Inhalačná sedácia v bdelom stave, ako sa tento úkon odborne nazýva, vám môže návštevu u zubára výrazne spríjemniť. Pacientom umožňuje podstúpiť stomatologický zákrok bez strachu a úzkosti.
Čo je to inhalačná sedácia?
Ide o vdychovanie tzv. rajského plynu, čo je bezpečný a šetrný spôsob, ako utlmiť nielen bolesť, ale najmä úzkosť a strach. Táto metóda, často používaná hlavne v zahraničí, má už vyše dvestoročnú tradíciu a je obľúbená pre rýchly nástup účinku, širokú použiteľnosť a veľmi dobrú znášanlivosť. Anestetický plyn, zmiešaný spolu s kyslíkom, pacient vdychuje počas ošetrenia pomocou nosovej masky (ako pacient na obrázku). Už po približne štyroch až piatich nádychoch sa dostavuje príjemné uvoľnenie. Naviac sa dá inhalácia bezpečne kombinovať i s ďalšími formami tlmenia bolesti, napríklad so znecitlivujúcou injekciou, ale aj s liekmi na upokojenie či analgosedáciou.

Ako pôsobí rajský plyn na človeka?
Najčastejšie pacienti prirovnávajú účinok k nálade po vypití pár pohárikov tvrdého alkoholu. Rajský plyn má jemnú sladkastú vôňu, potláča prah bolesti, uvoľňuje a upokojuje pri plnom vedomí. Úľava od bolesti pri jeho použití sa prirovnáva k podaniu 10 mg morfia, pričom má rýchly nástup, obvykle do 2-3 minút a rovnako rýchle aj odoznenie účinkov. Riziko predávkovania pri inhalačnej sedácii prakticky neexistuje, avšak zdravotnícky dohľad pri užívaní je potrebný po celú dobu ošetrenia. Pri správnom používaní sú nežiadúce účinky minimálne, hoci niekedy sa vyskytne závrat, eufória (práve vďaka tomuto „nežiaducemu účinku“ sa zaužívalo pomenovanie rajský plyn) alebo mierna nevoľnosť, ktorá však po ukončení inhalácie rýchlo odoznie.
Pre koho je inhalačná sedácia vhodná?
Je určená pre všetkých pacientov, dospelých i deti, a to už od jedného roka, pokiaľ je dieťa schopné spolupracovať a vie pri ošetrení dýchať nosom. Po celý čas ošetrenia ste pri vedomí, rovnako aj deti, hoci tie si niekedy výkon nepamätajú, čo vie byť veľkou výhodou pri ďalších návštevách ordinácie. Nadýchať sa rajského plynu môžu aj matky, ktoré dojčia, rovnako aj tehotné pacientky v treťom trimestri a tesne pred pôrodom, vďaka čomu sa rajský plyn bežne používa v pôrodníctve, avšak jeho použitie pre pacientky v prvom a druhom trimestri tehotenstva sa neodporúča.
Účinok plynu po ukončení vdychovania pominie za krátku chvíľu a pacient je obvykle schopný normálne fungovať už po pár minútach, približne po tridsiatich minútach už môže aj šoférovať.
Kedy treba byť opatrný?
V zriedkavých prípadoch nie je inhalačná sedácia rajským plynom vhodná, a to najmä u pacientov, ktorí sa nedávno potápali, sú krátko po infarkte myokardu alebo trpia vážnymi srdcovými ochoreniami, rovnako je treba lekárovi nahlásiť prebiehajúci zápal stredného ucha, dutín, a samozrejme, aj zoznam užívaných liekov. Taktiež treba dať pozor na pričasté vdychovanie rajského plynu, ošetrenie v inhalačnej sedácii sa neodporúča častejšie ako raz za 4 dni, čo ale v praxi nebýva problém, nakoľko rajský plyn síce zbavuje strachu zo zubárov a niekedy i zvyšuje obľubu návštevy zubnej ambulancie, avšak na frekvenciu častejšiu ako raz za 4 dni len vzácne.

Stomatologické ošetrenia v inhalacnej sedácii s rajským plynom prinášame
ako prví na Kysuciach, momentálne sme zároven jediní, ktorí takýto typ
ošetrenia v našom regióne poskytujú.
Nájdete nás na ulici Moyzesova 1420 v Čadci. Kontakt: 041 / 433 34 66, info@primadent.sk. www.primadent.sk