ČADCA. Bytová otázka v okresnom meste bude lepšia. Mestu Čadca sa podarilo získať nenávratnú finančnú dotáciu vo výške 2,7 milióna eur na výstavbu nájomných bytov. „Bola to tvrdá práca, nie vždy sa podarí získať takéto peniaze,“ hovorí Milan Gura, primátor Čadce.
Ešte vo februári tohto roka mestské zastupiteľstvo po búrlivom rokovaní schválilo bod o hromadnej bytovej výstavbe v Čadci. Celkovo vtedy podporilo bod výstavby bytov 14 z 21 prítomných poslancov. „Ide o veľký projekt, kde pripravujeme 138 bytov. Nie všetci obyvatelia si môžu dovoliť kúpiť byt či vziať hypotéku,“ povedal vtedy primátor Čadce.
Stále ich stavajú
Bytové domy, ktoré plánuje radnica odkúpiť sú ešte stále vo výstavbe. No už čoskoro budú dostavané. „Stavajú sa posledné podlažia. Niekedy budúci rok by mali byť bytové domy dostavané,“ hovorí Marián Kráľ z mestského úradu v Čadci. Mesto Čadca prostredníctvom dotácie a štátneho fondu rozvoja bývania odkúpi tri bytové domy. Záujem obyvateľov o nájomné byty je pritom v Čadci stále veľký. Na meste evidujú viac ako štyristo žiadostí o nájomný byt.
Evidujú dlžníkov, problém s „Moyzeskou“
Bytová spoločnosť Dombyt Čadca spravuje 310 mestských bytov. Podľa údajov platných ku koncu roka 2017, títo dlžili na nájomnom viac ako 112-tisíc eur. „Mestu sa poslednú dobu darí znižovať podiel dlhu neplatičov, v tomto trende budeme pokračovať,“ vysvetľuje Petra Ďuranová z Mestského úradu Čadca.
Dlhodobý problém má mesto Čadca s bytovkou v samom centre mesta na Moyzesovej ulici. „Dom je starý viac ako 50 rokov a je doslova vybývaný. Radnica pristúpila k vyprataniu 21 bytov, nakoľko nájomcovia neplatili nájom a služby spojené s bývaním,“ pokračuje vo vysvetľovaní Ďuranová. V súčasnosti v starej bytovke žije v desiatich bytoch 52 osôb.
Byty chcú aj v ďalších mestách
Aj v Krásne nad Kysucou a v Kysuckom Novom Meste plánujú, prípadne aj stavajú nájomné byty. „Spoločnou snahou je uspokojiť dopyt po bývaní a potreby našich obyvateľov, aby neodchádzali z rodného mesta, ale zostali tu, spolu s rodinami,“ hovorí Jozef Grapa, primátor Krásna nad Kysucou o výstavbe bytových jednotiek na sídlisku v Zákysučí. Celková suma za bytovku s dvadsiatimi štyrmi bytmi by mala byť do 1,2 milióna eur.

Bytovú otázku riešia aj v Kysuckom Novom Meste. „V minulom volebnom období sme postavili aj odovzdali nájomné byty. V súčasnosti sme bojovali s nedostatkom pozemkov,“ hovorí Jana Svrčková, zástupkyňa primátora Kysuckého Nového Mesta. Výstavbu nájomných bytov však považujú za potrebnú a v súčasnosti má mesto k dispozícii jednu budovu, ktorú by chcelo prestavať na nájomné byty. „Zastupiteľstvo náš zámer jednomyseľne schválilo. No na ďalšom zastupiteľstve sa objavila iniciatíva jedného kandidáta na primátora do budúceho volebného obdobia,“ pokračuje Svrčková s tým, že zastupiteľstvo sa napokon rozhodlo byty projektovať s pomocou architektonickej súťaže. „Podľa môjho názoru je to nezmyselné, pretože jedna budova už stojí a zo Štátneho fondu rozvoja bývania tam sú určité obmedzenia,“ dodáva. O ďalšom postupe v prípade výstavby nájomných bytov sa tak rozhodne 13. septembra, kedy sa stretne na rokovaní mestské zastupiteľstvo.
Ľudia obľubujú menšie obce
Trendom poslednej doby je život na vidieku alebo v okrajových častiach miest. Ani Kysuce nie sú výnimkou. A mestá majú čo robiť, aby ponúkli ľuďom lepšie podmienky. Obciam ako Raková, Svrčinovec či Skalité stúpa počet obyvateľov.
„Presťahovali sme sa z mesta, lebo rodičia mali po starých rodičoch pozemok a začali sme stavať,“ hovorí Magdaléna, ktorá sa s rodičmi presťahovala z Čadce do obce Svrčinovec.
Predtým bývali v byte, kde sa cítili stiesnene. V rodinnom dome sa cítia voľnejšie. „Máme síce viac práce s údržbou domu a úpravou okolia – záhrady, ale v dome je väčšie súkromie. Máme dvoch psov, za chalupou les, relaxujeme pri sadení, do bytu by sa mi vracalo len ťažko,“ vysvetľuje plusy a mínusy života na dedine.
Podobné dôvody na odchod z mesta na vidiek má aj Janka. Odsťahovala sa z čadčianskeho sídliska Žarec do Starej Bystrice. „Prišli aj deti a viac sa nám páči dedinské prostredie, záhrada,“ hovorí Janka. „V meste som mala pohodlie, pri dome sa treba od jari do jesene starať aj o záhradu či iné domáce práce. No máme tu svoj pokoj, deti sa môžu hrať na záhrade, nemusia behať po uliciach,“ neskrýva spokojnosť Janka, ktorá by tiež už nechcela meniť dom za byt.
Nedostatok bytov
Hlavným dôvodom odchodu ľudí z miest do menších obcí je podľa Antona Heglasa, starostu obce Raková, to, že mestá majú nedostatok nájomných bytov. A súkromné byty v mestách sú drahé.
Raková je preto ideálnym miestom aj kvôli dostupnosti. Obec tiež eviduje viacero žiadostí o bývanie, no k výstavbe ďalších nájomných bytov asi nepristúpi. „Obyvatelia by si skôr radi byty kúpili. Pri nájomných je to obtiažne,“ dodáva Heglas s tým, že medziročne sa do obce prisťahovalo najmä z Čadce a z Turzovky 46 obyvateľov.