Stres sa objaví, keď máte pocit, že sa neviete vyrovnať s istými požiadavkami, výzvami či udalosťami vo svojom živote.
V malých dávkach môže byť stres prospešný – dáva človeku pocit energie na zvládnutie prekážky, stimuluje ho k vyššiemu výkonu, podporuje látkovú výmenu, hormonálne zabezpečenie, tvorivosť a robí človeka ostražitejším.
Ale ak je človek pod vplyvom stresu dlhodobo, môže sa to prejaviť na duševnom i fyzickom zdraví. Stres má významnú úlohu pri vzniku hypertenzie či infarktu, tiež sa môže podieľať na vzniku a urýchlení rozvoja psychických ochorení (úzkostných porúch a depresií) a svoju úlohu zohráva aj pri vzniku imunitných ochorení či obezity.
Príčiny stresu
Príčin stresu je mnoho. Krátkodobý stres môže spôsobiť hádka s partnerom či manželom alebo meškanie autobusu, dlhodobý stres spôsobujú najmä finančné problémy alebo problémy v práci. Dokonca aj šťastné udalosti ako vlastná svadba či tehotenstvo môžu na človeka pôsobiť stresujúco. Najčastejšie stresujúce životné udalosti sú:
- smrť manžela/manželky, úmrtie blízkeho rodinného príslušníka/priateľa,
- rozvod, rozpad manželstva, rozchod s partnerom,
- strata zamestnania,
- odchod do dôchodku,
- vlastný vážny úraz alebo choroba,
- vlastná svadba,
- tehotenstvo,
- odpykávanie trestu vo väzení
Príznaky stresu
Každý organizmus reaguje na stres inak. Najčastejšie sa stres prejaví nasledovne:
- nechutenstvo, človek neje, alebo, naopak – je príliš veľa,
- nedostatok energie, nadmerná únava, pocit únavy hneď ráno po zobudení,
- pocit, že nemáte kontrolu nad svojou situáciou,
- zábudlivosť, nedostatok pozornosti,
- nízke sebavedomie,
- hnevlivosť,
- podráždenosť,
- záchvaty paniky,
- prudké a výrazné zmeny nálad,
- problémy so spánkom,
- hnačky a bolesti brucha,
- podráždený žalúdok,
- búšenie srdca, bolesť alebo zvieranie za hrudnou kosťou,
- bolesti hlavy, bolesti chrbta a iné nešpecifikované bolesti.
Vyššie uvedené symptómy môžu tiež byť príznakmi úzkosti či depresie (ktoré môžu byť spôsobené dlhodobým stresom).
Ako predchádzať stresu
Vyhnúť sa stresu v dnešnom hektickom spôsobe života je nemožné, ale existuje niekoľko spôsobov, ako ho minimalizovať. Nasledujúce rady Vás síce nezbavia stresu v živote, ale môžu Vám pomôcť, ako ho lepšie zvládať.
1. Cvičenie a spánok: ľudia trpiaci stresom zanedbávajú telesné cvičenie a majú problémy so spánkom. Práve hlboký bezsenný spánok najlepšie obnoví energiu človeka a u dospelého človeka by mal spánok trvať aspoň 7 hodín. Pohybová aktivita je na nespavosť najlepším prostriedkom. Tí, ktorí sa pravidelne venujú pohybovej aktivite, ľahšie zaspávajú a majú hlbší spánok. Najlepšie cvičenie je také, pri ktorom sa zapája do činnosti čo najväčší počet svalových skupín a je potrebné dodržiavať zásady pravidelnosti a intenzity (cvičiť tak, aby sme sa unavili, aktivita by však nemala byť nadmerná a treba prihliadať na limity jednotlivých vekových kategórií). Vhodný je beh, rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie.
2. Dostatočný oddych a relax: aby sa organizmus vyrovnal so všetkým stresom a napätím, potrebuje sa hlavne poriadne zregenerovať. Preto je dôležitý nielen kvalitný a dostatočný spánok, ale aj relax, pri ktorom si vyčistíme hlavu. Ideálne sú prechádzky do prírody, na čerstvom vzduchu, ale aj ostatné činnosti, pri ktorých sa uvoľníte a necháte svoje telo oddýchnuť.
3. Stravovanie: stresovaní ľudia majú sklony jesť príliš málo alebo príliš veľa, navyše narýchlo, v zhone a nepravidelne. Stravovanie by malo byť pravidelné, na jedlo by ste si mali nájsť dostatok času, obmedziť konzumáciu tukov a zvýšiť príjem vitamínov, hlavne vitamínov skupiny B, ktoré pomáhajú udržiavať nervovú sústavu v rovnováhe a zlepšujú činnosť mozgu a taktiež vitamín C, ktorý prispieva k zvládaniu stresu.
4. Kontrolujte svoj život: mali by ste cítiť kontrolu nad svojím životom. Rozhodujte sa slobodne, premýšľajte o dôležitých udalostiach vo Vašom živote.
5. Humor: skvelý pomocník k zvládaniu stresu. Smiech vyvoláva v organizme rôzne reakcie, ktoré sa výrazne podpisujú pod psychický stav človeka. Pomáha vytvárať a udržiavať si dobrú duševnú pohodu a pozitívne myslenie. Smiech a humor sú najlepšími pomocníkmi v boji so stresom a depresiou.
6. Nájdite si hobby: urobte si čas na zábavu a venujte sa tomu, čo Vás baví.
7. Nefajčite a nekonzumujte alkohol: ľudia často utekajú pred stresom a úzkosťou k alkoholu a cigaretám, ktoré im síce poskytnú dočasnú úľavu, ale vo väčšine prípadov vzniknutý problém ešte zhoršujú.
Autor: RÚVZ Čadca