ZÁKOPČIE. List do redakcie My Kysuckých novín od manželky nebohého manžela, ktorý skonal na chalupe vo veku 66 rokov, začína tým, že si ako slovenskí chalupári, ktorí pochádzali zo Zákopčia, išli vychutnať dovolenku.

„Muž dostal 3. júla, zhruba pred 10. hodinou, infarkt, snažili sa ho najskôr oživovať miestni,“ píše v úvode manželka nebohého. Ako ďalej informuje v liste, ktorý zaslala do našej redakcie, po zhruba 30 – 40 minútach prišla ZZS, no resuscitovať sa manžela nepodarilo.
„Privolali sme obhliadajúceho lekára, ktorý mal prísť, aby sme mohli zároveň privolať pohrebnú službu,“ opisuje situáciu. Nebohý muž podľa jej slov stále ležal na záhrade, lebo dostali pokyn, aby ho nechali na mieste. Obhliadajúci lekár neprišiel za hodinu, dve, tri, štyri..
Napokon sa s ním podarilo skontaktovať, ten však nevedel nájsť miesto, kde mal ísť. Bol totiž z Martina a tak nebyť blízkych nebožtíka, ktorí medzičasom prišli na miesto, a ktorí ho na miesto priviezli, možno by blúdil po Kysuciach ešte ďalšie hodiny.
Pohrebné služby už mali po zatváracích hodinách
Vysvitlo, že obhliadajúcu službu riadi súkromná bratislavská firma a tá vysiela lekárov na obhliadku, čo predtým robili miestni obvodní lekári, ktorí sa v teréne vyznali. Nečudo, že lekár, ktorý bol z Martina sa na Kysuciach nevyznal, k tomu treba prirátať aj dlhú cestu. Kým teda lekár dorazil, bolo po 17. hodine“ sťažuje si vdova, ktorá zároveň konštatuje, že niečo také by určite nemala zažiť žiadna rodina, ktorá príde o svojho blízkeho.
Jej muža medzitým z lúky, ktorý tam ležal od 10. hodiny dopoludnia, v horúcom počasí, odniesli príbuzní večer do pivnice, kde ležal a pohrebná služba ho odviezla až na ďalší deň.
Vdova hovorí o netaktnom prístupe, keďže nebohý ležal v tých horúčavách na slnku a obhliadajúceho lekára nebolo. O svojom hroznom zážitku nám napísala aj preto, aby sa takáto situácia nezopakovala. Pýta sa, ako je možné, že takéto služby robia súkromné firmy, ktoré posielajú lekárov na miesta úmrtí z rôznych kútov Slovenska, pritom ani nevedia, kde sa jednotlivé lokality nachádzajú
Vraj poskytli nesprávnu adresu
„ Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou spomínaný prípad prešetril a zistil, že v tomto prípade prehliadku mŕtveho tela po oznámení úmrtia bezodkladne vykonal lekár, ktorého v tomto termíne uvádzal v rozpise organizátor, ktorý zabezpečuje prehliadky mŕtvych tiel v Žilinskom kraji,“ informovala Andrea Pivarčiová, hovorkyňa Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.
Krajské operačné stredisko (KOS) poskytlo vraj obhliadajúcemu lekárovi poskytlo zlú adresu. Po zistení, že je zlá, ten znova skontaktoval KOS, ktoré mu už zadalo „správnu“. Počas cesty na prehliadku, bola podľa jej informácie nepriaznivá dopravná situácia a komplikovaný kopcovitý terén, preto lekár prišiel s oneskorením.
„Mrzí nás, že pozostalí mali nepríjemnú skúsenosť so zabezpečením prehliadky. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou je kedykoľvek nápomocný pri riešení všetkých problémov v súvislosti s výkonom prehliadky mŕtvych tiel,“ dodala Pivarčiová.
Faktom je, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vybral v tendri firmy, ktoré majú zabezpečiť obhliadky v jednotlivých krajoch a uzatvoril s nimi zmluvy na obdobie 12 mesiacov.
ČO STE MOŽNO NEVEDELI:
Od 1. júla sa prehliadky mŕtvych tiel zabezpečujú v zmysle zákona prostredníctvom tzv. organizátorov. Tí súzodpovední za komplexné zabezpečenie prehliadok mŕtvych tiel prostredníctvom prehliadajúceho lekára na území všetkých samosprávnych krajov, čo zahŕňa samotný výkon prehliadky mŕtveho tela, ako aj prepravu lekárov na tento výkon a späť.
Sú to organizátori, s ktorými úrad podpísal zmluvu na základe verejného obstarávania.