ČADCA. Čadčania si dosiaľ spomínajú na 19. júl 2011, kedy sa prihnali silná búrka a vietor. Stačilo niekoľko minút a najstarší park na Hviezdoslavovej ulici v Čadci sa zmenil na nepoznanie. Besniaci živel, ktorý naháňal ľuďom hrôzu, vyvracal stromy aj s koreňmi.
Vysadili tam rôzne dreviny
S obnovou začalo mesto v novembri 2012. Prírodný živel tam zničil staré lipy. Na ich mieste vysadilo rôzne dreviny -bresty, buky, agáty, vŕby, brezy a jarabiny. Následky pohromy vyčíslilo aj finančne. Celková škoda na majetku mesta bola 158 203 eur. Do tejto sumy zahrnuli tiež spoločenskú hodnotu stromov, ktorá predstavovala 101 564 eur. Výsadba drevín bola prvou etapou revitalizácie a kultivácie parku.
Postupne tam osadili sochy zhotovené počas rezbárskych sympózií. Išlo napríklad o Kysuckú lavičku, Lavičku s medveďom, Vodníka či Babu Jagu.
„Vlani tam pribudla čerešňová aleja, živý plot, lavičky a odpadkové koše. Taktiež sme odfrézovali staré pne stromov. Ešte plánujeme osadiť ďalšie sochy. Vrátime tam aj sochu ježibaby, ktorá sa v minulosti poškodila,“ informoval Marián Kráľ z Mestského úradu v Čadci.
Park bol vyhľadávaným miestom
Park pri rieke Kysuca vysadili tesne po druhej svetovej vojne. Chodili tam skauti, mladí si tam vyznávali lásku, nečudo, že k tomuto miestu malo veľa ľudí citový vzťah.
Čadčania okrem parku prišli o strom pred mestským úradom, ktorý bol symbolom Vianoc. Vyvrátilo ho aj s koreňmi. Na mieste, kde stal „vianočný strom“, vyrástlo neskôr veľké srdce zo živých kvetov.
Múzeum prišlo o časť strechy
S následkami pohromy bojovali aj v Kysuckom múzeu v Čadci, najvýznamnejšej kultúrnej a vedeckej inštitúcii na Kysuciach, postavenej takmer pred sto rokmi. Mali tam zatečené kancelárie, knižnicu, kotolňu či pracovisko konzervátora v suteréne.

Očití svedkovia hovorili, že pohľad z okna pripomínal výhľad z kapitánskeho mostíka lode rútiacej sa do prívalovej vlny tsunami. Na parapety bubnoval ľadovec vo veľkosti čerešne až slivky, cez zatvorené okná pretekala voda, až kým sa neozval škripot a časť strechy sa roztvorila ako konzerva nad hlavami kolegov, ktorí sa v tom čase nachádzali v podkrovných pracovniach. Na parkovisko múzea hneď vedľa služobnej dodávky dopadol veľký kus plechu vytrhnutý zo strechy susednej predajne. Po odtrhnutí značnej časti strešnej krytiny začala do múzea prúdiť voda a pretekať na nižšie podlažia, kde spôsobila značné škody. Po utíšení rozzúreného živla múzejníci takmer do polnoci zakrývali obnažený krov impregnovanou fóliou, aby masívny prienik vody do budovy nespôsobil ďalšie škody.