Po nedeľnej búrke na Kysuciach prišiel čas na rátanie škôd. V obci Zákopčie vytápalo, domy, pivnice, či záhrady. Poškodené sú cesty, vpuste a mosty.

"Škody odhadujem na 80 - 120 tisíc eur. V prvom rade potrebujeme opraviť hlavne cesty, mosty a priepuste spoločne s korytom potoka," hovorí František Hažík, starosta Zákopčia.
Podobné povodne sa pritom môžu na Kysuciach vyskytnúť hocikedy a situácia sa môže zopakovať.
"Jednoznačná príčina povodne po búrke je nesprávne vyťaženy les. Tam sa vytvorilo koryto, ktoré sa okamžite zalieva vodou," pokračuje Hažík. Podľa neho väčšinu drevnej hmoty ťažia najmä súkromníci.

V Zákopčí nepomôže ani stavba hrádzok, ktoré si kedysi starostovia pochvaľovali. "Tu to nepomôže. Legislatíva je nesprávne nastavená, pretože dáva ľudom obrovské práva ťažiť a drancovať lesy. No nedali im povinnosť za sebou spraviť poriadok," sťažuje sa Hažík.
"Všetky vpuste a mosty boli upchaté konármi, drevom. Keby toho nebolo, tak by potok stíhal a nemali by sme teraz takýto problém," dodáva starosta.
Vytápalo v mestskej časti
“"Jednoznačná príčina povodne po búrke je nesprávne vyťaženy les.
„
V Čadci búrka a následne vyliaty potok ohrozoval obyvateľov mestskej časti Rieka. V teréne zasahovlo množstvo hasičov, polícia a Mestský podnik služieb.
V súčasnosti sa stále rátajú škody. "Momentálne sme na miestach, kde napáchal potok najväčšie škody. Poobede bude zasadať povodňový štáb a budeme vedieť presnejšie čísla škôd," povedal Marián Kráľ z Mestského úradu Čadca.
"V obci Zákopčie, okres Čadca došlo k zatápaniu rodinných domov a cestných komunikácií. Hasiči odčerpávali vodu zo zaplavených rodinných domov, čistili priepusty a kanalizačné vpusty. Z brehov potoka odstraňovali podmyté stromy a za pomoci hasičskej techniky upravovali koryto potoka a spevňovali komunikáciu.