Neodmysliteľnou súčasťou futbalu sú aj muži s píšťalkou. Tí sú za svoje výkony často terčom kritiky, hoci majú na rozhodnutia a posúdenia zákrokov v jednotlivých zápasoch len zlomky sekundy.
Taký je už ale život arbitrov. Dobre o tom vie aj Peter Moják z Čierneho, šéf komisie rozhodcov, ktorý nám porozprával aj o momentálnom stave zboru rozhodcov na Kysuciach...
Sezóna 2018/2019 je už v plnom prúde. Ako to vyzeralo počas leta v rozhodcovskom zbore? Museli sa aj arbitri pripraviť na nový futbalový ročník?
– Letná prestávka je veľmi krátka. Počas nej stihnú rozhodcovia zrelaxovať, individuálne sa pripraviť formou prípravných stretnutí (turnajov), ale aj absolvovať letný seminár, zameraný na teoretickú prípravu z pravidiel futbalu a pokyny pre nový súťažný ročník.
Ako to vyzerá s počtom rozhodcov? Má zväz ako pokryť všetky súťaže?
– Neviem, čím to je, ale z roka na rok je to horšie, čo sa počtu týka. Sám som ešte aktívny rozhodca vo vyšších súťažiach a keď som začínal pri píšťalke pred 17 rokmi, bolo nás oveľa viac. Myslím, že aj o futbal, respektíve šport celkovo, bol v tej dobe väčší záujem. Dnes to vyzerá tak, že na nominačnej listine je 30 rozhodcov. Ale ak sa niekto ospravedlní alebo je PN, počet klesá, takže je niekedy veľmi náročné pokryť všetky zápasy dospelých troma rozhodcami. V našej VI. lige je potrebných na 100-percentné pokrytie všetkých zápasov dospelých 24 rozhodcov.
Aj v uplynulom období bolo avizované školenie nových rozhodcov? Ako dopadlo, koľko arbitrov bolo vyškolených?
– Komisia rozhodcov robí dvakrát v roku, počas letnej a zimnej prestávky, školenia nových rozhodcov. Ale v prípade záujmu zorganizujeme aj mimoriadne školenie počas sezóny. Letné školenie práve prebieha a kurz by mali ukončiť traja adepti. Ide o bývalých futbalistov, tak dúfam, že sa všetci uchytia. Väčšinou iba polovica vyškolených pri otestovaní v praxi ostane pri tomto hobby. Okresné zväzy sú vlastne akousi liahňou nových arbitrov. Každoročne posielame do vyšších súťaží minimálne jedného rozhodcu. Školenie je zdarma, dokonca teraz slovenský futbalový zväz podporí nových adeptov štartovacím balíčkom, ktorý obsahuje základnú výbavu (dres, píšťalku, karty).
Poďme k vašej činnosti v rámci Komisie rozhodcov ObFZ Kysúc. O čo všetko sa musíte starať?
– Školenie nových rozhodcov som tu už spomínal. Samozrejme, musia sa školiť aj tí ostatní, „starí“. Počas letného a zimného seminára, ktorý organizujeme, si rozvíjajú svoje teoretické poznatky z pravidiel futbalu. Na seminároch to funguje ako v škole, najskôr prednášky a potom písomné a ústne preverenie vedomostí. V septembri budeme organizovať fyzické previerky, aby sa ako-tak držali v kondícii. Počas sezóny komisia zabezpečuje delegovanie rozhodcov na stretnutia a rieši ich prípadné „prehrešky“, ktorých sa na týchto stretnutiach dopúšťajú.
V poslednej dobe riešime aj ich rozhodcovskú výstroj, ktorú si doteraz zabezpečovali sami. No chceme ich zjednotiť, aby na stretnutia chodili v rovnakých súpravách a rozhodovali v rovnakých dresoch. Preto sme sa rozhodli objednať nové dresy a teplákové súpravy. Nechceli sme však, aby náklady na výrobu boli len na pleciach arbitrov, pretože by mnohí asi predčasne ukončili svoju kariéru, a tak sme zháňali rôzne iné spôsoby financovania. Niečo sa nám podarilo, takže časť si zaplatia sami a na zvyšok prispejú sponzori.

Spomínali ste rôzne prehrešky. Čoho by sa mali v tejto sezóne vyvarovať?
– Kluby sú v tomto smere dosť náročné a kladú na rozhodcov veľké požiadavky. No rozhodca je len človek a môže sa pomýliť. V našich nižších súťažiach obzvlášť, keďže sa jedná o amatérov. V mnohých prípadoch vznikajú vyhrotené situácie v stretnutiach práve preto, že to rozhodca nečaká a pristupuje k zápasu troška benevolentne. Hráči a funkcionári si v takýchto situáciách dovolia toľko, koľko im je zo strany rozhodcu dovolené. Preto by mali k tomu pristupovať zodpovednejšie a urobiť si poriadok už od úvodných minút. Snažiť sa nerobiť chyby a vedieť správne posudzovať situácie podľa pravidiel futbalu. Určite by boli všetci radi, keby sme nemuseli počas sezóny nič riešiť, respektíve aby tých nedostatkov zo strany rozhodcov bolo čo najmenej.
Nedávno sa uskutočnili MS vo futbale. Ako hodnotíte nový systém VAR z vášho pohľadu?
– Futbal je rýchla hra a niekedy, ak sa má rozhodca v zlomku sekundy správne rozhodnúť, môže urobiť chybu. Určite je dobré, že sa FIFA snaží zavádzať technológie, ktoré majú uľahčiť, respektíve spresniť prácu arbitrov. Jednou z nich je spomínaný systém VAR, ktorý sa zatiaľ testoval počas MS, ale aj iné, ktoré sa už vo vyšších ligách používajú (elektronické zástavky, komunikačný systém alebo technológie pri dosiahnutí gólu). Toto sa postupne zavádza do futbalu, ale kedy sa to dostane a či vôbec aj do našich nižších súťaží, je otázne. Podľa môjho názoru by to bolo fajn a pomohlo by to spresniť rozhodnutia našich rozhodcov.
Situáciu rozhodcom často komplikujú sami hráči, ktorí simulujú, príkladom je aj MS a správanie Neymara. Ako by ste riešili simulovanie? Nemali by hráči dostávať napr. dodatočné tresty, ak sú k dispozícii videozáznamy?
– Myslím si, že by mali byť dodatočne potrestaní, podobne ako to už funguje v prípadoch brutálnych zákrokov.