ČADCA. Nie je žiadnou raritou, že sa deti z táborov vrátili so zavšivavenou hlavou. Rodičia majú starosť navyše. Nájsť čo najúčinnejší prostriedok, ako „parazita“ odstrániť. Školský rok sa začal, deti sa vrátili do kolektívu. Hrozí, že zavšivavenie môžu rozšíriť.
Ide o prenosné ochorenie
„Výchovno-vzdelávací pracovníci kolektívnych zariadení pre deti a mládež nie sú povinní robiť prehliadku vlasovej časti hlavy detí v súvislosti so zavšivením. Nie je totiž žiaden právny predpis, ktorý by im to nariaďoval,“ informuje regionálna hygienička Xénia Lukáčová. Ako ďalej hovorí, zavšivenie (pedikulóza) je prenosné parazitárne ochorenie, ktoré spôsobuje voš detská. Pedikulóza sa neuvádza v prílohe príslušného zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, nenachádza sa v zozname povinne hlásených prenosných ochorení, podozrení na ochorenia a nosičstiev choroboplodných mikroorganizmov.

Pri jej výskyte prichádza z legislatívneho pohľadu teoreticky do úvahy využitie zákonom stanovenej možnosti, a to nariadenie opatrenia na predchádzanie ochoreniu (izolácia chorého). „To však situáciu nerieši. Proti tomuto ochoreniu totiž nevzniká imunita, preto dieťa po odvšivení môže byť veľmi skoro opakovane zavšivené,“ vysvetľuje.
Ďalšou zákonnou možnosťou je dôsledné spracovávanie prevádzkových poriadkov, ktoré musia obsahovať postup, ak sa u žiaka alebo dieťaťa predškolského veku prejavia príznaky akútneho ochorenia alebo prenosného parazitárneho ochorenia.
O situácii treba informovať rodičov
Štandardný postup pri zistení vší u žiaka (škrabanie sa vo vlasovej časti hlavy, nesústredenosť a zvýšená pohybová aktivita) je potom taký, že zariadenie vylúči dieťa z kolektívu. Zároveň odporučí rodičom navštíviť detského lekára. Školské či predškolské zariadenie oboznámi o situácii všetkých rodičov. Ak sa dá tak osobne, prípadne formou oznamu na nástenke, alebo zápisom do žiackych knižiek.
Všetky deti v kolektíve, pedagógovia aj rodinní príslušníci si musia podľa slov hygieničky umyť vlasy šampónom proti všiam. Osobnú a posteľnú bielizeň je potrebné vyvariť, resp. vyprať pri vysokých teplotách, dôkladne vysušiť a vyžehliť. Zásadné je dôsledné dodržiavanie osobnej hygieny (používať vlastné predmety – hrebeň, uterák). „Je potrebné zabrániť vzájomnému požičiavaniu. Do zariadenia sa dieťa prijme až po odvšivení. Použitie šampónu je nutné zopakovať po 8-14 dňoch v celom kolektíve aj v rodine,“ radí.
V lekárňach sú k dispozícii rôzne preparáty na odvšivenie, ktoré zničia jednak vši, tiež hnidy. Tie vyzerajú ako lupiny, ale na rozdiel od nich sú veľmi pevne uchytené na vlase.
Pozornosť treba venovať oblastiam za ušami a na zátylku. Ak sa „lupina“ nedá stiahnuť z vlasu, je to hnida (vývojové štádium vši). „Riešenie problému si vyžaduje zodpovedný prístup nielen rodičov, tiež ostatných členov rodiny,“ dodáva.