SVRČINOVEC. Štefánia Gschillová, rodená Dejová, si napriek svojmu veku dokáže užiť krásy i radosti života. Presvedčila o tom aj tých, ktorí prišli na oslavu jej narodenín.
Oslávenkyňa má na radosť rodiny stále dobrý apetít, s prítomnými si pripila aj štamperlíkom bylinkového likéru. „Pritom samozrejme zaspomínala na staré časy,“ hovorí starostka obce Renáta Majchráková. S manželom sa pani Štefánia spoznala vo Vysokých Tatrách, kde bola na robotách počas druhej svetovej vojny. Zomrel mladý, mal len 44 rokov. S dvomi deťmi zostala sama. Opustil ju v ťažkej situácii, keď mal synček len sedem dní. Ako povedala, musela sa pozviechať a ísť ďalej. Teší ju, že jeseň života môže stráviť v kruhu milujúcej rodiny. Žije s dcérou Jozefou Prívarovou, jej manželom a vnučkou Annou, ktorá sa o ňu vzorne stará.
Ťažký život vraj prežila vďaka viere v Boha
Babka Štefánia pochádzala zo šiestich súrodencov. Aj keď bola najstaršia, všetkých prežila. Starostka vraví, že napriek veku ju naďalej zaujíma dianie v obci, je zhovorčivá, milá a vie ľuďom naokolo navodiť úsmev. A aký má starká návod na dlhovekosť? Hovorí, že ťažký život prežila vďaka viere v Boha a modlitbám.
Pomôže tvrdá práca aj zdravá strava
Najmä viera je podľa prieskumu, na ktorom sa v minulosti zúčastnilo v zahraničí sto ľudí vo veku medzi 100 a 104 rokov, považovaná za najvýraznejšie faktory, ovplyvňujúce dlhovekosť. Dvadsaťtri percent opýtaných sa zhodlo, že im pomohla viac ako gény či dobrá zdravotná starostlivosť. Okrem toho vraj za svoj dlhý vek vďačia tvrdej práci, zdravej strave a dobrému a poctivému životu.

Okolo 13 percent vyjadrilo ľútosť nad tým, že viac necestovalo. Deväť percent by bolo bývalo radšej menej pracovalo a šesť percent si myslelo, že malo viac času venovať svojim rodinám. Z ďalšieho prieskumu, ktorý vypracovala istá zahraničná spoločnosť, poskytujúca starostlivosť postihnutým a chronicky chorým pacientom, vyplýva, že 30 percent 100-ročných ľudí považuje založenie rodiny za najväčší životný úspech, kým 20 percent si viac cení kariéru. O slávnej „stovke“ snívajú mnohí.
Len malé percento však robí skutočne niečo pre to, aby sa tohto požehnaného veku dožilo. Zaručený recept na dlhovekosť vraj neexistuje. Pod to, koľko rokov sa dožijeme, sa údajne podpisujú viaceré okolnosti. Druhou podmienkou je vyhýbanie sa nehodám a úrazom, pretože aj s tou najlepšiu dlhovekou prognózou môže človek po nepeknom páde skončiť svoj život predčasne.