ČADCA. Všetky veľké cirkusy, ako napríklad aj Medrano z Talianska, Slovensko obchádzajú. Dôvodom je najmä pripravovaný zákon, ktorý mal platiť už od septembra. Doteraz ho však nepodpísal prezident, a tak sa s dátumom platnosti stále čaká.

Na našom území sa v súčasnosti nachádza už iba jeden cirkus – Aleš. Aj on reálne uvažuje nad odchodom zo Slovenska.
„Je pravda, že návštevnosť cirkusov poklesla aj vďaka ochrancom zvierat. Hovoria, že ubližujeme zvieratám. No nie je to pravda,“ hovorí Antonín Aleš, principál cirkusu.
Týranie zvierat
Ochranárska neziskovka Sloboda zvierat na svojej webovej stránke píše, že zvieratá v cirkusoch žijú v nedôstojných podmienkach, nemôžu napĺňať svoje prirodzené potreby, trávia množstvo času na cestách a zakúšajú bolestivú drezúru.
Akiste aj mnoho z vás videlo veľa záberov, opisujúcich práve takéto zaobchádzanie so zvieratami v cirkusoch.
“Zvieratá v cirkusoch žijú v nedôstojných podmienkach, nemôžu napĺňať svoje prirodzené potreby, trávia množstvo času na cestách a zakúšajú bolestivú drezúru.
„
„Existujú cirkusy aj v Čechách, kde napríklad mali malé priestory pre zvieratá. Samozrejme, treba to riešiť pokutami či inými prostriedkami,“ hovorí Aleš.
Zaobstarať si cirkus pritom v dnešnej dobe nie je podľa principála vôbec lacná záležitosť. „My sme za stan s manéžou dali dva a pol milióna českých korún,“ hovorí však, že spĺňajú všetky bezpečnostné podmienky.
„Zvieratá nás živia, ako by to vyzeralo, keby sme ich týrali?“ pýta sa Aleš, ktorého rodina sa venuje cirkusu už viac ako 140 rokov. Jeho syn, tiež Antonín, sa venuje cvičeniu šeliem.
„My sa v manéži nepretvarujeme. Keď zviera udriete, prestane k vám mať dôveru a bude sa vás báť. A normálne zmýšľajúci človek určite rozpozná, či sa to zviera bojí, je podvyživené alebo je v strese.“
Ako cvičia šelmy?
Kedysi mávali v cirkuse preskok tigrov či levov cez ohnivý kruh. „To naozaj pre šelmy nie je prirodzené. V našom cirkuse to neuvidíte,“ hovorí o drezúre Aleš.