LOS ANGELES. Spoločne s La Manche sa kanál Santa Catalina považuje za jeden zo siedmich najťažších plaveckých maratónov na svete a za americky ekvivalent kanálu La Manche.
Kysučanovi Františkovi Nehajovi sa po roku 2016, kedy preplával La Manche, podarilo o dva roky neskôr preplávať na začiatku augusta aj kanál Santa Catalina časom 10 hodín 35 minút 13 sekúnd. Pre MY Kysucké noviny poskytol exkluzívny rozhovor.

Máte za sebou druhú veľkú plaveckú skúšku. Tak trošku s nadsázkou, dobre ste si zaplávali?
– Po fyzickej stránke výborne, nemal som vážnejší problém, prialo mi počasie. Ale nebolo jednoduché vojsť do vody o 11 večer a stráviť v nej úplnej tme do brieždenia vyše 6 hodín.
Kedy vo vás skrsla myšlienka, že sa pustíte do amerického La Manchu?
– Catalina Channel je métou mnohých plavcov. Pláva sa z ostrova Catalina do Los Angeles. Po kanáli La Manche som rozmýšľal, čo ďalej s plávaním. Nepodarilo sa mi zanevrieť na tento krásny šport, tak som si predsavzal ďalší cieľ a s chuťou sa začal pripravovať.
Prečo ste sa rozhodli práve pre toto miesto?
– Vedel som o tejto maratónskej trati, ktorá patrí k 7 najťažším na svete. A keďže môj brat študoval a pracoval v Amerike, povedal, že mi pomôže s organizáciou, tak som dlhšie neváhal.

Čo všetko ste museli splniť, aby ste sa mohli hodiť do vody a prekonať ďalšiu veľkú prekážku?
– Keďže mám v plaveckom životopise odplávané dlhé trate, nemusel som nič špeciálne splniť.
Aká bola príprava na preplavbu? Kde, prípadne s kým a ako dlho ste sa pripravovali?
– Moja príprava prebiehala v bazénoch a jazerách. Plával som v Čadci, Žiline, Veľkom Mederi, Šútovské jazero a pár jazier v Čechách. Po krátkej pauze som sa pripravoval tak 15 mesiacov. Pokračoval som v tom, čo som vedel. Opakovane mi pomohol Jožko Jedinák, ochotný personál na našej čadčianskej plavárni, rodičia, sponzori. Podpora od snúbenice. Úprimná veľká vďaka.
Plávali ste vyše 10 hodín, poväčšine v noci. Boli aj nejaké krízy, ako ste sa s nimi popasovali?
– Priznám sa, mal som strach zo žralokov. Viete, sú útoky už pri pobreží, naposledy teraz v Egypte. Ja som plával na otvorenom oceáne, tieto živočíchy sú najaktívnejšie v noci. Viditeľnosť vo vode takmer nulová. Kto by nemal krízu. Ale treba zdôrazniť, tých útokov je podstatne menej. Mám veľký rešpekt pred vodou aj pred týmito živočíchmi.
V týchto miestach hrozia aj žraloky. Nemali ste po ceste žiadneho „sparinga“ (žraloka)?
– Chvalabohu, nie, ale boli tulene a delfíny. Vo vode mohlo byť čokoľvek. Keby sme videli žraloka, neviem, či by som mal dostatok času zareagovať.
Ako by ste to porovnali s klasickým La Manchom? Bolo to ľahšie?
– Mal som veľmi dobré počasie, na La Manche nie. Boli veľké vlny. Sú plavci, ktorým vyjde počasie dokonale. Je to dosť o počasí.
Prezradíte nám vaše ďalšie plány?
– Plánujem stále Gibraltár, je tam krásne.
Polovica augusta je stále pred vami. Chystáte sa ešte na dovolenku?
– Po Cataline som zostal v USA s celou posádkou a navštevujeme miesta ako Hoover Dam, Grand Canyon, San Francisco, Las Vegas, Los Angeles.
FRANTIŠEK NEHAJ
Rodák z Čadce sa plávaniu venuje osem rokov. Keď ho zaujalo diaľkové plávanie, skúsil účasť na plaveckých maratónoch. Neskôr prišiel s osobnou výzvou preplávať Lamanšský prieliv. Ten preplával v roku 2016. Teraz si pripísal ďalší veľký úspech a v pláne ma Gibraltár.