Božka Starečková informovala, že zborovská farnosť patrí k najmladším na Kysuciach – pôsobí len 22 rokov. Predtým bola farnosť filiálkou farnosti Krásno nad Kysucou. V Zborove nad Bystricou slúžila veriacim v minulosti kaplnka Panny Márie takmer sto rokov. V roku ju umiestnili v Múzeu kysuckej dediny vo Vychylovke spolu so železnými krížmi zo starého cintorína.

V súčasnosti je dominantou obce rímskokatolícky Kostol Nepoškvrneného počatia Panny Márie. Túto cirkevnú stavbu postavili počas komunistického režimu. V tom období sa v Československu podarilo postaviť iba dva kostoly. Nespornú zásluhu na jeho výstavbe mal Ľudovít Baláži, ktorý bol duchovným otcom tejto farnosti 33 rokov.
S výstavbou sa začalo v r. 1968 a o päť rokov neskôr – v r. 1973 kostol vysvätili. Tento svätostánok má tvar sedemcípej hviezdy. Plány kostola vypracoval dekan Ferdinant Foltán zo Súľova v spolupráci s bratmi Surovovcami: architektom Antonom a stavebným inžinierom Stanislavom. Vpredu sa nachádza hlavný oltár. Červené neomietnuté steny za oltárom kontrastujú s bočnými bielymi stenami.
Oltáru dominuje štyri metre vysoký kríž s plastikou „Ukrižovania Ježiša Krista“. Dielo zhotovil akademický sochár Alexander Trizuljak. Bohostánok je zhotovený zo zlato-strieborného materiálu, ktorý znázorňuje chlieb, vinič a víťazného baránka. Po stranách oltára sú dve drevené sochy z lipového dreva. Spolu s betlehemom ich vyrobila firma Jozefa Rosu z Červeného Kostelca. Drevený obklad stropu je z borovice.
Na chóre je umiestnený organ, ktorý má 26 registrov. Vyšiel z dielne Varhany Krnov. Spovedelnice vyrobil Ján Jendrišák a lavice Jozef Jánošík – obaja majstri pochádzajú zo Zborova. Na veži kostola sú tri zvony, ktoré boli uliate vo zvonkárskej dielni Marie Dytrichovej v Brodku při Přerove.
Neopakovateľným prvkom chrámu je 40 vitrážových okien, ktorých autorom je národný umelec, akademický maliar Vincent Hložník. Ovplyvnený dojmami zo Sixtínskej kaplnky vytvoril tento unikát, a preto sa kostol nazýva aj Kysucká Sixtínska kaplnka. Vitráže na oknách vľavo znázorňujú Krížovú cestu Pána Ježiša so 14 zastaveniami, jeho zmŕtvychvstanie a nanebovstúpenie. Vitráže vpravo znázorňujú Ducha Svätého, svätcov a cirkevných hodnostárov.
Po prehliadke kostola ich čakalo milé prekvapenie – v sále OÚ im zahrali a zaspievali Zborovskí heligonkári. Hostia si odniesli krásne dojmy z prehliadky, pekný zážitok z vystúpenia a pokračovali vo výlete, na ktorom spoznávajú krásy kysuckého kraja.
Autor: OÚ