Pomáhajú pri požiaroch rôznych budov, živelných pohromách, zasahujú pri autonehodách. Ak sa rozprávame o náplni práce hasiča, hovoríme skôr o poslaní ako povolaní. Kým stretnutie s hasičom v bežnom živote zvyčajne neveští nič pozitívne. Nájdu sa aj situácie, kedy si profíkov, ktorí zachraňujú ľudské životy a naše majetky, pozrieme s radosťou.
Takéto momenty sme mohli pred pár dňami zažiť na Slovensku. V Banskej Bystrici sa stretli hasiči z celého sveta, aby bojovali o majstrovské tituly v štyroch disciplínach.
Na radosť domácich fanúšikov sa slovenskí hasiči blysli v požiarnom útoku – kráľovskej disciplíne a získali zlaté kovy. Na ceste za týmto úspechom zdolali aj krajiny, v ktorých sa hasičskému športu podobne ako futbalu, hokeju či tenisu venujú profesionálne.
Do slovenskej reprezentácie v hasičskom športe bolo nominovaných jedenásť pretekárov z celého Slovenska, do ktorej sa dostali na základe svojich dobrých športových výkonov aj dvaja hasiči a záchranári z Kysúc a to Ján Šulek z Podvysokej a Štefan Belko z Kysuckého Nového Mesta.
O ceste za zlatými kovmi nám porozprával 28-ročný Ján Šulek z Podvysokej, ktorý pracuje ako hasič záchranár už siedmy rok a slúži v Čadci.
Pred pár dňami ste boli súčasťou tímu, ktorý ovládol na domácej pôde majstrovstvá sveta v požiarnom útoku. Prezradili by ste nám, z čoho spočíva táto disciplína?
– Požiarny útok je v hasičskom športe kráľovská disciplína. Je najviac populárna aj medzi dobrovoľnými hasičskými zbormi. Celé to spočíva v tom, že treba nabrať vodu z vodnej nádrže do čerpadla a čo najrýchlejšie ju dopraviť na terč, ktorý je skonštruovaný z 10-litrovej nádoby. Keď sa nádoba naplní, zastaví sa časomiera. Každý tím musí zdolať dva terče, čas toho druhého je výsledný. Táto disciplína je asi najviac spojená so samotnou prácou hasiča. Manipulácia s hadicami, s motorovým čerpadlom, koordinácia a súhra siedmich členov tímu je potrebná aj pri bežnom zásahu.

V čom musia byť jednotliví členovia tímu dobrí, aby mohlo družstvo uspieť v požiarnom útoku?
– Je to aj o taktike. V prvom rade si treba čo najlepšie uložiť základňu na požiarny útok, na to má družstvo päť minút. Takmer každý detail je dôležitý, aby ste dosiahli dobrý čas. Ak chcete byť úspešný ako tím, každý jeden zo 7-členného tímu musí podať takmer bezchybný výkon v čo najrýchlejšom prevedení. Taktiež fyzická príprava je veľmi dôležitá.
V Banskej Bystrici všetko klaplo tak, ako malo a pred vlastnými fanúšikmi ste získali titul majstrov sveta. Aký to je pocit?
– Bol to môj prvý titul svetového šampióna, takže v ten moment to bol skvelý pocit. Najmä fakt, že sme vyhrali na domácej pôde, tú radosť ešte znásoboval. Diváci nás podporovali, bolo ich tam veľa a bolo ich naozaj počuť. A to bol ten neopísateľný pocit, ktorý by sme nikde inde nemali šancu zažiť. Vyhrať na domácej pôde je naozaj niečo na viac.
Kedy ste si uvedomili, že ste majstri? Vedeli ste po vašom útoku, že ten čas bude stačiť na titul?
– Vyžrebovali sme si číslo 1, a tak sme štartovali prví. V prvom pokuse sme urobili chybu. Na ľavom terči sme síce zlomili svetový rekord, no na pravom to nevyšlo podľa našich predstáv a po prvom pokuse sme šli s veľmi zlým časom 29,82 sekundy.