KRÁSNO NAD KYSUCOU. Fotopasca dokáže samostatne zachytiť každý pohyb v snímanom sektore bez ohľadu na svetelné podmienky.

Páchateľa tak po celú dobu jeho pohybu v sektore monitoruje a snímky sú následne vyhodnocované mestskou políciou, ktorá s využitím týchto technických zariadení efektívnejšie dohliada na dodržiavanie právnych predpisov v meste.
„Išlo najmä o ľudí, ktorí si myslia, že napríklad k rieke sa dá vysypať skoro všetko,“ hovorí Jozef Grapa, primátor Krásna nad Kysucou. Pri dohľade policajtov však nikto smeti nesypal tam, kde sa sypať nemajú. Fotopasce preto poslúžili v tomto prípade najlepšie.
Chytili prvých páchateľov
Už v krátkom čase zachytili prvých vandalov. V súčasnosti mestská polícia preveruje totožnosť týchto ľudí.
„Tých, ktorí sa spoznali, vyzývame, nech sa prihlásia na mestskej polícii, prípadne dobrovoľne odstránia čiernu skládku. Tam, kde sa nám nepodarilo identifikovať týchto ľudí, sme požiadali obyvateľov o ich identifikáciu cez web či mestskú televíziu,“ vysvetľuje primátor.
Fotopasce sú rozložené na viacerých miestach a v krátkom čase sa premiestňujú, aby prichytili ľudí, ktorí znečisťujú životné prostredie.
„Niektoré fotopasce sme mali nainštalované nastálo, no ľudia zistili, kde sa nachádzajú a našli si iný priestor, kde sypali smeti. Tak sme dokúpili tento sortiment o nové, modernejšie a vieme meniť ich miesta,“ pokračuje Grapa. Mesto pritom musí vynaložiť nemalé náklady na odstraňovanie čiernych skládok.
Policajti pomocou fotografie z fotopasce môžu páchateľa nájsť a usvedčiť. Ak sa podarí usvedčiť páchateľa, v blokovom konaní môžu takejto osobe udeliť pokutu do výšky 30 eur a vyzvať ho, aby po sebe upratal. Ak to odmietne, dopustí sa ďalšieho priestupku a pokuta sa môže zdvojnásobiť. Výhodou oproti kamerovému systému je nielen ich nižšia cena, ale aj nenáročná prevádzka. Fotopasce fungujú na batérie a policajti ich jednoducho premiestňujú z jednej lokality do druhej. Cieľom fotopascí je lepšia identifikácia páchateľa a eliminácia znečisťovania životného prostredia. Pri zisťovaní pôvodcu nelegálnej skládky je dôležitá spoluúčasť samotných občanov, ktorí môžu svojou všímavosťou prispieť k odhaleniu páchateľa.
Najdôležitejšia je prevencia
„Po osadení fotopascí sa rýchlo rozšírilo, že tu máme takéto opatrenie a obyvatelia mesta sú oveľa disciplinovanejší. Stíhanie previnilcov je však to posledné, čo chceme robiť. Najdôležitejšia je prevencia,“ pokračuje Grapa.
Mesto postupne dodá obyvateľom kompostéry na biologický odpad. „Aj tým chceme zabrániť vysypávaniu odpadu k potokom, riekam a na verejné priestranstvá,“ dodáva Grapa.
V meste nechcú, aby tento druh odpadu končil v kontajneroch určených na zmesový komunálny odpad.