Článok bol doplnený o odsek s vyjadrením skupiny Falck
KYSUCKÉ NOVÉ MESTO.Počas letných horúčav prišlo 48-ročnému Norbertovi z Kysuckého Nového Mesta nevoľno a odpadol.
Rodinní príslušníci sa ho snažili sami oživiť. Okamžite zavolali na miesto záchranku, no tej trval dojazd podľa syna Patrika pre piatkové kolóny medzi Žilinou a Kysuckým Novým Mestom okolo tridsať minút. Momentálne leží vo vážnom stave v Kysuckej nemocnici v Čadci.
„Môjmu otcovi sa stala srdcová príhoda. Ministerstvo zdravotníctva nechalo región dolných Kysúc bez rýchlej lekárskej pomoci. Argumentuje financiami, aj tým, že akútnych prípadov bolo málo a podobne. Ale ako obstoja takéto argumenty? Veď ak ide o záchranu čo i len jedného života, peniaze by nemali hrať hlavnú rolu,“ konštatuje syn Patrik.
Prišli do jedenástich minút
"Posádka RLP Žilina prijala výzvu od Krajského operačného strediska o 09:33 hod. a vyrazila bezprostredne po prijatí tejto výzvy, pričom na adrese pacienta bola presne o 10 minút a 58 sekúnd. Následne bola u pacienta zahájená kardiopulmonálna resuscitácia, ktorá bola úspešná a pacienta sa podarilo oživiť," hovorí Katarína Načiniaková, hovorkyňa skupiny Falck.
V stabilizovanom stave bol muž posádkou RLP transportovaný do FNsP Žilina.

„Ministerstvo schválilo navýšenie kompetencií zdravotníckym záchranárom, ktoré plne korešpondujú s potrebami pri poskytovaní neodkladnej zdravotnej starostlivosti s možnosťou adekvátnej analgosedácie a tiež pri zaistení dýchacích ciest. V prípade potreby sú vybavení špeciálnymi pomôckami určenými pre túto činnosť,“ informuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva.
Okres Kysuckého Nového Mesta je vraj dostatočne pokrytý
Ministerstvo zdravotníctva po trojmesačnom monitoringu v Kysuckom Novom Meste informovalo, že podrobnou analýzou reálnych diagnóz pacientov zistilo, že iba 97 zásahov bolo indikovaných pre zásah lekára.
„Zvyšných 1 655 plne zvládla posádka rýchlej zdravotníckej pomoci (RZP). Rýchla lekárska pomoc (RLP) tak zasahuje len v 5,6 % prípadov pri primárnych zásahoch, ktoré vyžadujú v posádke lekára,“ informoval komunikačný odbor ministerstva.
Predstavuje to vraj jeden zásah indikovaný pre lekára približne raz za 3 a pol dňa nepretržitej prevádzky.
Okres Kysuckého Nového Mesta a jeho blízkeho okolia je podľa ministerstva dobre pokrytý okolitými posádkami typu RLP, ktoré majú sídlo v mieste koncového zdravotníckeho zariadenia.
Členovia petičného výboru sa vybrali za ministerkou
Nepomohla ani petícia s takmer 10-tisíc podpismi za zachovanie RLP, ani stretnutie petičného výboru s ministerkou zdravotníctva Andreou Kaľavskou, ktoré sa uskutočnilo v júni.
„Predstavitelia rezortu zdravotníctva nás informovali o tom, že zrušenie RLP je súčasťou opatrení, ktoré sa uskutočňujú po celom Slovensku a určite nie je cieľom len dodržiavanie nejakých ekonomických ukazovateľov,“ povedal člen petičného výboru a starosta Radole Anton Tkáčik.
Obyvatelia neskrývajú nespokojnosť
„Zdôraznili sme, že obyvatelia celého regiónu sú informáciou o zrušení RLP znepokojení. Ako predstaviteľom nám túto situáciu pravidelne pripomínajú a opakovane vyzývajú, aby sme sa zasadili o riešenie problému. Napokon vysoký počet ľudí, ktorí petíciu podpísali, to len potvrdzuje,“ informoval Tkáčik.
Petícia
Celkovo 9797 podpisov vyzbierali Kysučania na podporu zachovania stanice rýchlej lekárskej pomoci.
Od 1. februára došlo k redukcii počtu lekárskych posádok ZZS. Mesto sa obrátilo so žiadosťou o jej zachovanie aj na ministerstvo zdravotníctva. Ešte vo februári zasadalo Združenie miest a obcí dolných Kysúc, ktoré okamžite reagovalo na vzniknutú situáciu spustením petície.
Celkovo išlo o 478 petičných hárkov s 8677 platnými podpismi v papierovej podobe. Ďalších 1120 podpisov bolo v elektronickej forme.