Slovákov, vďaka ktorému máme dodnes výborné vzťahy. 17. júl 1992 je náš deň nezávislosti. V tomto prípade by sme si brať príklad z iných veľkých, starých národov, ktoré si vedia deň svojej nezávislosti pripomínať na patričnej úrovni. O to viac ma teší, že každoročne na oslavy zvrchovanosti do Starej Bystrice chodí množstvo ľudí z celého Slovenska,“ dodal na záver starosta.
Každoročne pribudne zasadená lipa
Po zapálení vatry a veľkom ohňostroji sa hostia presunuli k aleji zvrchovanosti, kde každoročne pribudne zasadená lipa. Medzi hosťami bol aj poslanec NR SR Štefan Zelník, ktorý pri tejto príležitosti uviedol:
„Zvrchovanosť Slovenska je obrovská udalosť. Vďaka tejto udalosti mohla vzniknúť samostatná Slovenská republika. Je to niečo, ako keď sa narodí dieťa. Je to obrovské výročie, každý rok si pripomíname narodenie dieťaťa, oslavujem to. A práve preto by sme si tento sviatok mali pripomínať na celoštátnej úrovni.
Stará Bystrica týmito oslavami zatienila aj hlavné mesto Bratislavu, pretože to, čo dokázal starosta Ján Podmanický, je obdivuhodné,“ nešetril chválou Zelník. Nezabudol však dodať, že si málo uvedomujeme, že máme Slovenskú republiku. Tým, že bola prijatá deklarácia, zápas Slovenska o štátnosť nekončí.
„Keď vidíme, aká je situácia vo svete, o to viac by sme sa ako Slováci mali viacej zomknúť, držať spolu, tešiť sa z úspechov jeden druhého, dopriať si, zahodiť závisť a budovať naše krásne Slovensko. Slováci sú múdry a pracovitý národ a na tom treba stavať,“ uzatvoril Štefan Zelník.
Oslavy v Starej Bystrici oslovili aj Igora Janskulíka, vicežupana Žilinského samosprávneho kraja. „Chcel by som najskôr poďakovať starostovi aj jeho tímu pracovníkov, že už 16 rokov organizujú takúto oslavu. Chodím po Slovensku po vatrách zvrchovanosti, ale toto nemá na Slovensku obdobu.
Je mi ľúto, že ani hlavné mesto Bratislava nezorganizuje nič takého, ani v malej miere. Pred takouto malou obcou musím skloniť poklonu. Starosta dáva do toho všetko. Hlavne je, že mladým ľuďom dáva príklad a ukazuje im, aké je dôležité vnímať našu samostatnosť.
Mladí ľudia, ktorí to nepoznali, ako sa predtým žilo, potrebujú príklad, aby si to vážili, ako sa naša krajina za 100 rokov posunula.
My starší si pamätáme, ako sa žilo v komunizme a vidíme rozdiel, ako sa žije teraz.
O to viac je dôležité pripomínať si takého udalosti,“ dodal na záver Igor Janckulík. Oslavy zvrchovanosti pokračovali tanečnou zábavou do skorých ranných hodín. Hlavnou myšlienkou počas celého víkendu bolo, aby sme nezabúdali na to, že náš deň nezávislosti je dňom, kedy sa začala písať nová história slobodného, demokratického a rozvíjajúceho sa Slovenska.