Stužková slávnosť patrí u nás medzi novšie tradície. Súvisí so vznikom gymnázií a stredných odborných škôl po prvej svetovej vojne. Zelená stužka ako symbol mladosti k nej patrila odjakživa. Študenti nemeckých a maďarských gymnázií si ju pripínali na chlopne kabátov už pred vznikom ČSR. Začiatky „stužkových“ na Slovensku pochádzajú z baníckej školy v Banskej Štiavnici, kam táto tradícia prenikla z Kutnej Hory a Nemecka.

Zo začiatku išlo výlučne o záležitosť študentov a niekoľkých pedagógov, neskôr sa začali pozývať aj rodičia, celý učiteľský zbor či priatelia. Aj dnes patrí medzi prelomové obdobia v živote študentov. Vždy to bolo vidieť aj navonok – slávnostne sa obliekali a to nielen na stužkovú slávnosť, ale aj počas akademického týždňa. Napríklad, chlapci chodili v čase maturít zásadne vo frakoch a v bielych rukaviciach, dokonca aj vtedy, keď vyberali do klobúka peniaze na rozlúčkový banket. Aj tento zvyk pretrval doteraz, akurát chodia po ulici oblečení všelijako a správajú sa výstrednejšie.
Vráťme sa však k stužkovým slávnostiam, ktoré majú aj na kysuckých školách rôzne podoby. Niekde študenti radšej investujú peniaze do výletu s triednym či triednou, ktorí im symbolicky odovzdajú zelené stužky. Inde si zasa radi vychutnajú jednu z najvýznamnejších udalostí stredoškolského štúdia na „domácej pôde“. Pre budúcich maturantov je práve stužková príležitosťou ukázať sa vo svetle, v akom ich učitelia, rodičia a blízki ľudia možno ani nepoznajú.