ČADCA. Zoológ z CHKO Kysuce Peter Drengubiak informuje, že výskyt roháča sa v minulosti zistil v západnej časti územia CHKO Kysuce v obci Lazy pod Makytou.
„Preto nás potešila informácia od nášho bývalého kolegu Petra Kvasnicu, ktorému sa podarilo nájsť samca roháča v Národnej prírodnej rezervácii Veľká Rača,“ hovorí. Podľa jeho slov nejde o typický habitat, v ktorom sa bežne, v južnejších častiach Slovenska, vyskytuje. V rezervácii nie je totiž ani stopa po dubinách, či duboch.

„Ani nadmorská výška približne 1000 m n. m., v ktorej ho objavili, nie je z historického kontextu nálezov z územia Slovenska až taká výnimočná. Za zamyslenie stojí to, či ide o pozostatok pôvodne širšie rozšíreného druhu, alebo o nové obsadenie vhodného habitatu,“ vraví.
Konštatuje, že Národná prírodná rezervácia Veľká Rača má potenciál pre život a reprodukciu roháčov. Na území sa nachádza dostatok „mŕtveho“ dreva, ktoré je potrebné pre vývoj lariev. Tiež je tam vhodné drevinové zloženie listnáčov, aj napriek absencii dubov. Nechýbajú ani výslnné, otvorené plochy po prírodných disturbanciách. Potvrdzuje sa tak známy fakt, že rôznorodé prostredie dokáže ponúknuť podmienky aj pre vzácnejšie druhy fauny. „V nepôvodných smrekových monokultúrach budete roháča darmo hľadať,“ dodáva zoológ.