RADOĽA. SVRČINOVEC. Základnú školu v Radoli navštevuje 173 detí, spolu so škôlkarmi ich je 220.
„Pred niekoľkými rokmi sme aj my zlúčili základnú školu s materskou do jedného subjektu a osvedčilo sa nám to po organizačnej aj finančnej stránke,“ vraví starosta Anton Tkáčik. Obec si vybavila všetky žiadosti o prijatie detí do materskej školy, ktoré majú tri roky, niekoľko dovŕši tento vek počas školského roka.

„Kuchyňa je spoločná, škôlkari začali častejšie využívať areál základnej školy a učiteľky ich zoznamujú s prostredím školy, ktorú budú navštevovať keď budú staršie a tak im zjednodušujú budúci prechod do nového prostredia,“ vysvetľuje.
Majú pripravený projekt výstavby nového pavilónu MŠ v areáli ZŠ zatiaľ však nespĺňajú kritéria počtu nevybavených žiadostí, aby mohli dostať financie na jeho výstavbu.
Budovu MŠ si zapožičali od rímskokatolíckej cirkvi
„Čo sa týka materskej školy sme tak trochu v začarovanom kruhu, lebo ju prevádzkujeme v budove, ktorú máme zapožičanú od rímskokatolíckej cirkvi,“ informuje. Je to objekt, ktorý má viac ako sto rokov, udržujú ho v solídnom stave, ale buď ho významným spôsobom zrekonštruujú, čo sa nedá, ako vraví starosta, zvládnuť za niekoľko týždňov. „Pričom nevieme, čo všetko by sa počas vykonávania prác ukázalo ako potrebné urobiť nad plánovaný rozsah prác – tak ako to býva pri prerábkach. Súčasné hygienické normy nás zároveň obmedzujú po kapacitnej stránke.“
Plánujú postaviť nový pavilón
Alternatíva, s ktorou pracujú, je stavba nového pavilónu, ktorý by umožnil navýšiť kapacitu a samozrejme počas výstavby by nijakým spôsobom neutrpeli deti ani rodičia obmedzením prevádzky.
„Tu však narážame na to, že na Slovensku tradične preferujeme lajdákov. Dotácie na rekonštrukcie dostávajú obce a mestá, ktoré dopustili havarijné stavy vo svojich budovách a dobrý hospodár, ktorý sa o objekt náležite stará a udržiava v prevádzkyschopnom stave, nemôže o príspevok na opravy požiadať,“ sťažuje si.
Ďalšou absurdnosťou systému je podľa neho aj to, že sa dozvedajú, že mestá a obce, ktoré pred pár rokmi budovy škôlok popredali za pár drobných dnes dostávajú dotácie na stavbu nových pavilónov. „Lebo čuduj sa svete – tie čo nepredali a nechali si ich, im zrazu kapacitne nestačia,“ dodáva.
Pre ilustráciu, v obci Svrčinovec nastúpil o do základnej školy 278 detí. Je to o 12 detí menej, ako vlani. „Kedysi ich bolo viac ako 400. Do prvého ročníka sme prijali malý počet, preto otvárame len jednu triedu. Dôvodom je neustále sa znižujúci počet narodených detí,“ konštatuje starostka obce Renáta Majchráková.