Pred samotným vystúpením zazneli ich nádherné mariánske piesne pri kaplnke za sprievodu heligonkára.

Kedysi bol ľan úplne bežnou plodinou, dnes je zriedkavosťou. Málokomu zišlo na um, že o rozvlnené modré more sa postaral svojimi drobnými kvietkami ĽAN.
Návštevníci podujatia sa mohli dozvedieť, ako sa v minulosti spracovával ľan. Vystúpenie bolo obohatené piesňami, hovoreným slovom a praktickou ukážkou.

Trepanie a česanie ľanu si vyskúšali i tí najmenší z DFS Oščadnička, ktorí na záver potešili divákov svojimi piesňami a hrou na heligónke.
Spracovanie ľanu malo niekoľko etáp – príprava pôdy, siatie, pletie, trhanie, oddeľujú sa hlavičky semien od bylí, rosenie, sušenie, lámanie, trepanie, česanie, pradenie, navíjanie, tkanie. Lisovaním semien sa získaval olej.
Cesta ľanu po plátno bola dlhá, náročná a namáhavá. Pestovanie a spracovanie ľanu prakticky trvalo celý rok, počnúc zasiatím semena až po výrobu plátna. Veď práve plátno bolo základným materiálom nielen na zhotovenie odevu, ale aj na iné, napr. plachty, vrecia, uteráky...
Vďaka Kysuckému múzeu v Čadci mohla FS Dedovanka a DFS Oščadnička predviesť prácu s ľanom, a tým zachovávať naše krásne neopakovateľné tradície.
Autor: VT