Hlavnou myšlienkou bolo priblížiť žiakom stredných škôl konkrétny život zdravotne znevýhodnených mladých ľudí a získať rešpekt a nadhľad s cieľom postupne rozvíjať vedomostné schopnosti u klientov a zároveň podporiť u žiakov rozvoj vnímania úcty k človeku.

Celý projekt prebehol formou dvoch stretnutí, ktorých sa zúčastnili klienti CSS Horelica, CSS Slniečko – Oščadnica, Spojená škola Čadca – praktická škola a žiaci OA D. M. Janotu Čadca a Gymnázia Turzovka. Prvé stretnutie sa konalo 9. mája 2018 v Kultúrnom dome v Oščadnici, jeho hlavnou náplňou bola nielen interakcia, komunikácia a integrácia medzi zdravotne znevýhodnenými klientmi z centier sociálnych služieb a žiakmi obchodnej akadémie a gymnázia, ale aj organizačné pokyny k druhému stretnutiu.
Samotná realizácia (druhé stretnutie) prebehla 27. júna 2018 v CSS Slniečko Oščadnica formou štyroch zážitkových hier, zameraných na zvýšenie záujmu klientov o rozumové aktivity, čo v danom projekte predstavovalo zautomatizovať zábavnou formou návyky na triedenie odpadu. Šesť zmiešaných družstiev, ktoré boli zložené z troch klientov a dvoch žiakov – OA D. M. Janotu Čadca a Gymnázia Turzovka, spoločne strávili deň nielen súťažením, ale aj kultúrnym podujatím, spoločenským posedením pri guláši, prehliadkou možností canisterapie priamo s klientmi centra sociálnych služieb a workshopom na výrobu rôznych darčekových predmetov z odpadu.
Veľké poďakovanie patrí riaditeľke CSS Slniečko Jane Pukalíkovej a jej organizačnému tímu, nielen za poskytnutie, ale aj prípravu krásnych priestorov a občerstvenia, za ktoré chceme osobitne poďakovať Palovi Kullovi, Petrovi Dlabačovi a Jozefovi Liščákovi zo Svrčinovca, ktorí sa postarali o 10 kg mäsa, Júlii Delinčákovej z Rakovej, ktorá poskytla ovocie a zeleninu, pani Benkovej z Čierneho pri Čadci, ktorá sa postarala o pitný režim, Jozefovi Klieštikovi za pečivo a cukrovinky z Vilije a hlavnému kuchárovi Ľubovi Kublovi a jeho pomocníkom, za skvelý guláš a zemiakové pochúťky. Ďakujeme zároveň za ústretovosť riaditeľom daných CSS a stredných škôl: Márii Grigovej, Ivane Řeháčkovej, Jitke Konárikovej, Eve Lejtrichovej, žiakom daných škôl, ktorí participovali na projekte a v neposlednom rade patrí vďaka aj Ľubke Minarovičovej z Čadce a Jozefovi Grežďovi z Turzovky za poskytnutie finančného daru.
Myslím si, že svet nie je vždy taký, akým by sme ho chceli mať. Lež naše miesto v ňom si tvoríme my sami a to, aký veľký priestor urobíme pre iných, záleží len na nás. Preto vidieť našich žiakov, ktorí sú zväčša zahľadení sami do seba alebo mobilného telefónu, ako spolu so zdravotne znevýhodnenými mladými ľuďmi tvoria tím a ako automaticky a ľahko si vedia k sebe nájsť cestu, je to, čo životu pridáva nový rozmer a emóciu. V takýchto chvíľach pochopíme, čo majú ľudia na mysli, keď hovoria, že je niečo srdcervúce, že nám niečo zlomí srdce a často to považujeme za sentimentálne. A zrazu zistíme, že to síce možno sentimentálne je, ale že je to tiež pravda.
Pevne veríme, že láska a spolupatričnosť rastie geometrickým radom, ako aj miera záujmu o „rozumové“ a vedomostné aktivity klientov CSS a DSS v spolupráci so žiakmi našich stredných škôl a že tento projekt bol len kľúčik k bráne ďalších integračných stretnutí.
Autor: Marcela Šavelová