Pondelok, 21. jún, 2021 | Meniny má AlojzKrížovkyKrížovky
KOMERČNÝ ČLÁNOK

Jozef Pajer: Úprimnosťou dokážu politici viac, ako sľubmi o vzdušných zámkoch

Ako poslanec zastavuje nevýhodné akcie pre mesto, viaceré komunálne problémy rieši za vlastné peniaze a nemá strach kritizovať ani radnicu. Poukazuje na netransparentné narábanie s verejnými zdrojmi a politický amaterizmus, ktorý už 30 rokov ničí najväčšie mesto Kysúc.

Nepripustím, aby obyvatelia, ktorí robia verejnoprospešné práce, zametali metlami desať až dvadsaťročné usadeniny z posypov na cestách. Nepripustím, aby obyvatelia, ktorí robia verejnoprospešné práce, zametali metlami desať až dvadsaťročné usadeniny z posypov na cestách.

Kandidát na primátora Jozef Pajer chce zmeniť Čadcu na domov.

Kedy ste vstúpili do regionálnej politiky?
Bolo to v roku 2010, keď som bol zvolený za mestského poslanca v Čadci. Svoju kandidatúru som dal z dôvodu, že som sa snažil o to, aby sa ľuďom v meste zlepšili podmienky na život. Svojou snahou sa snažím prispievať k tomu, aby som ľuďom vybudoval športoviská, detské ihriská, prípadne ak ľudia majú problémy snažím sa byť nápomocný.

Prečo ste sa rozhodli kandidovať na post primátora?
Čadca už 30 rokov neustále upadá. Upadá v oblasti športu, infraštruktúry, kultúry, je tu všeobecný úpadok. Ak by mi ľudia vyjadrili podporu, bude to prvé, čo chcem v Čadci zmeniť. Musíme zastaviť rozpredávanie majetku mesta a zabezpečiť, aby ostal v jeho rukách. Majetok musíme zároveň zveľaďovať a skúsiť do mesta dotiahnuť aj mimorozpočtové zdroje a zastaviť neustále zadlžovanie mesta. Aktuálne sme už štvrté najzadlženejšie mesto na Slovensku. Ak budeme takýmto spôsobom pokračovať ďalej, Čadci hrozí nútená správa.

Ste poslancom Mestského zastupiteľstva v Čadci, z Vášho postavenia sa nedá toľko vykonať ako z postu primátora?
Ako poslanec dokážete ovplyvniť určité veci, avšak ja som opozičný poslanec. Situácia v Čadci je taká, že primátor a jemu naklonení poslanci, ktorých je väčšina si odhlasujú, čo chcú. Naše návrhy sú a priori zamietané. Aj keď sú dobré, jednoducho v zastupiteľstve neprejdú. Návrhy, ktoré predkladáme, hoci sú v prospech ľudí a obyvateľov mesta, nie sú akceptované a nemajú nádej na úspech.

Čo Vám najviac prekáža v lokálnej politike?
Neúprimnosť a neprofesionalita. V politike tu väčšina ľudí vôbec nemá prehľad o tom, o čom hlasujú, čo sa tam deje, a nevedia si ani vyhodnotiť následky, ktoré po hlasovaní vzniknú. Niektorí poslanci si materiály na mestské zastupiteľstvo otvárajú až po tom, ako prídu do miestnosti. Tak ako môžu mať nejaký prehľad o tom, o čom budú hlasovať? Je tu veľký amaterizmus. Ľudia, ktorí by mohli mestu pomôcť, niečo dokázali, veľa vedia a boli by v prospech všetkých občanov, do politiky vstúpiť nechcú.

Aký je v súčasnosti najväčší problém Čadce?
Doprava. Sú tu každodenné dopravné zápchy, kolóny sú už v každom smere. Ľudia sú z toho nervózni. Novovzniknuté supermarkety taktiež prispeli len k ďalším problémom. Takéto stavby majú byť na periférii mesta, tak ako je to v civilizovaných štátoch, nie v centre.

Musíme zastaviť rozpredávanie majetku mesta zabezpečiť, aby ostal v jeho rukách.

JOZEF PAJER

V prípade ak budete zvolený za primátora aké budú Vaše prvé kroky?
Dám urobiť finančný audit, aby sme zistili v akej kondícii sa Čadca nachádza. Zastavíme zadlžovanie, rozpredávanie mestského majetku a začneme konečne po 30 rokoch pracovať v prospech obyvateľov nášho mesta. Konečne by sme začali rekonštruovať chodníky, cesty a zamysleli sa nad stavom športu v Čadci, ktorý za posledné roky padol na dno. Treba ho zachrániť a oživiť. Čadca mala tento rok rozpočet 21 miliónov eur. Ak by mesto rozumne nakladalo s týmito prostriedkami, obyvatelia Čadce by to určite pocítili a videli. Jedným z prvých krokov by bolo tiež zavedenie priamych prenosov, aby ľudia videli svojich zástupcov. Niektorí poslanci sa za celé štyri roky ani poriadne neozvú.

Je reálne, aby ste tieto zmeny uskutočnili v rámci jedného volebného obdobia?
Chyby, ktoré tu za desaťročia vznikli sa nedajú napraviť za štyri roky. Bude to beh na dlhú trať a dlhodobý proces, ktorý bude vyžadovať viacročnú nápravu. Napriek tomu sa dá aj za jedno obdobie urobiť veľa. Čadca mala tento rok rozpočet 21 miliónov eur. Ak by mesto rozumne nakladalo s týmito prostriedkami, obyvatelia Čadce by to určite pocítili a videli. Pri takomto rozpočte, ak sa pozrieme okolo seba, nevidíme, že by mesto niekam pokročilo. Sme stále tam, kde sme boli pred tridsiatimi rokmi.

V Čadci zatiaľ ohlásilo kandidatúru na post primátora päť kandidátov, pričom Vy ako jediný kandidujete ako straník. Ako vidíte svoje šance?
Naše šance na zvolenie sú rovnaké ako u ostatných. Bude závisieť od obyvateľov, na ktorú stranu sa priklonia. Myslím ale, že sú natoľko rozumní, aby si zvážili, aký 30-ročný marazmus tu po bývalých vedeniach ostal. Verím, že zhodnotia, že Čadca potrebuje zmenu. Máme ľuďom čo ponúknuť.

V posledných rokoch panuje v ľuďoch voči politikom vo všeobecnosti nedôvera. Čím je to spôsobené?
Ja sa ľuďom ani nedivím, že politikom nedôverujú. Do politiky vstupujú častokrát osoby, ktoré hľadia iba na svoj vlastný prospech. To všetko občania vnímajú a odpudzuje ich to. V ľuďoch je už akoby zakódované, že každý kto tam pôjde bude kradnúť. Dnes vám už takmer nikto nebude veriť, ak poviete, že to chcete robiť seriózne. V Čadci sú ľudia neustále klamaní. Z ich strany je preto nedôvera oprávnená. Napriek tomu však vyzývam všetkých schopných ľudí, ktorí majú čo Slovensku odovzdať, aby do politiky vstúpili. Našu zem nesmieme nechať týmto ľuďom, aby nám ju pod našimi rukami rozkradli. Ľahostajnosť nás dobehne a v budúcnosti to pocítime všetci.


V Čadci majú pomerne silnú základňu aj voliči extrémistickej ĽSNS. Je to dôsledok lokálnej politiky?
Ľudia podporujú tieto extrémistické strany aj z dôvodu akéhosi protestu. Protestujú, pretože stabilné politické strany neplnia to, čo sľúbili a stále sa vynárajú nové a nové kauzy. Neriešenie situácie na Slovensku ich doháňa do košiara extrémistických strán. Súvisí to aj s tým, že na Kysuciach bol odjakživa tvrdý život. Ľudia tu žili v chudobe a sú tvrdí. Aj toto v nich niekedy evokuje extrémistické myšlienky, ktoré apelujú na ich život a vháňajú ich do ich náručia.

Ako žijú ľudia na Kysuciach?
Kysučania sú naučení pracovať mimo Kysúc, bolo to tak už aj za bývalého režimu, keď chlapi chodili na montáže a funguje to tak až do dnešného dňa. Minimálne 30% našich ľudí pracuje v Čechách, a to nás drží prakticky nad vodou. Keď sa prejdete po Kysuciach tak zistíte, že sú relatívne vybudované. Je to ale len z dôvodu, že obyvatelia Kysúc sú patrioti. Po čase sa vždy vrátia späť a zarobené peniaze donesú zo sebou. Sme zvyknutí chodiť do sveta.

Ako plánujete do Čadce dotiahnuť investorov a nové pracovné príležitosti?
Je to jedna z hlavných priorít nášho tímu. Chceme sem dotiahnuť investorov, ktorí zamestnajú minimálne 1000 -2000 ľudí. Kysučania to musia pocítiť. Zároveň chceme, aby to bol zamestnávateľ, ktorý ľuďom aj zaplatí, pretože pracovať celý mesiac len za minimálnu mzdu, to nie je žiadna výhra. Musíme si uvedomiť, že dnes sú ceny tak vysoké, že človek by mal zarobiť minimálne 800 eur, aby mohol dôstojne vyžiť. Pod túto hranicu je to všetko bieda. Dôležité je preto nielen dotiahnuť zamestnávateľa, ale aj aby to bol taký zamestnávateľ, ktorý dá ľuďom podmienky na dôstojný život.

Aké sú Vaše doterajšie najväčšie úspechy v lokálnej politike z postu poslanca?
Z postu poslanca sa mi podarilo ušetriť mestu veľké finančné prostriedky. Ako poslanec som zastavil dosť nevýhodné akcie pre mesto Čadca. Som tiež športovec a športom sa zaoberám celý svoj život. Na Podzávoze u Gáboreho som vybudoval krásny športový areál. Podieľal som sa aj na vybudovaní športového areálu v Milošovej, kde sa nachádza volejbalové aj futbalové ihrisko. Mojou zásluhou bolo postavené aj multifunkčné ihrisko na Podzávoze u Kadluba, kde sa dá hrať tenis a futbal s umelou trávou, to vybudovalo mesto Čadca prakticky na môj popud.

Na čo sa obyvatelia Čadce môžu tešiť ak budete zvolený?
Ak ma ľudia podporia, tak moje prvé kroky budú viesť k infraštruktúre mesta. Chodníky, cesty, kúpime multifunkčné vozidlo, ktoré bude udržiavať čistotu a poriadok po celý rok. Nepripustím, aby obyvatelia, ktorí robia verejnoprospešné práce, zametali metlami desať až dvadsaťročné usadeniny z posypov na cestách. Kanály sú tiež upchaté. Chcem, aby ľudia pocítili, že sa naším mestom môžu pokojne prechádzať aj o druhej v noci. Medzi prioritami bude určite aj šport.

Budete sa ako potencionálny primátor zaoberať aj Smart riešeniami pre mesto Čadca?
Rád by som zaviedol napríklad riešenia na dobíjanie telefónov. Vidím, že ľudia by uvítali nabíjacie stanice. Doba ide v pred a mali by sme držať s nimi krok. V našom meste je tiež katastrofálna situácia s parkovaním. Mesto odpredalo niektoré parkoviská, takže parkovanie je v havarijnom stave. Situáciu by sme chceli vyriešiť parkovacími domami.

Je medzi prioritami aj vybudovanie nových parkov?
Každá časť v Čadci by mala mať svoj oddychový park, mesto však potrebuje aj jeden centrálny park, tak ako je to v iných mestách. Aj na samotných sídliskách však musia byť niekde parky, kde by si ľudia mohli posedieť, podebatovať, prečítať si knihu a oddýchnuť si. V prvom rade budeme realizovať revitalizáciu už existujúcich parkov, potom môžeme budovať nové. V parkoch chceme tiež zaviesť moderné workoutové prvky.

Plánuje Čadca pod Vaším prípadným vedením investovať aj do cyklotrás alebo zlepšiť podmienky pre cyklistov?
Spoločne s mojím tímom sme sa zhodli v tom, že treba zrevitalizovať park v okolí rieky Kysuca a pri Rakovej sa napojiť na cyklotrasu. Okolité dediny už majú pozemky na cyklotrasy pripravené. Takýto spôsob vybudovania cyklotrás je jednoduchší. Na Kysuciach i v našom meste máme plno poľných ciest, treba ich len dať do poriadku a vyasfaltovať. Je to jednoduchší spôsob, ako vytvoriť cyklotrasu. Predovšetkým sa však musíme zamerať na chodníky a cesty. Najskôr treba hovoriť o základných veciach, ktoré mestu chýbajú, až potom sa môžeme zaoberať cyklotrasami.

Aké investície plánuje mesto prioritne zrealizovať v oblasti športu?
Vybudovanie novej multifunkčnej haly, kde by sa dal hrať ľadový hokej, hádzaná, stolný a veľký tenis. Pustili by sme sa tiež do vybudovania futbalového areálu, ktorý je na krásnom mieste. Máme tam všetko pohromade. Ak budeme ekonomicky nakladať s financiami, tak štadión dáme dokopy. Musíme sa vrhnúť aj na vysporiadanie pozemkov, snažiť sa dotiahnuť mimorozpočtové zdroje. Šport v Čadci treba oživiť a nakopnúť.

U športovcov sa predpokladá určitá predispozícia pre hru fair-play. Dá sa to preniesť aj do politiky?
V rámci týchto pravidiel sa usilujem žiť celý svoj život. Som dosť priamy človek, ktorý to, čo si myslí, to aj povie. Nerobím žiadne zákulisné ťahy, ani ŠTB-ácke praktiky. Ak sa mi niečo nepáči, tak to aj poviem. Takto sa budem správať aj ako primátor. Snažím sa žiť ako rovný človek, aby som večer mohol pokojne zaspať.

Aké sú vaše plány v oblasti školstva?
Nepristúpime k rušeniu žiadnych základných škôl, budeme sa snažiť, aby všetky školy, ktoré fungujú boli zachované. Deťom chceme tiež zabezpečiť lepšie podmienky. Niektoré školy bude potrebné rekonštruovať, zmodernizovať v nich tepelné hospodárenie a zabezpečiť im telocvičňu. Deti sú naša budúcnosť.

Aké plány máte v oblasti kultúry?
Mesto si zaslúžili iný spôsob vedenia kultúry. V Kultúrnom dome sa má robiť kultúra, ostatné akcie, ktoré sa tam realizujú patria do iných objektov. Chcem aby bol Dom kultúry Čadca využívaný iba na kultúru, divadelné a hudobné krúžky, nie na politiku. Samostatnou kapitolou je tiež priestor pred Domom kultúry. Mohlo by tu byť poriadne námestie, ktoré zatiaľ Čadci chýba. Je tu však problém s pozemkami. Viacerí kandidáti si na nich maľujú "krásne" vízie, mesto však nie je ich vlastníkom, preto nechápem ako si to vôbec môžu dovoliť. Najskôr predsa musíme dať do poriadku vlastnícke vzťahy, keď nám pozemky nepatria máme ich kúpiť a potom si môžeme plánovať, čo tam postavíme. Mesto dokonca už aj malo príležitosť ich raz kúpiť, no neodkúpilo, čo považujem za veľkú chybu.

Do akej miery plánujete na rozvoj mesta použiť finančné prostriedky z fondov Európskej únie?
Mesto má veľa možností, aby žiadalo o podporu a mimorozpočtové financie. Nejaké zdroje sme našli, ale myslím, že je to žalostne na to, aké možností mesto má. Tieto zdroje nebudú poskytované permanentne. Príde čas, keď budú zastavené a my budeme môcť gazdovať iba s peniazmi, ktoré reálne budeme mať. Určite treba zabrať.

Som typ človeka, ktorý rieši niektoré problémy v meste za vlastné peniaze.

JOZEF PAJER

V lete ste zorganizovali petíciu na zazmluvnenie magnetickej rezonancie v Čadci, pod ktorú sa podpísalo viac ako 25 -tisíc ľudí. Čomu vďačíte za tento úspech?
Od VŠZP sme mali prisľúbené, že budú rokovať o zazmluvnení rezonancie. Po predchádzajúcich skúsenostiach sme však o tom mali oprávnené pochybnosti. Spoločne s Martinom Šenfeldom a ďalšími členmi petičného výboru sme sa rozhodli, že nebudeme čakať, aby nás znova opili suchým rožkom a zorganizovali sme ešte podporu na zazmluvnenie magnetickej rezonancie, ktorá vyústila do petície. Terajší riaditeľ našetril dosť finančných prostriedkov, ostatné bude musieť doplatiť VÚC. Máme prísľub od vedenia Žilinského samosprávneho kraja, ktoré víta tento krok a Kysuckú nemocnicu s poliklinikou podporí. Županka na Kysučanov myslí a podporuje ich.

Je forma petícií spôsob, akým veci v Čadci meniť?
Nielen v Čadci, ale na celom Slovensku. Ľudia si konečne musia uvedomiť, že to oni tvoria štát. Volia si svojich zástupcov a tí by mali pre nich pracovať. Sú platení z ich daní. Ak si to neuvedomia Slovensko sa ďalej nepohne. Odvádzajú štátu peniaze, ten ich musí vhodne spravovať. Ľudia majú silu vyjsť do ulíc a vyjadriť svoj názor, mali by si to uvedomiť. Ak to neurobia, bude našu republiku rozkrádať pár ľudí a dopadneme veľmi zle.

Politikom ste už pomerne dlho. Je nejaký detail, ktorý robí niektorých politikov lepších od iných?
História nám ukázala, že politici, ktorí obalamutili ľudí, zapadnú do prachu dejín a nik si na nich nespomenie. Úprimnosťou dokážu politici viac, ako sľubmi o vzdušných zámkoch. Ľudia si musia uvedomiť, že 90 percent projektov, ktoré im politici sľubujú, nikdy nesplnia. Radšej byť pokorný a pri zemi, postupovať vpred malými krôčikmi, ako si maľovať veci, ktoré v živote nikto nesplní.

Čo Vám funkcia lokálneho politika zatiaľ priniesla a čo, naopak, vzala?
Sú ľudia, ktorí vás majú radi, no musíte počítať aj s tým, že sú ľudia ktorí vás budú nenávidieť a osočovať. Ako politik však na to musíte byť pripravený. Nikto na svete nie je milovaný všetkými. Čo mi vzala? Ak sa obzriem dozadu, tak je to čas, ktorý som mohol venovať rodine. To je asi najviac. Ak by som povedal niečo iné, nehovoril by som pravdu, lebo to robím dobrovoľne. Som typ človeka, ktorý rieši niektoré problémy v meste za vlastné peniaze. Ak by som to ale sám nechcel, tak to nerobím.

Aké sú Vaše hobby? Ako trávite voľný čas?
Od detských čias som športovec, hrával som tu futbal aj hokej, milujem preto šport. K športom, ktoré som robil ako dieťa, inklinujem aj teraz. Ak mám voľno, snažím sa venovať rodine. Voľný čas často trávim aj premýšľaním nad riešeniami, ktoré trápia našich obyvateľov a mesto. Je to aj moja povinnosť ako poslanca mesta.

Ste ženatý? Máte deti? Vidíte vo svojich deťoch budúcich politikov?
Som ženatý druhýkrát, mám tri deti. Dcéru a dvoch synov. Neviem, kam sa ich kroky budú uberať, či budú niektorí z nich politici, to sa neodvážim povedať. Dúfam, že budú najmä poctiví a slušní ľudia, za ktorých sa nebudem musieť hanbiť.

Objednávateľ: Sloboda a Solidarita, Priemyselná 8, 821 09 Bratislava |
Dodávateľ: M KREO, s.r.o., Murgašová 16, Žilina, IČO: 43 979 033

Tlačová správa je komerčným textom a nijako neprezentuje názor redakcie. Za jej obsah a rešpektovanie zákonných noriem zodpovedá zadávateľ. Viac informácií na:https://www.petitpress.sk/uploads/media/pravidla_politicka_inzercia_4.2010.pdf

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 9. 15 otázok o separovaní. Minimálne na jednu nebudete vedieť odpovedať
 10. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 1. Spoločnosť ASBIS uvádza na európske trhy novinku
 2. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 3. V BILLA pokračuje Doba slovenská
 4. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto
 5. Legislative intention - recodification of the corporate law
 6. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 7. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 8. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 9. Posledné dni nešťastnej Anny Boleynovej
 10. Čo všetko je potrebné vedieť o ochrane očí počas leta
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 13 236
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 12 509
 3. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 8 839
 4. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 7 982
 5. Po Slovensku na motorke 6 793
 6. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 6 619
 7. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 5 809
 8. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 4 426
 9. Crème de la crème po slovensky 3 222
 10. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania 2 728
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Kysuce - aktuálne správy

Zástupcovia obce Oščadnica gratulovali svojmu najstaršiemu občanovi.

Gratulovali mu aj zástupcovia obce.


Obec Oščadnica 6 h

Neskúsení hubári tento druh hríbov nezbierajú.


Peter Malicher 9 h

Cez víkend bola na programe 3., 4., 5. a 6. liga.


a 1 ďalší 9 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Sudkyňa konštatovala, že dlažobné kocky na pešej zóne sú v dosť dezolátnom stave. Pani Beáta, ktorá spadla cestou z divadla, má v ruke voperované klince.


12 h

Policajti vyzývajú ľudí k vyššej opatrnosti.


a 1 ďalší 13 h

Na miesto boli privolaní po zrážke osobného auta s nákladným.


20. jún

Starohaličana zavalila slama. Neprežil.


18. jún

Už ste čítali?