Skôr ako sa zatvoria brány skanzenu a depa, ponúkame návštevníkom nazrieť do útulných príbytkov našich predkov a hospodárskych objektov, ktoré boli neoddeliteľnou súčasťou ich skromného, ale pracovitého života.
Ľudová hudba Vladka Tomčalu zo Starej Bystrice sa postará o kultúrny program. Od 13.00 hod. na pódiu pri objekte Krčma z Korne a o 14.00 hod. vo vláčiku historickej lesnej úvraťovej železnice, ktorá splnila tohtoročný plán jázd a zároveň aj želania vášnivým návštevníkom, ktorí zavítali k nám nielen z Kysúc, ale aj z iných kútov zeme.
Aj skanzen ponúkol okrem objektov, ktoré približujú život našich predkov, kultúrne programy v podaní folklórnych súborov, skupín a jednotlivcov nielen z Kysúc, Slovenska, ale aj z Česka. Práve ich programy sú zrkadlom života našich predkov a zároveň aj svedectvom pracovitosti a veľkej múdrosti kysuckého ľudu.
Súčasťou prezentácií boli aj ľudoví remeselníci a výstavy. Kysucké múzeum v Čadci a jeho zriaďovateľ Žilinský samosprávny kraj ďakujú všetkým návštevníkom, ktorí svoj voľný čas využili na návštevu našich expozícií a účinkujúcim, ktorí sa postarali o kultúrny program.
Zasadia pamätný strom
V poslednú októbrovú nedeľu zasadia v Skanzene vo Vychylovke pamätný strom - „Strom pokoja“ – ako živý pamätník útrap vojny. Medzinárodný projekt organizuje Marek Sobola (autorizovaný krajinný architekt, prostredníctvom OZ Servare et Manere) v spolupráci so Žilinským samosprávnym krajom pri príležitosti 100. výročia ukončenia 1. svetovej vojny.
Autor: Darina Hnidková