ČADCA. Horúce dni horšie prežívali aj hospitalizovaní pacienti v Kysuckej nemocnici.

„Pripravili sme opatrenia, ktorými sme eliminovali negatívny účinok vyšších teplôt ovzdušia na pacientov i personál,“ informuje riaditeľ nemocnice Martin Šenfeld.
K dispozícii sú nápojové automaty i ventilátory
Všetky pacientske izby majú podľa jeho slov vymenené okná s možnosťou vetrania a sú vybavené žalúziami. Na oddeleniach je k dispozícii väčšie množstvo tekutín.

Napríklad studený, vlažný, sladený, nesladený čaj,“ hovorí. Na izbách majú k dispozícii termosky. V spoločných priestoroch sú nápojové automaty. „Pri pacientoch, u ktorých sa nepredpokladá adekvátna spolupráca pri správnom pitnom režime, sa vedie dokumentácia o príjme a výdaji tekutín počas dňa. Na izbách je možnosť využitia lokálnych ventilátorov,“ vysvetľuje.
Dodáva, že všetky operačné sály sú plne klimatizované, takisto je tam k dispozícii nápojový automat.
Nebezpečná dehydratácia
Lekári v súvislosti s tropickým počasím odporúčajú dodržiavať pitný režim a obmedziť pobyt na priamom slnku. Pozor treba dávať najmä na deti, tiež starších ľudí.
Počas horúčav treba denne vypiť aspoň 2 – 4 decilitre tekutín na 10 kilogramov hmotnosti, to znamená približne 1,5 až 3 litre.
Dehydratácia sa prejavuje smädom, bielym povlakom na jazyku, suchými perami, závratmi, kŕčmi, prípadne bolesťou brucha. V takom prípade treba pomaly v malých množstvách vypiť väčšie množstvo tekutín.
Úpal sa zasa prejavuje rozhorúčenou červenou pokožkou, zvýšenou teplotou až horúčkou bez potenia, opuchom, rýchlym silným pulzom, bolesťou hlavy, zmätenosťou, závratmi, nevoľnosťou, môže sa končiť bezvedomím.
Postihnutého treba ochladzovať chladnou vodou, v akútnych prípadoch je najlepšie vyhľadať lekársku pomoc.