Výstavné priestory Kysuckého múzea v Čadci sa zaplnia skvostami skriňových hodín Ľubomíra Beláka zo Starej Bystrice.

Na otázku, odkedy sa tomuto koníčku venuje, odpovedal veľmi pohotovo:
„K zberateľstvu ma priviedol môj kamarát Vlado Mrvečka z Kysuckého Lieskovca, syn hodinára, ktorý zdedil po otcovi približne 10 nástenných skriňových hodín. Veľmi ma očarili, tak som sa rozhodol, že skúsim aj ja vypĺňať svoj voľný čas venovaním sa hodinám, a to nielen skriňovým, ale aj rôznym iným ozdobným stojacím alebo závesným.
No umenie je nie len ich hľadať, zbierať, ale najdôležitejšie je ich zrekonštruovať, opraviť im strojčeky, aby boli funkčné. V začiatkoch mi pomáhal s opravami práve tento kamarát Vlado Mrvečka, no postupom času som nabral rôzne skúsenosti, a tak sa mi podarilo hodiny dať do pohybu a, samozrejme, ich aj zrekonštruovať. V Európe je na prvom mieste vo výrobe strojčekov Nemecko. Skrinky hodín sa vyrábali vo všetkých štátoch v stovkách malých firmičiek, do ktorých dávali strojčeky nemecké aj rakúske.
Približne bolo asi 10 výrobcov týchto hodinových strojčekov. Každý malý výrobca si skrinky vyrábal sám podľa svojej predstavy. Preto je toľko druhov skriniek na hodiny, i keď majú strojčeky rovnakej značky. Vo svojej zbierke mám hodiny vyrobené od roku 1850 do roku 1920. Zaujímavosťou je tá skutočnosť, že sa mi nepodarilo vidieť dvoje rovnakých hodín, vždy sa nájde medzi nimi nejaká odlišnosť.“
Výstava, ktorá nesie názov „Tikot hodín“, bude pre širokú verejnosť sprístupnená v Kysuckom múzeu potrvá do 18. novembra. Otváracie hodiny sú v pondelok až piatok od 8.00 do 16.00 hod., posledný vstup na výstavu je o 15.30 hod. a v nedeľu od 10.00 do 16.00 hod, posledný vstup je o 15.30 hod. Srdečne Vás pozývame nahliadnuť do minulosti a histórie merania času a zároveň vidieť nádherné skvosty majstrov rezbárov a hodinárov, nielen zo Slovenska, ale aj z iných krajín. Na výstavu Vás všetkých srdečne pozývajú organizátori – Ľubomír Belák, zberateľ a autor výstavy, Kysucké múzeum v Čadci.
Autor: Darina Hnidková