ČADCA. V Kysuckej nemocnici dlhodobo prevádzkovala lekársku službu prvej pomoci pre dospelých, deti a dorast súkromná spoločnosť, ktorá tam mala prenajaté priestory. Od 1. júla vstúpil do platnosti nový zákon, ktorý výrazným spôsobom zasiahol do fungovania tejto služby.
Vyšiel v ústrety praktickým lekárom, ktorí už nemusia slúžiť do rána, ale len do 22. hodiny, zároveň im zákonná povinnosť slúžiť zanikla.
Najvyťaženejšie sú víkendy
Ministerstvo zdravotníctva poverilo poskytovaním APS Kysuckú nemocnicu. „V prvom kole nebol za náš región žiadny záujemca. Do druhého kola sa prihlási aj naša nemocnica. Do konca augusta je potrebné predložiť všetky požadované údaje,“ informoval riaditeľ Kysuckej nemocnice Martin Šenfeld.

Povedal, že s praktickými lekármi pre dospelých, deti a dorast sa vo väčšine prípadov dohodli a podpísali zmluvy. Na APS, ktorú dočasne prevádzkuje nemocnicav bývalých priestoroch LSPP, vyšetrili od 1. do 17. júla 623 pacientov. „Najhoršie sú víkendy, keď ošetrenie vyhľadá priemerne 80 dospelých a 40 detí,“ dodal riaditeľ.
Pripravili solidárny model fungovania pohotovosti
ŽSK sa už predtým začal pripravovať na situáciu, ktorá mohla po prvom júli nastať. Rokoval s lekármi, poskytovateľmi pohotovosti. „Tam, kde sa nepodarilo získať licenciu, budeme mať zabezpečenú pohotovosť v župných zdravotníckych zariadeniach. Na Slovensku medzi krajmi sme lídrom v poskytovaní zdravotnej starostlivosti. Preto aj všetky štyri župné nemocnice plus poliklinika v Námestove budú poskytovať ambulantnú pohotovosť,“ povedala krátko po zmene legislatívy predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.
Župa predstavila zároveň úplne nový solidárny model fungovania pohotovosti. Ten vraj umožní lekárom zo služby sa „oslobodiť“. „Lekár, ktorý nebude chcieť slúžiť z dôvodu vyššieho veku, z rôznych zdravotných alebo iných dôvodov, zaplatí pomernú časť za neodslúžené hodiny na APS. Prepočty bude realizovať solidárna kalkulačka,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva ŽSK Silvia Pekarčíková s tým, že župa na túto tému diskutovala aj s praktickými lekármi a na základe toho s nimi pripravili tento model.
Podľa zákona, APS, o ktoré nemal nikto záujem, budú slúžiť lekári povinne. „Povinný nástup do služby tu bol už predtým, nie vždy bol však spravodlivý. Často sa stávalo, že lekár do služby z rôznych dôvodov nenastúpil. Najmä takýmto situáciám chceme predísť. Lekári by mali mať možnosť rozhodnúť sa, či chcú, alebo nechcú slúžiť na pohotovosti,“ dodala Pekarčíková.
POČET VYŠETRENÝCH APS (DOSPELÍ) OD 1.7. – 17. 7.
MUŽI: 185
ŽENY: 220
SPOLU: 405
POČET VYŠETRENÝCH APS (DETI A DORAST)
CHLAPCI: 114
DIEVČATÁ: 104
SPOLU: 218
Čo vás môže zaujímať:
Ambulancia pevnej ambulantnej pohotovostnej služby poskytuje zdravotnú starostlivosť pre pacientov v pracovných dňoch od 16. do 22.hod., cez víkendy a sviatky od 7. do 22. hodiny.