Pre tých, ktorí ho poznali ako živého, činorodého človeka, ktorý sa rád stretával s ostatnými ľuďmi a mal medzi nimi veľa priateľov, sa to zdá až neuveriteľné.
Milan Matušinský pochádzal z novinárskej rodiny. Jeho otec Dominik pôsobiaci ako šéfredaktor týždenníka Kysuce, predtým ako spravodajca denníka Pravda, patril medzi najznámejších kysuckých publicistov. Možno aj preto sa syn Milan po absolvovaní Gymnázia v Kysuckom Novom Meste a po vysokoškolských štúdiách túžil stať sa novinárom ako jeho otec.
Podarilo sa mu to najmä po revolúcii v roku 1989, keď sa stal spoluzakladateľom regionálneho týždenníka Povex. Spomínané noviny sa čoskoro dostali na čelo rebríčka miestnej tlače a vlastne istým spôsobom odštartovali úspešnú kariéru mladého publicistu. V roku 1993 nastúpil do redakcie banskobystrického štúdia RTVS a spolupracoval s ním do konca svojej profesionálnej kariéry.
Počas svojho pôsobenia v televízii vytvoril stovky spravodajských a publicistických relácií zo Žiliny a okolia, teda aj z Kysúc. Bol spravodajcom, ale tiež scenáristom a režisérom dokumentov, z ktorých viaceré získali ocenenia. Diváci ho mohli vidieť v úspešnom Televíkende, v dokumentárno-publicistickej relácii Slovensko v obrazoch a v ostatnom čase najmä vo Farmárskej revue.
Pamätné bolo jeho televízne stretnutie s americkým kozmonautom Eugene Cernanom počas jeho návštevy Kysúc v roku 1994. Okrem publicistickej činnosti predsedal viacerým porotám v súťaži rétorických prejavov, napríklad Kysuckému mikrofónu, Sásovej Bystrici či Štúrovmu Zvolenu.
Pôsobil ako vysokoškolský pedagóg v oblasti rétoriky a masmediálnej analýzy na Žilinskej univerzite. Bol členom predstavenstva Slovenského syndikátu novinárov v Žiline. Spolu s Jaroslavom Horečným organizoval v Dome odborov v Žiline známe a obľúbené talkshow večery s úspešnými osobnosťami – jeho hosťami boli napríklad Z. Babik, J. Popluhár, M. Mazúr, M. Lasica, M. Šulík, A. Mlynárčik, P. Hammel, L. Hrubý a ďalší. Bol neúnavným propagátorom knižnej edície Výtvarné umenie severného Slovenska. Jeho akcie podporovala novinárska obec zo Žiliny a okolia.
Vo voľnom čase rád chodil s manželkou Vierkou do chalupy v Hatnom, ale tiež do prírody. Prejavil sa ako zdatný hubár. Na pochôdzkach najmä kysuckými lesmi spoznával čarokrásny kraj a ľudí v početných osadách. S potešením sa k nim vracal. Bol človekom, ktorý každého ochotne vypočul a pomáhal tým, ktorí to práve potrebovali.
Novinár, scenárista, režisér, moderátor, vysokoškolský pedagóg a organizátor kultúrno-spoločenských podujatí Milan Matušinský v týchto dňoch odišiel na večnosť. Pominul sa, ako sa míňajú dni a noci, mesiace a roky, ako sa minulo leto, aby mohla nastať jeseň a po nej studená a dlhá zima. A opäť jar a leto... Odišiel od nás. Ostala však po ňom bohatá činnosť na poli kultúry a literatúry, ktorá nám bude inšpiráciou a povzbudením do budúcnosti. Milan, budeme spomínať!
Česť Tvojej pamiatke!