V Kysuckom Novom Meste pred pár dňami vzniklo niekoľko nasprejovaných obrazov, stvárňujúcich mená ulíc.
„V našom meste máme veľkú komunitu ľudí, ktorí sa venujú umeniu grafity a veľkoplošnej maľbe. Napadlo ma, že by sme mohli našim uliciam, ktoré majú rôzne pomenovania či už podľa historických udalostí alebo osobností, dať identikit v podobe obrazu,“ hovorí iniciátor myšlienky Martin Fabšík. V súčasnosti sú už hotové tri maľby.
„Začali sme na Murgašovej ulici, ktorej motívom bola aj historická známka. Ako druhá bola Štúrova ulica s jeho podobizňou. A tretia, zatiaľ posledná, je maľba na Ul. 9. mája. Tá síce nezachytáva priamo udalosti z 9. mája 1945, ale je to reprodukcia vztýčenia sovietskej vlajky na Ríšskom sneme v Berlíne. Tento okamih sa viaže ku koncu vojny ako aj k sviatku,“ pokračuje Fabšík. Vysvetľuje, že niekomu sa môže zdať tento motív kontroverzný, no autori sa snažili iba o reprodukciu historickej fotografie.
Autormi malieb sú Filip Svrček, ktorý organizuje aj festival zameraný na street art umenie a Erik Šoška. Obaja Kysučania sa angažujú práve v street art umení. „Kreslí sa sprejom a podľa kvality podkladových stien sa volia farby, tak, aby vynikli jednotlivé motívy,“ hovorí autor myšlienky s tým, že do budúcna chcú pomaľovať desať až pätnásť ulíc a zasadiť do toho centrálnu veľkú maľbu, ktorá by výrazne vyčnievala nad ostatnými a bola by situovaná v strede mesta.
„Mojou víziou je, že by sa z týchto malieb stali turistické atrakcie. Nie sme príliš atraktívni pre ľudí, ktorí tadiaľto prechádzajú a možno taký, akoby umelecký chodník, ktorý by spájal kresby, by mohol byť turistickým lákadlom,“ vysvetľuje Fabšík.
Už teraz sa podľa vzoru z Kysuckého Nového Mesta obracajú na autora aj ďalšie mestá či obce, ktoré chcú skrášliť verejný priestor. „Celý tento projekt je zahrnutý aj do mojej predvolebnej kampane, pretože nechcem, aby po mne ostali len plné schránky letákov a zopár predvolebných mítingov, ale chcem, aby ostalo niečo aj po voľbách,“ dodáva Fabšík.