Francúzski hostia navštívili Veľkú Raču, tí odhodlanejší vystúpili až na vrchol a na chvíľu sa ocitli v Poľsku. Objavovali aj historické centrum Žiliny, absolvovali prehliadku Budatínskeho hradu a Burianovej veže, návštevu Rosenfeldovho paláca, rinčiace tlesknutie v strede Hlinkovho námestia.

Vďaka aplikácii „Actionbound“ si mohli jednotlivé štvorčlenné skupinky navzájom zmerať sily v orientácii podľa mapy, a tak spoznať aj ďalšie, menej známe zákutia Žiliny.
„Caméra à la main“ – tak znel názov programu. Cieľom sa stalo natáčanie, editovanie, strihanie či podfarbovanie videí, ďalej ukážka natáčania pomocou kamier a technológií s ambíciou zachytiť, ako vidia Slovensko – konkrétne Žilinský kraj – ľudia z väčšej krajiny, inej kultúry, očakávajúci neočakávané. Výsledkom boli 2 videá. Príbehy, zobrazujúce rovnaké, ale predsa iné. Viac (doslovne) uhlov pohľadu pomôže predostrieť Francúzom Slovensko ako krajinu plnú rôznych zaujímavostí a odlišností – cez dedinky s nádhernou prírodou, atrakciami, turistikou, rekreáciou a taktiež pohľad na Slovensko cez mestá s vlastnou kultúrou, zachovalými pamiatkami, námestiami a – ako inak – obchodnými centrami. Tak, ako Francúzsko môže týmto získať predstavu o „malej veľkej krajine“, Slováci si zatiaľ lepšie uvedomia, čo majú, čím sa môžu všade vo svete chváliť a na čo by mali byť pyšní.
Slováci sa tiež dozvedeli veľa o Francúzsku vďaka neskorým programom, akým boli napríklad kultúrne večery. Počas týchto večerov mali krajiny možnosť predviesť sa a ukázať v čo najlepšom svetle, aby zaujali svojich zahraničných kolegov. Pomocou každodenných workshopov sa účastníkom podarilo spoznávať kultúrne rozdiely, ale aj podobné znaky a tradície nielen vo Francúzsku a na Slovensku, ale aj v krajinách celého sveta.
Participanti sa pomocou hry „Eurotrain“ naučili, ako sa správajú ľudia počas rôznych situácií, ako ich hodnotíme podľa výzoru, aké máme voči iným rasám alebo náboženským vyznaniam predsudky. Práve táto aktivita pomohla k prehodnoteniu doterajších názorov a pohľadov na okolie.
„Abigale Story“ bola akcia, ktorá vyžiadala zhodnotenie ľudí od najhoršieho po najlepšieho na základe príbehu, a tým teda donútila zamyslieť sa, či takto ľudia konajú aj v reálnom živote a či je to naozaj správne...
„Dardiens“. Hra s cieľom vytvoriť vlastný kmeň s vlastnými pravidlami, vlastnými výrazmi a vlastnou gestikuláciou. Bolo treba dohodnúť sa s úplne iným kmeňom, ako postaviť most pomocou pár kancelárskych potrieb za krátky čas, čo poriadne ponamáhalo mozgové závity každého účastníka.
Vrcholom sa stala akcia „Campaigne“ , kedy musela celá skupina docieliť, aby natočené videá, fotky a príspevky videlo minimálne 5 000 ľudí. Táto úloha donútila účastníkov popremýšľať nad všetkými možnými cestami, ako 5 000 videní získať. Založili účty na všetkých možných sociálnych sieťach a kanáloch, akými sú Youtube, Instagram, Facebook, Twitter, Google+ a naučili sa tak s nimi pracovať nielen zábavnou – na akú je mládež poväčšine zvyknutá – ale i podnikateľskou a oficiálnou formou.
Projekt mal však aj niekoľko prekážok, akými bola napríklad nedokonalá znalosť anglického jazyka. Vďaka aktivitám, ktoré boli vykonávané v zmiešaných slovensko-francúzskych skupinkách a ubytovaniu v izbách – v každej bol minimálne 1 Francúz a 1 Slovák – sa však účastníci v cudzom jazyku postupne zlepšovali a tí, ktorí nevedeli na začiatku viac ako „hello“, dokázali koncom projektu vymyslieť aspoň 1 súvislú anglickú vetu, prípadne si pomohli prekladačom alebo rôznymi gestami.
Toto všetko pomohlo 29 slovenským i francúzskym účastníkom spolu stráviť 10 dní, na ktoré budú spomínať ešte veľmi dlho ako na obdobie plné zábavy, nadväzovania priateľstiev, výletov, zážitkov, ale aj záujmového vzdelávania. Na pamiatku ostalo, mimo iného, jedno špeciálne „lead up“ video, natáčané v priestoroch hotela.
Autor: Barbora Fučíková